Велика війна, колаборанти, фільм «Довга доба» про російські злочини. 30 найпопулярніших новин «Детектора медіа» у 2024 році
Велика війна, колаборанти, фільм «Довга доба» про російські злочини. 30 найпопулярніших новин «Детектора медіа» у 2024 році
Наприкінці 2024 року підбиваємо його підсумки традиційними оглядами ключових подій і тенденцій у світі медіа. Що було на порядку денному у 2022 році ― читайте за цим тегом, а підсумкові тексти за 2023 рік ― за ось цим тегом. Своєю чергою, результати цього медіароку шукайте за тегом #Підсумки року 2024. Раніше ми публікували огляд змін на ринку телереклами за 2024 рік порівняно з 2023 роком, аналізували основні наративи, які просувала російська пропаганда впродовж 2024 року, також аналізували, як CTV та глобальні тренди змінюють рекламний ринок. Розмову про волонтерські підсумки року з Марією Берлінською читайте тут. Огляд десяти ключових подій медіаринку 2024-го за версією «Детектора медіа» читайте тут. Про 15 подій у світі мереж і технології 2024-го — тут. Огляд головних подій 2024 року у світі кіно в Україні читайте тут.
Нині публікуємо тридцять новин сайту «Детектор медіа», які у 2024 році найбільше цікавили читачів.
Велика війна
Одна з найпопулярніших новин про війну — повідомлення про поширений росіянами фейк, що Україна нібито планувала перейменувати Крим (84,4 тисячі переглядів).
На другому місці — новина про пропагандистський фільм росіян «20 дней в Мариуполе — 2023. Режиссёрская версия» (75,3 тисячі переглядів), у якому вони намагаються заперечити російські злочини в Маріуполі.
На третьому — новина про смерть актора і військового Андрія Доманського (62,8 тисячі переглядів). Доманський отримав важку контузію в бою, проходив лікування, а згодом був списаний зі служби.
На четвертому — про загибель на фронті українського актора театру і кіно Євгена Шумілова (50,4 тисячі переглядів).
На п’ятому — про серпневий репортаж італійського каналу RAI із Суджі Курської області Росії, зайнятій українською армією (49,9 тисячі переглядів).
Репортаж каналу RAI з Суджі
Також у списку з найбільшою кількістю переглядів — новина про пошкодження російською авіабомбою пам’ятки конструктивізму — харківського Держпрому (39,6 тисячі переглядів), новина про важкі поранення на фронті актора театру та кіно Андрія Валенського (37,6 тисячі переглядів), новина про загибель на фронті військового й актора Петра Великого (37,4 тисячі переглядів).
На дев’ятому місці — звільнення Наталії Гуменюк із посади речниці Сил оборони півдня України (36,2 тисячі переглядів). Напередодні її звільнення майже півтори сотні українських редакцій і медійників підписали заяву із закликом замінити Гуменюк і переглянути правила роботи пресцентрів ОК «Південь» та ОУВ «Таврія». Гуменюк закидали заборону висвітлювати воєнні злочини Росії в зоні її відповідальності.
Наталія Гуменюк
На десятому місці матеріал про «Соборний з’їзд» РПЦ, де московські церковники назвали війну проти України «священною» (33,5 тисячі переглядів). Також РПЦ закликала «дати відсіч Заходу» і підкорити всю Україну.
Колаборанти
Найбільше переглядів — 123,9 тисячі — серед новин сайту «Детектор медіа» у 2024 році отримав матеріал про намагання пропагандистів створити картинку «підтримки» російської окупації з боку місцевого населення окупованих територій. Зокрема, окупаційні адміністрації отримали завдання привезти кілька тисяч жителів тимчасово захоплених територій на закриття «міжнародної виставки “Росія”» у Москві.
Медійні скандали
Серед новин про скандали найбільше переглядів (77,3 тисячі) набрало повідомлення про вибачення акторки Ірини Гатун, яка виконала головну роль у номері «Новорічного вечірнього кварталу» про переселенку з тимчасово окупованого Скадовська. Героїня номера, переїхавши на Закарпаття, розмовляє з місцевими жителями, перекручуючи українські слова. Зокрема, що вона «сіСькадовська», тому досі «разговорювала на росіянському язику». Номер розкритикували в соцмережах і мер Скадовська Олександр Яковлєв. Гатун перепросила в тих, кого образили такі жарти, водночас сказала про проплачений хейт на її адресу.
Ірина Гатун у номері «Новорічного вечірнього кварталу»
На другому місці — новина про те, що Liga.net більше не братиме коментарі у воєнно-політичного оглядача групи «Інформаційний спротив» Олександра Коваленка через його емоційну поведінку в ефірі каналу «Київ 24» (58,8 тисячі переглядів). Коваленко різко відреагував на те, що ведуча Ірина Король перервала його, словами: «Шаааа! Шаааа! Я у вас тут запрошений експерт!». Українські медійники у спеціальній заяві засудили емоційну реакцію Коваленка в етері телеканалу.
Ірина Король та Олександр Коваленко в етері каналу «Київ»
На третьому — рішення польського телеканалу TVP відсторонити телевізійного журналіста Пшемислава Бабяжа, який під час церемонії відкриття Олімпійських ігор назвав пісню Джона Леннона Imagine «баченням комунізму» (39,1 тисячі переглядів). За словами Бабяжа, «баченням комунізму» є заклик у тексті пісні «уявити світ без раю і пекла, без країн і власності».
Розслідування
Серед новин про розслідування найбільше переглядів отримала новина про затримання польськими правоохоронцями журналіста «Української правди» Михайла Ткача під час зйомки матеріалу про транзит продукції між Польщею та Росією і Білоруссю (36,1 тисячі переглядів). За словами Ткача, «УП» вирішила перевірити, що відбувається на межі Польщі та Білорусі в той час, коли польські фермери блокували кордон з Україною. Коментуючи своє затримання, Ткач сказав, що представники польської спецслужби перелякалися, коли він повідомив, що «ми знімаємо, як Польща торгує з Росією через Білорусь і як Польща торгує з Білоруссю, як сільськогосподарська продукція йде з Росії та Білорусі в Польщу». Ткача й оператора утримували в комендатурі щонайменше чотири години та лише потім відпустили. Відзняті матеріали поляки частково видалили. Редакція «УП» повідомила, що ситуацію з затриманням вдалося розв’язати лише після розголосу та втручання посольства України в Польщі.
Затримання польськими правоохоронцями Михайла Ткача
Кадрові зміни
У 2024 році до найпопулярніших новин потрапило два матеріали про кадрові зміни на медіаринку, що майже збігається з торішньою статистикою, коли у цей тематичний розділ потрапила лише одна новина.
Цьогоріч на першому місці — новина про завершення роботи воєнної кореспондентки Анни Калюжної в Bihus.Info (43,3 тисячі переглядів). Журналістка пояснила, що шукає спосіб, як «у більшій гармонії з собою» продовжувати свою працю.
На другому — новина про вступ ведучого «24 каналу» Артема Овдієнка на військову службу (39,8 тисячі переглядів). До війська медійник пішов добровільно, скориставшись системою рекрутингу.
Ринок і виробництво
Серед новин про ринок і виробництво найбільше переглядів отримала новина про запуск StarLightMedia нового розважального каналу «Супермама» (107,2 тисячі переглядів).
На другому місці — вихід на ютубі документального фільму Алана Бадоєва «Довга доба» (41,7 тисячі переглядів). Фільм створений із 200 годин відео тисяч українців, які фільмували російські злочини на свої телефони. До сюжету стрічки увійшли історії як тих, кому вдалося вижити під час воєнних дій, так і українців, які загинули в окупації.
Кадр із фільму «Довга доба»
Також у списку з-поміж повідомлень із найбільшою кількістю переглядів — новина про прем’єру серіалу «Встигнути до 30. Другий сезон» на телеканалі ТЕТ (36,2 тисячі переглядів), вихід ICTV2, «1+1 Україна» зі складу універсального медіасервісу (36 тисяч переглядів) і прем’єра на телеканалі «Дім» серіалу «Тут і тепер» за романом Ірен Роздобудько (33, 7 тисячі переглядів).
Текстові трансляції «Детектора медіа»
«Детектор медіа» в режимі реального часу стежив за фіналом «Євробачення-2024», який відбувся у шведському місті Мальме (61,4 тисячі переглядів). У фіналі перемогу отримала пісня The Code у виконанні Nemo зі Швейцарії. Друге місце посіла Хорватія з піснею «Rim Tim Tagi Dim» у виконанні Baby Lasagna. Третє місце посіла Україна з піснею «Teresa & Maria» у виконанні Jerry Heil та Alyona Alyona.
«Євробачення-2024»
Також «Детектор медіа» 4-5 листопада проводив онлайн-трансляцію президентських виборів у США (41,8 тисячі переглядів). У 2024 році за крісло в Білому домі змагалися республіканець Дональд Трамп і демократка Камала Гарріс. Перемогу здобув Трамп, отримавши 312 голосів виборників (49,9%), проти 226 (48,4%) у Камали Гарріс.
Новини за іншими темами
- З життя пішов колишній виконавчий директор видання «Українська правда» Андрій Клименко (103,5 тисячі переглядів).
- Помер ведучий телепрограми «Казки для дітей діда Панаса» актор Анатолій Дриженко (82,4 тисячі переглядів).
- Фотопремія Rewilding Europe Award визначила п’ять найкращих знімків дикої природи (45,6 тисячі переглядів).
- Унаслідок продажу телеканалу «Прямий» ексрегіонал Макеєнко отримав незадекларований дохід та ухилився від податків, — ДБР (42,5 тисячі переглядів).
- Двох працівників ФСБ, які проводили обшук у журналістки Анни Андрієвської, засудили до 13 років (42,4 тисячі переглядів).
- Колишній шеф-редактор проросійського медіа «Sputnik Литва» Марат Касем здався спецслужбам Латвії (ВІДЕО) (40,9 тисячі переглядів).
Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа»