Анонімні телеграм-канали запустили фейки про «ДМ» та ІМІ
Анонімні телеграм-канали запустили фейки про «ДМ» та ІМІ
Вівторок, 28 листопада 2023
Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».
Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».
(Не)читайте телеграм-канали
Всі ми вже (не)навчені і (не)знаємо, що в соцмережах і месенджерах ніхто ні за що не відповідає, а в російському (за походженням) телеграмі тим більше, але доступ і любов до фастфуду швидкої інформації перемагає в кожному з нас. Зрештою, що ви будете читати — це тільки ваш вибір, хоча «Детектор медіа» робить усе можливе, щоби зменшити токсичний інформаційний вплив на перевантажений мозок українців, за що і був атакований.
«Детектор медіа» та Інститут масової інформації заявляють про тиск і перешкоджання журналістській діяльності у зв’язку з організованою кампанією фейків і чорнухи, яку розгорнула проти двох організацій група анонімних телеграм-каналів.
Як усе розпочалося?
Кампанія очорнення «ДМ» та ІМІ розпочалася з допису одного з фігурантів викривального дослідження Інституту масової інформації — анонімного телеграм-каналу «Батальйон “Монако”» (більш як 1 млн підписників) і розійшлася іншими анонімними телеграм-каналами, серед яких «Доброго вечора, ми з України» (більш ніж 0,5 млн), «Джокер» (160 тис.), а також її активно поширювала «Труха» (понад 2,5 млн підписників) і її регіональна мережа телеграм-каналів.
Чому це трапилося?
«Детектор медіа» та ІМІ неодноразово публікували викривальні матеріали про роботу анонімних телеграм-каналів, розслідування щодо їхніх власників, а також реакції медійників на загравання влади з анонімними каналами, тож колеги вбачають у розгорнутій кампанії цькування реакцію на критику.
У чому шкода і небезпека таких каналів?
«ДМ» закликає аудиторію не користуватися анонімними телеграм-каналами для отримання важливої інформації про події в Україні та зважати на те, що вони поширюють фейки, чорнуху і неперевірену інформацію.
Що ми плануємо робити?
Готуємо заяву до правоохоронних органів і звертаємося до Президента як до гаранта дотримання конституційних прав і свобод за ч. 1 ст. 102 Конституції України із закликом узяти на контроль справу розслідування тиску та залякування на адресу незалежних медіа, зареєстрованих згідно із законом.
«Війна — це наш третій Майдан»
Майже без токсичних спікерів і телеведучих, без сварок і без з’ясування стосунків, але з поганою акторською грою і пафосністю у медіапростір продовжують повертатися політичні токшоу. Минулого тижня Олександр Крумін дивився і слухав спікерів та ведучих чотирьох із них: «Клуб УП» («Українська правда»), «Вже на часі» (Прямий), Разом (UWN) і «Тема» Наталі Мосейчук. Огляди моїх колег, направду, мені подобаються більше, ніж оригінали. Я не ототожнюю ці поняття, і так, це різні жанрові види. Можливо, у мене, як у тому анекдоті: під час перегляду фільму токшоу ми чекаємо, коли закінчаться діалоги і почнуться якісь дії, а в тексті навпаки — коли закінчаться описи й почнуться діалоги. А можливо, це через те, що в процесі читання мене ніхто не обмежує в часі, і я можу бути більш пильною, плекати свою медіаграмотність і не дати під шумок потрапити в мій мозок ні пропаганді, ні дезінформації, ні політичному піару. Словом, дуже раджу читати текст Олександра «Війна – це наш третій Майдан».
І, як завжди, у фокусі уваги «Детектора медіа» був моніторинг спільного телемарафону, який робить наш головний аналітик телебачення, медіаексперт Ігор Куляс. Що є очевидним, телеканали продовжують порушувати всі можливі журналістські стандарти. Деякі з них, підсумовує пан Куляс після проаналізованих годин ефіру, видають ніяку новинну складову: жодного репортажного сюжету, жодного прямого ввімкнення і три ньюзмейкери в гостьовій студії протягом чотирьох годин мовлення, — тут продовження і подробиці. Пан Ігор робить унікальну експертну роботу задля оздоровлення українського інфопростору, переглядаючи та аналізуючи мовлення всіх телеканалів у лінійці марафону «Єдині новини».
Хто підставив Комарова, і куди зник Зеленський?
Анонімний «Джокер» і конфлікт влади та журналістів не можна було не помітити в новому документальному проєкті Дмитра Комарова «Рік. Херсон». Марія Спалєк подивилась фільм і пише, що краще за все «Рік. Херсон» упорався з тим, що розповів про поточне життя в місті. «Комаров поговорив із купою місцевих і створив загальну картину. Що стосується розповіді про херсонську операцію, то тут “Рік. Херсон” розчарував, а сам журналіст припустився прикрих помилок». Перший раз, коли використовував матеріали анонімного «Джокера». Другий — коли просто на самому початку фільму образив колег-журналістів.
А далі маленький уривок тексту нашої редакторки й артоглядачки Лєни Чиченіної: «Днями розгорілася колотнеча навколо вистави “Хазяїн” театру на Подолі. В оригінальній п’єсі Карпенка-Карого є персонаж із прізвищем Зеленський. Він не відіграє особливої ролі в сюжеті, але примудрився стати причиною масового невдоволення. Справа в тім, що його прізвище змінили на “Залуський”. Один з глядачів це зауважив у соцмережах — і понеслося». Я читала той коментар глядача і одразу зрозуміла, що сьогодні ми з вами покайфуємо, бо Лєна точно не мовчатиме. Так і сталося. «Могутня сила срачу» — текст узагалі не про срач, а пояснювальний, аргументований і з великою любов’ю до української культури, повагою до артспільноти і глядача, навіть попри зниклого Зеленського. Насолоджуйтеся.
Інтерв’ю про Крим
Що таке Кримська платформа? Скільки країн долучилися до неї? Які основні завдання і функції? Звідки і як отримати інформацію з Криму? Чи відстежують російські служби дзвінки в Україну з Криму на побутовому рівні? Скільки людей виїхало з Криму в Україну та інші країни за ці 10 років? Як відстежити замовні матеріали про Крим і як врятувати своїх? Світлана Остапа розмовляла з керівницею служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марією Томак — про важливість утримання на порядку денному урядів, парламентів різних країн, міжнародних організацій та медіа питання деокупації та реінтеграції Криму.
А на завершення залишу вам посилання на новий спецвипуск «Історичної локшини». У програмі Вадим Міський із командою розібрали, як Кремль намагається узурпувати перемогу в Другій світовій війні та замовчує, хто її розпочав.
Наразі це все.
Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі та на сайті «Детектор медіа». Увесь зворотний зв'язок можете писати сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.
До зустрічі.
Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.