Партійне телебачення повертається. Про що говорили й кого піарили теленовини у вересні 2019 року

Партійне телебачення повертається. Про що говорили й кого піарили теленовини у вересні 2019 року

19 Жовтня 2019
1752

Партійне телебачення повертається. Про що говорили й кого піарили теленовини у вересні 2019 року

1752
Найменше про війну на Донбасі говорять у новинах каналів Ахметова, Медведчука і Фірташа-Льовочкіна.
Партійне телебачення повертається. Про що говорили й кого піарили теленовини у вересні 2019 року
Партійне телебачення повертається. Про що говорили й кого піарили теленовини у вересні 2019 року

У 2019 році «Детектор медіа» розширив якісно-кількісний моніторинг телевізійних новин: за новою методологією, чимало інформації про новини аналізованих каналів буде вноситися до бази даних, що дозволить створювати нові аналітичні продукти й дослідження інформаційного телеконтенту. У моніторингу аналізуються головні випуски новин (прайм-тайм) «України», «1+1», «Інтера», ICTV, СТБ, 5 каналу, «UA: Першого» та «112». Раніше ми підбили підсумки аналізу президентської кампанії — лютого й березня та квітня 2019 року, а також парламентської у травні, червні, липні. Підсумок за серпень тут.

Оцінюючи кількість згадок у новинах, слід мати на увазі, що до вибірки моніторингу потрапляють лише головні випуски новин. Оскільки на центральних телеканалах загального інтересу щодня виходить іще 2-3 випуски, а на 5 каналі та «112» новини щогодини, абсолютна кількість матеріалів, у яких згадуються кандидати, вочевидь набагато більша. Натомість наші показники дозволяють побачити співвідношення уваги, яку канали приділяли політикам.

Популярність політиків у теленовинах

Перелік політичних сил, які згадуються в новинах, ще дужче скоротився. Найчастіше закономірно говорять про «Слугу народу» — партію, яка має більшість у Верховній Раді: 132 згадки, з них 15 позитивних. Найчастіше позитивні матеріали про «Слугу народу» виходять на «1+1» та ICTV.

Друга за кількістю згадок «Європейська солідарність»: 100 матеріалів, із них 14 позитивних. Партію Петра Порошенка піарять два телеканали — «Україна» Ріната Ахметова та його власний 5-й.

«Опозиційна платформа — За життя», яку «ЄС» відтіснила на третє місце, згадувалась у 77 матеріалах, зате майже половина з них були позитивними. Абсолютна більшість із 37 позитивних матеріалів вийшла на «Інтері», який належить акціонерам і членам партії; три матеріали — на каналі «112», також «партійному».

Згадок про партію «Голос» за місяць було зафіксовано 55, із них лише одна позитивна — на ICTV. Зовсім трошки від новачків у політиці відстали ветерани — «Батьківщина», яка має 53 згадки, з них три позитивні.

«Опозиційний блок», представлений у ВР окремими депутатами, згадувався протягом місяця сімнадцять разів. Із них шість — позитивно. Всі позитивні згадки були в новинах «України», телеканалу головного акціонера цієї партії. Цей самий канал, попри провал на парламентських виборах, далі піарить Радикальну партію Олега Ляшка — вісім позитивних згадок протягом місяця. Інші телеканали приводів згадувати про Ляшка в новинах переважно не бачили.

Тричі протягом місяця згадали партію «Свобода». Решта політичних сил до новин не потрапляла.

Матеріали з ознаками замовності

«Вільний ринок» політичного піару практично зник: кожен телеканал просуває «своїх», себто політичні сили або політиків, яких підтримує його власник.

У порівнянні із серпнем у вересні дещо побільшало матеріалів із ознаками замовності — загалом 187, із них політичних 169 матеріалів. Більшість підозрілих матеріалів вийшла в новинах двох каналів — «України» та «Інтера». На третьому місці з великим відривом — ICTV. Зовсім не було матеріалів із ознаками замовності в новинах «UA: Першого».

Головним замовником підозрілих матеріалів у вересні був Рінат Ахметов: у його інтересах вийшло 38 матеріалів, усі на каналі «Україна», який йому належить.

«Опозиційна платформа — За життя» опустилася на друге місце. Із 25 підозрілих матеріалів 24 вийшли на «Інтері», один на «112». Обидва канали належать членам або інвесторам партії.

Окремий клас замовних матеріалів — такі, що просувають або захищають інтереси телеканалів Віктора Медведчука (формально — Тараса Козака) NewsOne та «112». Таких у вересні було загалом 26, майже всі на «Інтері».

З-поміж політиків найбільшим замовником телевізійного піару став Петро Порошенко: 11 матеріалів, із них сім на «Україні» та чотири на його власному 5 каналі. Це значно більше, ніж у серпні. Порошенку навіть удалося обігнати Сергія Капліна, на користь якого вийшло дев’ять матеріалів на «Інтері», та Олега Ляшка (вісім на «Україні»).

Помітною тенденцією в ефірі каналу «Україна» був чорний піар проти Ігоря Коломойського: у вересні тут вийшло сім незбалансованих матеріалів, спрямованих на дискредитацію бізнесмена та його компаній. Натомість на каналі Коломойського «1+1» вийшло чотири матеріали, спрямовані проти Віталія Кличка.

Голові Харківської облдержадміністрації Юлії Світличній укотре вдалося зробити диво — об’єднати «Україну» та «Інтер». У вересні її піарили обидва телеканали («Україна» один раз, «Інтер» п’ять). У серпні Світличну піарили лише один раз.

Сергій Рудик, який бореться в судах за депутатський мандат із представником «Слуги народу», отримав на «Інтері» шість піар-повідомлень — канал, який роками піарив політика, допомагає йому інформаційним супроводом судової тяганини. Тут Рудика називають «переможцем на окрузі».

Представник «Опозиційного блоку» Борис Колесніков фігурує в шести підозрілих матеріалах.

В інтересах «Слуги народу» та Володимира Зеленського порівняно небагато замовних матеріалів. Зеленського піарили двічі на «Україні» і двічі на СТБ, партію — двічі на «1+1».

Дотримання стандартів

Відсоток матеріалів із ознаками замовності в порівнянні із серпнем знизився — тепер їх лише 6 % у порівнянні із серпневими 12 %. Найбільша частка підозрілих матеріалів (по 16 %) — на «Інтері» й «Україні». На інших каналах відсоток невеликий; зовсім немає таких матеріалів на Суспільному.

У 16 % проаналізованих матеріалів є проблеми з балансом, у 31 % — з відокремленням фактів від коментарів. Це дещо гірші показники, ніж у серпні. Найгірша ситуація збалансом на «Інтері», із відокремленням — на «Україні».

Проблеми з відокремленням фактів від коментарів на «Україні» пов’язані передусім із тим, що тут щодня виходять піар-сюжети фонду Ахметова, соціальних проєктів його бізнесу, а також незбалансовані, фактично агітаційно-пропагандистські сюжети про «Роттердам+» та інші вигідні для ахметовського бізнесу речі.

Найкраще дотримувалися стандартів на «UA: Першому»: лише 9 % матеріалів мають проблеми з балансом, 4 % — із відокремленням фактів від коментарів.

Географія

Відсоток новин про Україну дещо зріс — 78 %, тоді як у попередні місяці цей показник становив 74-75 %.

Частка «київських» новин дещо зросла — 38 % матеріалів у новинах оповідають про те, що відбувається у столиці. Найпопулярніша область і далі Донецька (174 згадки), на другому місці Львівська (89). Порівняно велика кількість матеріалів про Черкаську область (60) пояснюється увагою до паломництва хасидів до Умані.

Новин про події в Криму поменшало вдвічі — за місяць їх було лише сім. А також за весь час проведення підрахунків (із квітня) зафіксовано історичний мінімум: за місяць подіям у Хмельницькій області присвятили лише одну новину. «Білими плямами» є також Полтавська, Сумська й Тернопільська області.

Тематична структура

Політика знов вирвалась уперед, потіснивши «соціалку» — 29 % новин присвячені політичним подіям України, й лише 26 % соціальним темам. Найбільше політики на «UA: Першому», 5 каналі, «Інтері» та «112». Втім велика частка політики на Суспільному пояснюється, зокрема, тим, що тут якісніше відфільтровують малозначущі, але скандальні новини, яких не бракує на інших каналах. «Соціалки» найбільше на «1+1» та «Україні».

Міжнародним подіям порівняно більше уваги приділяють 5 канал, «Інтер» і «112», а ось «1+1» і СТБ міжнародна політика цікавить порівняно мало. До війни на Донбасі найуважніші 5 канал та ICTV, а найменше матеріалів про війну на «112», «Інтері» та «Україні». Традиційно вже найменше уваги до Криму — деякі канали взагалі не торкалися кримських тем протягом місяця.

Щотижневі моніторинги теленовин читайте в рубриці на сайті «Детектор медіа».

Фото: bbc.com

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1752
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Підтримай нас! Стань частиною проєкту!
Щодня наша команда готує для вас найсвіжі та незалежні матеріали. Ми будемо надзвичайно вдячні за будь-яку вашу підтримку. Ваша підтримка – це можливість зробити ще більше!
Підтримати нас
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду