Денис Бігус заявив, що за його командою стежила СБУ. СБУ заявляє, що «протидіє організованій наркозлочинності» (ОНОВЛЕНО)

Денис Бігус заявив, що за його командою стежила СБУ. СБУ заявляє, що «протидіє організованій наркозлочинності» (ОНОВЛЕНО)

5 Лютого 2024
2668
5 Лютого 2024
20:02

Денис Бігус заявив, що за його командою стежила СБУ. СБУ заявляє, що «протидіє організованій наркозлочинності» (ОНОВЛЕНО)

2668
Така заява керівника проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info з'явилася 5 лютого на офіційному ютуб-каналі.
Денис Бігус заявив, що за його командою стежила СБУ. СБУ заявляє, що «протидіє організованій наркозлочинності» (ОНОВЛЕНО)
Денис Бігус заявив, що за його командою стежила СБУ. СБУ заявляє, що «протидіє організованій наркозлочинності» (ОНОВЛЕНО)

Керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус заявив, що за його командою стежив Департамент захисту національної державності СБУ.

Про цей йдеться в розслідуванні,  яке з'явилося 5 лютого на офіційному ютуб-каналі Bihus.Info. 

«Саме Департамент захисту національної державності СБУ нагнав сюди 30 людей, щоб встановити камери в наші готельні номери і навіть в лазню», — сказав він.

Звільнений днями начальник ДЗНД СБУ Роман Семенченко в розмові з Bihus.Info не спростував своєї участі та Департаменту в цій операції, йдеться в матеріалі журналістів.

Команда Bihus.Info отримала відео з готельного комплексу, де відбувався корпоратив проєкту, за день до того, як диск із записами вилучила СБУ, та ідентифікувала учасників події, частину з яких згодом зафіксувала біля будівлі Служби безпеки.

Як ідеться в розслідуванні, люди, яких команда Bihus.Info ідентифікувала як співробітників СБУ, під легендою замовлення корпоративу для офісних співробітників двічі у період з 15 по 22 грудня 2023 року прибували в комплекс, щоб детально оглянути номери, в які 27 грудня 2023 року заселилася редакція Bihus.Info.

Як з'ясували журналісти, групу, що оглядала заклад, очолював чоловік, який представився Ігорем: «Він залишив адміністрації комплексу номер телефону, який нині вже відключений. Але навіть за короткий час використання цього тимчасового номеру хтось встиг дати йому тег “Ігор СБУ”».

Редакція ідентифікувала в цьому чоловікові співробітника СБУ Ігоря Борисовича Кравченка. Під час попередньої розвідки він та його команда фіксували розташування камер на території.

Напередодні заселення команди Bihus.Info, 26 грудня, під легендою власного корпоративу в комплекс прибули 30 людей на чолі з Кравченком з ДЗНД. Частина з них привезла великі валізи. Редакція вважає, що в них містилася техніка для встановлення камер стеження. Група з багажем виїхала з комплексу того ж вечора на синьому автомобілі Volkswagen Caddy. Журналісти зауважили, що такі ж машини використовує оперативно-технічне забезпечення СБУ.

Решта людей на чолі з Ігорем Кравченком з ДЗНД лишилась ночувати до ранку 27 грудня.

Серед них журналісти упізнали Євгена Олександровича Коноваленка, який регулярно заходить всередину будівлі ДЗНД, а у 2020 році він подавав декларацію як співробітник СБУ. Крім того, редакція вказує на жінку, імовірно, на ім’я Юлія, яка теж постійно з’являється під будівлею ДЗНД. Редакція помічала її там три дні поспіль у січні-лютому 2024 року. На одному з відео глядачі Bihus.Info також упізнали Тараса Вікторовича Садовника, який, за даними джерел і його телефонних тегів, нещодавно перевівся з СБУ Хмельниччини в ДЗНД у Києві.

27 грудня, окрім Bihus.Info, в комплекс заселилися кілька осіб, також пов’язаних з Ігорем Кравченком. Із записів камер безпеки комплексу випливає, що вони вели зовнішнє спостереження за редакцією.

Після виїзду команди Bihus.Info з комплексу наступного дня в більшість номерів, де вона перебувала, заїхала інша група, яка, очевидно, прибула забирати приховану техніку. Серед них також був принаймні один із тих, хто раніше відвідував «корпоратив» з Ігорем Кравченком.

1 січня 2024 року у дві кімнати над сауною в комплексі заїхала третя група. Ці кімнати для неї забронювали і оплатили ще 28 грудня.

Журналісти провели власне розслідування та виявили докази встановлення техніки в різних номерах. Так, у будиночках приховані камери знайшли у вішаках для одягу.

У сауні камера, найімовірніше, була встановлена в антресолі, а в інших номерах журналісти раніше помітили схожі на пожежну сигналізацію девайси у стелі, однак згодом при огляді приміщень їх не знайшли.

СБУ у письмовому коментарі Bihus.Info зазначила, що проведений її співробітниками огляд комплексу 17 січня 2024 року не виявив ознак встановлення прихованої техніки. Як нагадали журналісти, того дня правоохоронці приїжджали в комплекс, щоб вилучити сервер з доказами щодо тих, хто встановив камери.

СБУ проігнорувала питання про те, чи отримувались ухвали суду на встановлення прихованої техніки в спальні кімнати, а також про те, як матеріали телефонного прослуховування та відео з прихованих камер опинились на сайтах-сміттярках. Там також чітко не відповіли на запитання, чи існує якесь чинне кримінальне провадження щодо будь-кого з колишніх або нинішніх членів редакційного колективу.

Звільнений 31 січня 2024 року керівник Департаменту захисту національної державності Роман Семенченко в розмові з Bihus.Info не спростовував участі в операції та рекомендував звертатись із запитаннями до голови або пресцентру.

«Детектор медіа» звернувся із запитом про коментар до СБУ та очікує на відповідь.

ОНОВЛЕННЯ: О 21:32 на сайті СБУ з'явився коментар служби, в якому йдеться про процесуальні дії щодо розслідування кримінального провадження про наркозлочинність і одночасно про інше розслідування — про незаконне використання засобів стеження: 

«Протидія організованій наркозлочинності є одним з напрямів діяльності Служби безпеки України. За наявною у СБУ оперативною інформацією, серед клієнтів дилерів, через яких наркотичні речовини постачалися іншим громадянам, виявилися також, на жаль, окремі співробітники Bihus.Info. Зокрема, одна з операторів, яка фігурувала у кримінальному провадженні щодо незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів», — ідеться в заяві.

Водночас  СБУ заявляє, що нею відкрито кримінальне провадження згідно зі ст. 359 Кримінального кодексу України (незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації). Проводяться процесуальні дії.

Також СБУ повідомила про звільнення керівника ДЗНД Романа Семенченка, не називаючи його імені: «Також прийнято відповідні кадрові рішення щодо Департаменту захисту національної державності та оптимізовано напрями його роботи.

Вважаємо, що незалежні медіа є невід'ємною складовою сучасного демократичного суспільства і жодні дії окремих людей не можуть кидати тінь на будь-яку з редакцій та ЗМІ загалом, а усі співробітники СБУ повинні діяти виключно на забезпечення захисту національних інтересів держави й суспільства та ефективно протидіяти ворогу», — повідомляє пресслужба СБУ.

Нагадаємо, 16 січня  на ютуб-каналі «Народна правда» з'явився відеоролик, до якого ввійшли фрагменти телефонних розмов начебто представників команди журналістських розслідувань Bihus.Info, котрі обговорюють можливість придбання наркотиків, а також момент власне їх вживання під час новорічного корпоративу. 

Невдовзі керівник проєкту Денис Бігус опублікував відеозвернення, у якому повідомив, що ті працівники, які вживали під час корпоративу наркотики, звільнені, а також запевнив, що всі співробітники здадуть тести.

Згодом він також заявив про незаконне спостереження та прослуховування. За словами Бігуса, за його командою стежили впродовж кількох місяців

Наразі сайт «Народна правда», який оприлюднив на своєму каналі провокативне відео зі співробітниками Bihus.Info, видалив на сторінці у фейсбуку коментарі під цим відео. До того ж редакція обмежила можливість залишати під дописом нові коментарі. 

17 січня Служба безпеки України офіційно заявила, що вже розслідує обставини незаконного прослуховування та відеозйомки журналістів проєкту Bihus.Info. 

18 січня стало відомо, що Національна поліція вже зареєструвала заяву редакції Bihus.Info про перешкоджання журналістській діяльності та втручання в особисте життя. 

19 січня Денис Бігус у черговому відео поділився новими подробицями, які він разом із колегами встановив під час проведення власного розслідування щодо спецоперації зі стеження за командою Bihus.Info.

Крім цього, 19 січня стало відомо, що ресурс «Народна правда», який 16 січня опублікував відео з прихованою зйомкою і прослуховуванням команди Bihus.Info, видалив новину про це зі свого сайту та заблокував доступ до свого ютуб-каналу. 

22 січня голова Нацполіції Іван Вигівський повідомив, що правоохоронці зареєстрували чотири кримінальних провадження у справі, що стосується стеження за членами проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info. 

Фото: Bihus.Info

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2668
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду