Касаційний господарський суд відхилив право на захист «Довженко-Центру» від «реорганізації»
Касаційний господарський суд відхилив право на захист «Довженко-Центру» від «реорганізації»
Касаційний господарський суд відхилив право на захист незалежного «Довженко-Центру» від «реорганізації», яку ввело указом Держкіно. Про це повідомили на сайті центру.
Колегія суддів у складі Ірини Кондратової, Надії Губенко та Володимира Студенця підтримала рішення Північного апеляційного господарського суду про те, що «Довженко-Центр» не має права оскаржувати рішення про його реорганізацію через «правові норми, що визначають підпорядкованість і ієрархію в системі державного управління».
«Виходить, що в жодному суді і в жодній інстанції "Довженко-Центр" не має права захищатися від знищення — так постановив Північний апеляційний господарський суд і, здається, Касаційний господарський суд теж із цим погоджується.
Це має стати тривожним дзвінком для інших державних закладів, яким не пощастило бути у підпорядкуванні держави, — по суті, інституції позбавляються субʼєктності і конституційного права на оскарження рішень органів управління», — йдеться в заяві інституції.
Представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій повністю підтримали вимоги «Довженко-Центру», однак суд проігнорував цю позицію.
«Суд не взяв до уваги головний мотив позову: питання збереження та захисту культурної спадщини, що є порушенням статті 54 Конституції України. Адже, будучи виконаним наосліп, оскаржуваний наказ Держкіно призвів би до втрати єдиної в своєму роді колекції українського кіномистецтва, бази знань, відкриттів та інформації, що створена за 30 років існування "Довженко-Центру"», — зазначили в організації.
- Читайте також: Заборона на самозахист
Нагадаємо, у жовтні 2022-го Національний центр Олександра Довженка подав до суду на Державне агентство України з питань кіно, вимагаючи визнати незаконним та скасувати наказ №100 про реорганізацію «Довженко-Центру».
Перед тим, 13 липня 2022 року, «Довженко-Центр» офіційно передали у пряме підпорядкування Держкіно. У серпні Держкіно видало наказ про реорганізацію «Довженко-Центру». У самому Центрі це вважали фактичною ліквідацією.
Культурні інституції виступили проти реорганізації «Довженко-Центру». Відкликати цей наказ вимагали громадська рада при Держкіно, Коаліція РПР, медіаспільнота.
Парламентський Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував скасувати наказ Держкіно щодо «Довженко-Центру».
Петиція про скасування реорганізації «Довженко-Центру» зібрала понад 25 000 голосів. Кабмін у своїй відповіді на це звернення наголосив, що правонаступником майнових та немайнових прав та обов’язків «Довженко-Центру» буде «Українська анімаційна студія».
11 липня 2023 року Господарський суд міста Києва визнав реорганізацію «Довженко-Центру» незаконною.
«Довженко-Центр» — найбільший міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10 тисяч найменувань художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів. Єдиний український представник у Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF).
Читайте також:
- «Ситуація з «Довженко-Центром» — це плювок в обличчя». Стенограма засідання парламентського комітету
- З’їсти по шматках. Про що насправді говорить «реорганізація» Довженко-центру
- Олена Гончарук: Наказ про реорганізацію «Довженко-Центру» має бути скасований
- Суд щодо реорганізації «Довженко-Центру»: сторона Держкіно заявила, що в Україні не існує фільмофонду
- Олена Гончарук: Абсурдність окремих аргументів Держкіно сигналізує, що стає дедалі складніше захищати «реорганізацію» «Довженко-Центру»
Архівне фото одного із засідань у цій справі: Максим Поліщук/«Детектор медіа»