Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 28 жовтня
У слоті групи каналів StarLightMedia юристка Агія Загребельська коментувала маніпуляції Росії у Раді Безпеки Організації Об’єднаних Націй: «Радбез має скликатись із будь-якого приводу, який називає один із членів. Тому якщо завтра Росія скаже, що Україна створила у біолабораторіях бойових інопланетян для захоплення Землі, Радбез засідатиме з цього приводу. Ще жодна країна так не спамила в ООН зі своїми вигаданими проблемами, як Росія». За словами юристки, в ООН увже розуміють, що мусять розробити систему, яка запобігала б таким зловживанням.
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос говорив про участь Ірану у війні проти України, про закупівлю Росією іранських дронів, а в майбутньому й іранських ракет.
Радник голови Державної космічної агенції України Андрій Колесник коментував погрози Кремля знищити супутники, які допомагають Україні. По-перше, якщо хоча б один супутник НАТО буде знищений, це розцінюватиметься як напад на НАТО — з усіма наслідками. По-друге, насправді Росія не має технічних можливостей це зробити, але говоритиме про це, щоб довести своїй внутрішній аудиторії, що є наддержавою, здатною збивати ворожі супутники на орбіті.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук говорив про важливу роль України на світовому ринку зерна і блокування Росією «зернового коридору». У наступному слоті на цю ж тему говорив президент української зернової асоціації Микола Горбачов.
Директорка російського фонду «Русь сидяча» Ольга Романова емоційно коментувала ухвалення в Росії законів щодо мобілізації ув’язнених: «Я стільки років свого життя витратила на гуманізацію в’язниць, на те, щоб зробити існування в’язнів більш людським, а вони зараз взяли і пішли на війну».
Кореспондентка дата-відділу російської «Нової газети. Європа» Антоніна Асанова розповіла, що «Газпром» працює лише на зовнішніх партнерів: будується багато міжнародних гілок і потоків, водночас погано проводиться або взагалі не йде газифікація самої Росії. Навіть західні регіони, через які проходять гілки «Північних потоків», мають багато негазифікованих сіл.
У слоті «1+1» волонтерка з Франції Ганна Архипова розповідала, як вона і її колеги збирають ліки, засоби гігієни, харчі для українців. За словами Ганни, наприкінці літа активність пішла на спад, і волонтери мусять постійно нагадувати французам, що війна досі триває.
Російська політологиня Ольга Курносова говорила про масові «облави» на чоловіків у Росії: «Людей на заводській прохідній ловлять і саджають у автобуси, щоб відвести до військкомату. До моєї родички сантехнік не дійшов за викликом, бо дорогою його забрали на війну».
Оперна співачка, колишня депутатка Держдуми Марія Максакова докладно розповіла історію з Ксенією Собчак, зазначивши, що Собчак є тією фігурою, яка викликає однакове обурення і в прокремлівських пропагандистів, і у опозиції.
Журналістка Юлія Семченко розповіла про шлях Ріші Сунака від дитинства у сім’ї імігрантів до статусу наймолодшого прем’єр-міністра, першої людини індійського походження на цій посаді, а також одного з найбагатших людей Британії: за офіційною інформацією, його дохід і статки вдвічі більші, ніж у короля Чарльза ІІІ.
У слоті каналу «Інтер» Богдан Ференс коментував співпрацю Росії та Ірану у військовій сфері, поставки з Ірану не тільки дронів, а ще й касок, бронежилетів й іншого обладнання. За словами Ференса, через нинішні протестні рухи для Ірану важливо перейняти досвід Росії, щоб побудувати у себе таку ж систему силовиків для придушування протестів.
Керівник Bellingcat Христо Грозєв докладно розповів про викриту ними групу росіян, які працювали на Міноборони Росії і наводили ракети на українські міста.
У слоті каналу іномовлення експерт з атомної енергетики Людвиг Литвинський висловив думку, що мета російських фейків щодо «брудної бомби» – залякати українців, щоб вони знову тікали за кордон і створили економічну кризу та прецедент для повернення деяких європейських лідерів до риторики про імовірність використання Росією тактичної ядерної зброї і необхідність перемовин.