Михайло Подоляк: «Ми хочемо, щоб телеграм-канали виглядали як медіа, і будемо в цьому напрямку просуватися»
Михайло Подоляк: «Ми хочемо, щоб телеграм-канали виглядали як медіа, і будемо в цьому напрямку просуватися»
Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк у коментарі «Детектору медіа» заявив, що влада розглядає телеграм як інструмент, і поки він працює в Україні, потрібно, щоб канали з великими аудиторіями працювали в рамках закону про медіа.
Відповідаючи на запитання журналістки «Детектора медіа» Юлії Лавришин у кулуарах форуму «Україна. Рік 2024» про те, чи потрібно розвивати й надалі державну комунікацію на платформі, яка викликає застереження і в ГУР, і в РНБО, і чи не легітимізують державні органи, які посилюють свою присутність у телеграмі, тим самим платформу, Михайло Подоляк заявив:
«Телеграм — це інструмент. Якщо будуть, умовно, технічні рішення, які забороняють використання телеграму, — все, не будемо його використовувати. Але поки він є. Звісно, ми хочемо, щоб відповідні телеграм-канали виглядали як медіа, тобто щоб було зрозуміло, хто власники, хто редакція, і так далі — і будемо в цьому напрямку просуватися. Але якщо вони мають 2,5 чи 3 мільйони підписників, це ж люди, які це читають!»
Також він назвав анонімні телеграм-канали, які публікують компромат, «злом»:
«Я вважаю, що анонімні телеграм-канали, які публікують компромат, — оце зло. Але якщо телеграм-канал йде до створення редакції, до відкритості тощо, — він може бути медіа.
Якщо нам РНБО чи розвідка скаже: так, це загроза, є такі-то технічні рішення, — тоді ми, безумовно, будемо інакше дивитися на це. Ще раз: я не вважаю, що зараз усе модерується з точки зору телеграму правильно. І я вважаю, що треба максимально жорстоко діяти по відношенню до людей, які анонімно публікують компромат. Я маю на увазі, максимально використовувати інструменти, які має держава, для того, щоб з’ясувати, хто ці люди, які публікують компромат, чи ображають людей, чи створюють якусь маячню. Але якщо телеграм-канал публікує офіційні дані, несе відповідальність за інформацію, готовий створити редакцію, бути в реєстрі медіа, підпадати під дію закону про медіа — це нормально».
Раніше Подляк уже пояснював, чому вважає припустимим акредитацію телеграм-каналів на закриту зустріч з президентом. За словами радника керівника ОПУ, «якщо власник телеграм-каналу є не анонімом і готовий нести юридичну відповідальність», то цей канал, «на жаль, є джерелом інформації для величезної кількості споживачів. Ми маємо це враховувати».
Нагадаємо, що представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов на заході в «Медіацентрі Україна — Укрінформ», відповідаючи на питання журналістки «Детектора медіа» Юлії Лавришин, визнав, що телеграм містить низку загроз для безпеки України, і треба шукати варіанти вирішення цієї проблеми.
Ще раніше секретар РНБО Олексій Данілов уже називав телеграм «дуже-дуже небезпечною річчю» для національної безпеки.
За даними The Washington Post, російські політтехнологи вважають соцмережі, зокрема телеграм, найефективнішим способом проникнення в медіапростір України.
Результати дослідження, проведеного українським сервісом Telemetrio наприкінці 2023 року, засвідчили, що в Україні діє понад 33 тисячі активних телеграм-каналів із сумарною кількістю 282,6 млн підписників. Україна — на шостому місці у світовому списку за кількістю каналів з понад 1 млн підписників. У 2023 році переважна більшість громадян України споживала новини із соціальних мереж — 76%, і телеграм залишається основною соцмережею для отримання новин під час війни.
Згідно з дослідженням ІМІ, найпопулярніші в українському сегменті телеграм-канали поширюють фейки та маніпулюють на темі мобілізації, яка є чутливою для українців. Також, як повідомляв раніше «Детектор медіа», анонімні телеграм-канали поширюють фейки в тіктоку для залучення аудиторії.
Проте телеграм в Україні є настільки популярним, що українське суспільство фактично стало «заручником» цього застосунку російського походження. А на основі анонімних телеграм-каналів існує ціла інформаційна «армія» для війни з внутрішніми опонентами чинної влади або її критиками.
Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»