ІМІ: Лідер з розміщення сумнівних матеріалів − газета «Крымское время»
161 сумнівних матеріалів, що містили в собі ознаки прихованої реклами виявили кримські експерти у грудні 2009 року. Такі результати моніторингу, проведеного громадською організацією «Інформаційний прес-центр» з 1 по 31 грудня, повідомляє «Інститут масової інформації».
До групи експертів увійшли викладачі факультету журналістики Таврійського Національного університету ім. В.І. Вернадського Вікторія Кондратська та Ольга Володченко, а також кореспондентка інформагентства «Інтерфакс-Україна» Валентина Карайвана.
За результатами моніторингу, у 12 виданнях виявили рекламу без належного маркування, а також 161 матеріал, який можна віднести до прихованої реклами.
Інформацію без грифу «реклама» (або нечітко марковану) було опубліковано у газетах:
«Кафа» - 0
«Крымская газета» - 31
«Крымская правда» - 16 (4 нечітко марковані)
«Крымское время» - 49 (2 нечітко марковані)
«Первая крымская» - 34
«События»» - 39 (5 нечітко марковані)
«Голос Крыма» - 4 (1 нечітко маркована)
політичної «джинси» без маркування: 132
комерційної «джинси» без маркування: 29
політичних матеріалів з умовним маркуванням: 8
комерційних матеріалів з умовним маркуванням: 4 .
Таким чином, найбільшим покупцем інформації без грифу «реклама» виявилась газета «Крымское время».
Серед замовників політичної «джинси» лідирами є:
Cергій Тігіпко - 15 матеріалів
Юлія Тимошенко - 19 матеріалів
Віктор Янукович - 14 матеріалів
Володимир Литвин - 14 матеріалів
Партія «Союз» - 11 матеріалів
Комерційну реклами найбільше замовляли оператори мобільного зв'язку та біологічно активних добавок.
Експерти відзначили різке зростання кількості немаркованої політичної реклами: 140 матеріалів з 173, що пояснюється в першу чергу наближенням дня виборів. При цьому політичну рекламу маскують під актуальні матеріали та подають у рубриках «Звоните», «Позиція», «Особистість», «З перших вуст» тощо.
Також застосовуються маніпулятивні технології з використання рейтингів на користь того або іншого кандидата. Наприклад, публікації рейтингів на користь Сергія Тігіпка й Володимира Литвина.
Збільшилася кількість матеріалів, де подається негативний образ того або іншого кандидата. Нерідко газети застосовують відповідні рубрики: «Зворотня сторона Місяця», «Диявол відкривається в деталях». З-поміж 38 матеріалів, відзначених експертами, 34 були спрямовані проти Віктора Януковича: 13 у газеті «Крымское время», 17 у газеті «СобЫтия» та 4 у газеті «Первая крымская».
Нововведенням місяця в матеріалах про політиків стали «побутові замальовки» на тему президентських виборів, де пенсіонери міркують про те, який з кандидатів буде краще опікуватися країною та народом. Крім цього, газети розпочали розміщувати передруки з партійних сайтів, а також інтерв'ю з керівниками виборчих штабів. Разом з тим було відзначено, що крім прихованої політичної реклами кандидатів у Президенти, з'явилася реклама до виборів у місцеві ради.
А от число немаркованої комерційної реклами різко знизилося, причому у всіх виданнях. У газеті «Крымская правда» комерційна реклама, як і раніше, маркується нечітко.
Експерти також відзначили вплив результатів моніторингу на роботу досліджуваних видань. Так, значно скоротилося число немаркованої реклами в «Крымской газете», почали маркувати рекламні матеріали в газеті "СобЫтия".
Як і раніше, експерти відзначають чітке дотримання стандартів публікації рекламних матеріалів у газеті «Кафа».
«Детектор медіа»