КМІС: Українським ЗМІ довіряють 49% респондентів, не довіряють — 43%
КМІС: Українським ЗМІ довіряють 49% респондентів, не довіряють — 43%
У відповідь на широкомасштабне російське вторгнення в українському суспільстві спостерігається ефект «згуртування навколо прапора». Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, яке Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів на замовлення Консультативної місії Європейського союзу в Україні.
Зокрема, як виявили соціологи, серед українців суттєво зросла довіра до державних органів, особливо до Президента. Так, наразі 73% респондентів довіряють Президенту (не довіряють — 21%), 54% довіряють уряду (не довіряють — 38%), 49% довіряють регіональним адміністраціям (не довіряють — 34%), 51% довіряють місцевій владі (не довіряють — 38%).
Громадським організаціям довіряють 50%, не довіряють — 31%. Соціологи звертають увагу на те, що хоча баланс довіри-недовіри за цим параметром є позитивним, проте істотна частка тих, хто не довіряє ГО, викликає занепокоєння.
ЄС довіряють 65% респондентів (не довіряють — 25%), а НАТО довіряють 59% (не довіряють — 28%).
Аналізуючи результати опитування, які стосуються джерел інформації, якими найчастіше користуються українці, соціологи констатують «перехід від ситуації домінування телебачення і декількох каналів до переважання інтернет-джерел і значної фрагментації медіаландшафту».
44% зараз отримують інформацію з телеграм-каналів, 43% — з телебачення (переважно старші респонденти), 36% — з ютуб-каналів, 34% — з новинних інтернет-видань.
Інші опитування КМІС показують, що серед телеграм-каналів немає однозначних лідерів, а респонденти називають сотні чи тисячі різних каналів. Водночас серед респондентів є запит на швидкий та лаконічний формат викладу інформації (з короткими текстами чи відео).
За результатами опитування, загалом українським ЗМІ довіряють 49% респондентів, не довіряють — 43%.
КМІС повідомив, що упродовж 4-20 вересня 2023 року методом особистих (face-to-face) інтерв’ю з використанням планшета було опитано 2005 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, які контролюються Урядом України (крім Херсонської і Донецької областей). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,5) не перевищувала 3,3%.
Повні результати опитування — у цій презентації.
Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» повідомляв, що за результатами нещодавнього дослідження Центру Разумкова, 47% опитаних українців довіряють засобам масової інформації, 43% — не довіряють, а 9,9% — ще не визначилися.
Згідно з результатами соціологічного опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова в лютому-березні 2023 року, 65,1% опитаних українців висловлювали довіру до засобів масової інформації.
За даними КМІС, українські ЗМІ за 2022 рік зуміли переламати негативний баланс довіри серед українців.
Фото: purplejavatroll / Flickr