Корупція через фільтр ЗМІ: в Україні представили дослідження про те, як медіа та соцмережі висвітлюють корупційні теми

Корупція через фільтр ЗМІ: в Україні представили дослідження про те, як медіа та соцмережі висвітлюють корупційні теми

17 Серпня 2023
1978
17 Серпня 2023
20:11

Корупція через фільтр ЗМІ: в Україні представили дослідження про те, як медіа та соцмережі висвітлюють корупційні теми

1978
Важливість аналізу його автори пояснюють тим, що переважна кількість людей формує свої уявлення щодо ситуації в боротьбі з корупцією в Україні через медіа.
Корупція через фільтр ЗМІ: в Україні представили дослідження про те, як медіа та соцмережі висвітлюють корупційні теми
Корупція через фільтр ЗМІ: в Україні представили дослідження про те, як медіа та соцмережі висвітлюють корупційні теми

Тема корупції з початком великої війни відійшла в українському інфополі на другий план. У національному телемарафоні «Єдині новини» її взагалі не порушували до червня 2022 року, а потім піднімали переважно в контексті «успішної боротьби» української влади з цим явищем. У результаті активізувались соціальні мережі — і частота згадування української корупції в інформаційному просторі повернулася на довоєнний рівень. Але з більшою кількістю негативу і з використанням цієї інформації російськими пропагандистами для дискредитації України в очах її західних партнерів. 

Такі висновки можна зробити з дослідження «Корупція через фільтри ЗМІ», яке на замовлення USAID «ВзаємоДія» здійснив Центр контент-аналізу.

«Це повчальна історія про те, як не можна замовчувати проблему, що турбує людей. Мовчиш ти — скажуть за тебе. Правило працює і в персональній комунікації, і на рівні державних комунікацій», — відзначив медіаексперт Роман Вибрановський, представляючи результати дослідження під час дискусії «Протидія корупції під час війни: ставлення громадян, висвітлення в медіа та пріоритети для країни», яка відбулась 17 серпня в Медіацентрі «Україна — Укрінформ». 

Грудень 2022 року, за його словами, став переломним — тоді тенденція щодо активного висвітлення проблематики корупції змінилась. Це відбулося завдяки активній діяльності антикорупційних інституцій, які розслідували справи, громадським активістам, які повідомляли про них, і яскравим антикорупційним розслідуванням медіа, включно зі статтею Юрія Ніколова, яка викликала гучний корупційний скандал довкола закупівель Міністерства оборони. 

Висока увага до підозр у корупції чиновників Міноборони була зумовлена тим, що звинувачення стосувались воєнного часу, а також тим, що мова йде про відомство, яке відповідає за забезпечення ЗСУ, йдеться у дослідженні.

Але, як засвідчив аналіз, якщо традиційні медіа загалом більше розповідали про конкретні випадки викриття корупції, подавали реакцію відомств і чиновників на пов’язані з ними гучні справи, то в соцмережах було значно більше узагальнювальних міркувань та рефлексій, більше критики. 

«Це викликано присутністю там проросійських активістів та політикою, якої дуже багато. Повідомлення про корупцію традиційно підсвічували і використовували проросійські канали. Вони маніпулювали даними антикорупційних розслідувань та дискусій між владою й опозицією, просуваючи наратив тотальної корупції в українських органах влади на тлі війни. Ці інформаційні атаки зачепили Міненерго та Мінфін», — пишуть автори дослідження.

З їхніми спостереженнями, важливою частиною обговорення корупції в українському сегменті соцмереж стали найманці російської пропаганди, які працюють на українську аудиторію та весь звітний період жваво атакували українську владу, державу Україна та її міжнародних партнерів через звинувачення в розквіті корупції, розкраданнях на війні, нездоланній корупції тощо. 

Найактивнішими майданчиками цих атак були телеграм-канали «Резидент», «Легитимный» та «ЗеРада», що й до 24 лютого 2022 року активно дискредитували українську владу через чорні вкиди, маніпуляції та наративи російської пропаганди. Перші двоє взагалі потрапили в трійку авторів-лідерів за кількістю згадувань корупції. 

«Українські джерела (сторінки ЗМІ та інформаційні телеграм-канали) більш-менш об’єктивно висвітлювали корупцію, щоправда, останні вдавались до клікбейтів, а також публікували суб’єктивні думки. Відносно багато згадувань про корупцію в Україні вийшло й на антипутінському YouTube-каналі «Фабрика новин», де її часто обговорювали з “хорошими росіянами”. Загалом у соцмережах, як і в ЗМІ, висвітлювався увесь спектр корупційної діяльності, проте з різним рівнем уваги: від хабарників-поліцейських, різних корупційних способів уникнути мобілізації до викриття чиновників, керівників ОВА, міністрів на хабарях», — мовиться в дослідженні.

Повністю дослідження «Корупція через фільтри ЗМІ» можна подивитись тут.

Роман Вибрановський повідомив, що дані дослідження щодо висвітлення корупції у ЗМІ  будуть передаватися всім правоохоронним органам, всім громадським організаціям та медіа для того, щоб у будь-якій наступній кампанії з використанням даних соціології, використанням даних медіамоніторингу були більш сфокусовані на те, щоб відповідати запиту людей у боротьбі з корупцією. І щоб і державні інституції, і громадські організації звертали на це увагу.

Раніше «Детектор медіа» з посиланням на соцдослідження повідомляв про те, що українці відзначають покращення у боротьбі з корупцією, але вважають її другою після війни проблемою країни.

Також ми писали про те, що українці більше бояться корупції під час відбудови країни, ніж повторення війни.

Читайте також:

Фото: Медіацентр «Україна — Укрінформ»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1978
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду