На відкритті 16-го Фестивалю кіно Центральної та Східної Європи CinEast покажуть створений у копродукції з Україною фільм «Звідки куди»
На відкритті 16-го Фестивалю кіно Центральної та Східної Європи CinEast покажуть створений у копродукції з Україною фільм «Звідки куди»
Фільмом-відкриттям 16-го Фестивалю кіно Центральної та Східної Європи CinEast, що відбудеться з 5 по 22 жовтня в Люксембурзі, стане польсько-українсько-французький документальний фільм режисера Мачека Гамели «Звідки куди». Про це повідомило Державне агентство України з питань кіно.
Картина «Звідки куди», знята в жанрі роуд-муві, брала участь у цьогорічному Каннському фестивалі у межах неофіційного конкурсу, влаштованого асоціацією незалежних кіновиробників Lacid. Також фільм цього року показували на кінофестивалях у Чикаго, Цюриху, Торонто, косовському місті Прізрен, Чернівцях (де проходив ОМКФ-2023), Шеффілді, Варшаві. На рахунку стрічки — чотири нагороди як найкращого документального фільму, зокрема «Золотий Дюк» від Одеського міжнародного кінофестивалю.
В офіційній конкурсній програмі 16-го CinEast за головний приз змагатиметься фільм «Степне» режисерки Марини Вроди, створений у копродукції України, Німеччини, Польщі та Словаччини. Разом з іншими шістьма номінантами фільм претендуватиме на гран-прі, спеціальний приз журі та премію критиків. Світова прем’єра картини відбулась цього року на фестивалі в Локарно, де Врода отримала приз за найкращу режисуру.
Українсько-нідерландський фільм Анни Бурячкової «Назавжди-назавжди» конкуруватиме за Премію молодих талантів серед режисерів першого або другого повнометражного фільму. Світова прем’єра стрічки відбулась на Венеційському кінофестивалі цього року.
Анімаційний фільм «Мавка. Лісова пісня» режисерів Олександра Рубана та Олега Маламужа візьме участь у секції CINEYOTH. Нагадаємо, 2 березня 2023-го стрічка виробництва студії Animagrad (Film.ua Group) вийшла в український прокат. За даними Держкіно, картина стала найкасовішим українським фільмом за часи незалежності.
На кінофестивалі CinEast також будуть представлені наступні стрічки, які створені у копродукції з Україною:
- «Тато» – польсько-український повнометражний фільм режисерки Анни Малішевської;
- «Я і Фелікс» режисерки Ірини Цілик. Цього літа картину відзначили спеціальною нагородою на 53-му італійському кінофестивалі Giffoni в категорії «Generator +16»;
- «Східний фронт» режисерів Віталія Манського та Євгена Титаренка. Фільм брав участь у Берлінале-2023;
- «Батьківщина» режисерів Ганни Бадзяки та Олександра Міхалковича;
- «Фотофобія» режисерів Івана Остроховського і Павола Пекарчика. Нещодавно стало відомо, що цю стрічку Словаччина висунула на премію «Оскар» у номінації «Найкращий міжнародний повнометражний фільм».
Крім цього, у межах 16-го кінофестивалю CinEast заплановано показ програми українських короткометражних фільмів, після чого відбудеться обговорення, до модерації якого долучиться режисерка і сценаристка Ірина Цілик. Вона також братиме участь у роботі журі фестивалю.
Фестиваль кіно Центральної та Східної Європи CinEast — щорічний кінофестиваль, який проходить у жовтні в Люксембурзі. Для участі в події відбирають актуальні художні, документальні, анімаційні стрічки з Албанії, Боснії та Герцеговини, Болгарії, Хорватії, Естонії, Грузії та інших країн, які раніше входили до так званого Східного блоку. Вперше фестиваль CinEast провели у жовтні 2008 року. У 2010 році кінофорум отримав нинішню назву CinEast і суттєво збільшився за кількістю стрічок-учасниць та інших заходів.
Читайте також:
- Співчуття як метод. На Каннському кінофестивалі відбулася прем’єра польсько-українсько-французького фільму «Звідки куди»
- Тихе й суворе кіно. На кінофестивалі в Локарно відбулася світова прем’єра українського фільму «Степне»
- «Кіношедевр, який стимулює розум»: Фільм Марини Вроди «Степне» отримав «Леопарда» за найкращу режисуру на Міжнародному кінофестивалі в Локарно
- Режисерка Анна Бурячкова: «Дев’яності нас, як не дивно, загартували»
- Чи справді українську «Мавку. Лісову пісню» незаконно показують у російських кінотеатрах?
- «Нам усім хочеться відчувати, що ми виконуємо свою місію»: кіноспільнота України обговорила підсумки участі у Берлінале
- Режисерка Ганна Бадзяка: «Ти стаєш частиною системи, тому що починаєш практикувати насильство»
Фото: CinEast festival / фейсбук