Вибори в США. Онлайн-трансляція «Детектора медіа»

Вибори в США. Онлайн-трансляція «Детектора медіа»

5 Листопада 2024
41736
5 Листопада 2024
22:00

Вибори в США. Онлайн-трансляція «Детектора медіа»

Артур Колдомасов
Аналітик «Детектора медіа»
41736
Сполучені Штати та деякі інші країни очікують результатів однієї з найбільш напружених передвиборчих кампаній за останні десятиліття. Деякі виборчі дільниці вже відкрито, а значна кількість американців вже проголосувала достроково. Починаючи з 22:00 за Києвом ми повідомлятимемо вас про головні моменти цієї кампанії, актуальні події на місці, найважливіші фактори, що впливають на волевиявлення американців, та перші його результати.
Вибори в США. Онлайн-трансляція «Детектора медіа»
Вибори в США. Онлайн-трансляція «Детектора медіа»

На цьому ми закінчуємо  онлайн-трансляцію виборів в США. Далі стежте за новинами в нашій стрічці. Дякуємо, що були з нами.

11:11 Президент Зеленьский привітав Трампа з перемогою. Його також вже привітали прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, президент Франції Еммануель Макрон, президент Сербії Олександр Вучич, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаніягу, канцлер Австрії Карл Нехаммер, президент Латвії Едгар Рінкевич, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, Генсек НАТО Марк Рютте. 

10:07 Останні підрахунки каналів: 

Fox: Трамп — 277, Гаррис — 226.

NBC: Трамп — 266, Гаррис — 219.

CNN: Трамп — 266, Гаррис — 195.

ABC: Трамп — 266, Гаррис — 219.

8:30 Fox віддає перемогу Трампу в Пенсильванії. З урахуванням Пенсільванії у нього 267 голосів виборців, рахує канал. Інші канали поки що не оголосили дані по Пенсільванії.

8:11 CNN та NBC прогнозують перемогу Трампа ще в одному хиткому штаті  — Джорджії. Це додасть йому, у випадку перемоги, ще 16 голосів.  Останні підрахунки каналів виглядали так (без урахування Джорджії):

Fox: Трамп - 232, Харріс - 216.

NBC: Трамп - 230, Харріс - 189.

CNN: Трамп - 230, Харріс - 182.

ABC: Трамп - 230, Харріс - 194.

Нагадаємо, що для перемоги потрібно 270 голосів. 

Якщо Трамп переможе в Пенсільванії, де зараз лідірує, з урахуванням Джорджії (246 голосів) йому достатньо перемоги в будь-якому ще одному хиткому штаті, аби стати наступним президентом США.

7:58 Наш спціальний кореспондент Юрій Луканова відвідав вотч парті — споглядальну вечірку у вашингтонському барі "Busboys and poets". Він каже, що прийшла така маса народу, що після шостої години вечора  (за Вашингтоном) там знайти місце було проблематично. У анонсі до цього заходу говорилося, що там збираються поети й інтелектуали. Мабуть, тому, що при барі існує книгарня. Коли з екрану повідомляли про перемогу Камали Гарріс в якомусь із штатів, то відвідувачі радісно галасували. Судячи з цього, було зрозуміло, що тут зібралися переважно прихильники Демократичної партії і її кандидатки. 

Години приблизно після десятої публіка почала розходитися. Можна припустити, що зникла інтрига, адже Дональд Трамп перемагав за кількістю голосів представників, що не лишало ілюзій прихильникам його опонентки. Його суперниця могла хіба що скоротити розрив за рахунок західних штатів, які переважно голосують за демократів. Але подолання цього розриву виглядає вельми проблематичним. 

7:00 Голосування завершилося на всій території США — зачинилися дільниці на Гаваях і Алясці. 

06:41 NBC News, Associated Press, CNN, Fox та The New York Times віддаю перемогу в хиткому штаті Північна Кароліна Трампу.  Нагадаємо, що хиткі штати, які визначають результат виборів цього разу — Пенсільванія (19 виборців), Джорджія (16), Північна Кароліна (16), Невада (6), Арізона (11), Мічиган (15), Вісконсін (10). Станом на зараз Трамп лідірує в шести з них.

06:35 Найбільші канали дають свої підрахунки: 

CNN: Трамп — 211, Гаррис — 145

NBC: Трамп — 214, Гаррис — 153

ABC: Трамп — 214, Гаррис — 153

Fox: Трамп — 216, Гаррис — 193

06:21 Виборчі дільниці закрилися у всіх континентальних штатах США. Протягом години голосування триватиме на Алясці та Гаваях.

05:41 Associated Press додає Канзас Трампу. 204-Трамп, 112-Гарріс (станом на зараз).

Поки в деяких штатах голоси можуть рахувати до п'ятниці, ми повернемось до вас із більш повною картиною голосування через кілька годин, ближче до 09:00 ранку. Спокійного ранку. 

05:34 Прогноз від Associated Press станом на зараз - 112-Гарріс, 198-Трамп.

The New York Times, аналізуючи дані з реального часу оцінює ймовірність перемоги Трампа на виборах у 80%

05:27 Повертаємось до Пенсільванії, де Трамп зараз має перевагу понад 68 000 голосів, і її статус як найважливішого штату на карті лише зміцнюється щохвилини. Наразі Трамп перевершує свої результати 2020 року на 3 або більше пунктів у 20 округах, більшість з яких — це «трампові» округи, де Байден у 2016 році скоротив відрив Трампа, що допомогло йому перевернути штат на свою користь. На це вказують аналітики CNN

В окрузі Лакаванна в Пенсільванії підрахунок здебільшого завершено. Гарріс виграє в окрузі рідного міста Байдена — Скрантона — з перевагою в 3 пункти. Це на 5 пунктів менше, ніж показав Байден у 2020 році, і нагадує більше про 2016 рік. Ще одне послаблення результатів Гарріс у Пенсільванії — штаті, який їй майже напевно потрібно виграти.

Прогноз CNN станом на зараз - 91-Гарріс, 195-Трамп.

05:20 Поки штати підраховують свої голоси, ми повернемось до вас із більш повною картиною голосування 

05:16 Гарріс показує результати гірші, ніж Байден на цьому ж етапі підрахунку голосів чотири роки тому станом на зараз у Вірджинії. Кілька округів штату також ще не оприлюднили результати голосування поштою, яке зазвичай є більше на користь демократів. Зараз ще занадто рано робити прогнози щодо результатів виборів у цьому штаті, згідно з AP.

Працівники команди Трампа вказують, що поки що раді результатам, бо вони доводять, що їх стратегія виявилась ефективною. Вона полягала у розширенні демографії, яка голосує за республіканців, у порівнянні з 2020 роком. 

05:08 У Північній Кароліні, згідно з підрахунками AP, Трамп випереджає Гарріс приблизно на 4 відсоткові пункти, при цьому підраховано понад половину очікуваних голосів. Багато з найбільш густонаселених округів штату ще не оприлюднили результатів голосування, проведеного особисто в день виборів або раніше. У Північній Кароліні голоси, віддані до дня виборів, становили 83% від загальної кількості голосів у 2020 році та 58% у 2022 році на парламентських виборах.

05:05 99 у Гарріс проти 198 у Трампа - найсвіжіше передбачення від Associated Press. Трампу віддали Юту (6) та Монтану (4). 

Більше половини з 83 округів Мічигану не оприлюднили жодних результатів навіть через дві години після закриття виборчих дільниць у більшій частині штату. Лише незначна кількість голосів була підрахована в округах Вейн і Маком у районі Детройта, які зазвичай підтримують відповідно демократів і республіканців, як вказує AP.

04:39 Результати досі не принесли великих сюрпризів за словами Associated Press.

Трамп переміг у штатах з республіканським ухилом, таких як Флорида, Алабама, Міссісіпі та Техас, тоді як Гарріс виграла низку штатів у Новій Англії та на Північному Сході, включаючи Нью-Джерсі та Нью-Йорк.

Тим часом увага зосереджується на східних штатах, де йде боротьба за голоси, таких як Джорджія, Північна Кароліна та Пенсільванія.

В ефірі NBC згадують про те, як Гарріс намагалась дистанціювати себе від Байдена, але як цього може не вистачити для перемоги, оскільки вона робила це недостатньо сильно. 

04:35 Республіканець Дональд Трамп здобув перемогу у виборах на голос одного виборника, пов'язаний із великим, сільським 3-м виборчим округом Небраски. Цей округ також є одним із найбільш консервативних у країні і підтримав Трампа з перевагою приблизно 3 до 1 як у 2016, так і в 2020 роках. Востаннє цей округ голосував за демократа на представництво в Палаті представників США у 1958 році, як вказує Associated Press.

Їх прогноз станом на зараз: 99-Гарріс, 178-Трамп.

04:24 Прогноз CNN станом на зараз - 53-Гарріс, 154-Трамп.

04:21 Дональд Трамп втретє здобув перемогу в штаті Огайо, отримавши 17 голосів від виборників штату. Огайо перетворився із “хиткого” штату в стабільно республіканський в останні роки. Виборці Огайо підтримали Трампа з великою перевагою в 2016 і 2020 роках, і вони знову зробили це цього року. Жоден республіканець не здобував перемогу на виборах президента США без перемоги в Огайо. У 2020 році Джо Байден став першим демократом, який виграв президентство без перемоги в Огайо з часів Джона Кеннеді в 1960 році, нагадує Associated Press.

Тим часом у штабі Гарріс у її альма-матер було чути вірусний хіт Megan Thee Stallion, а NBC напророкувало перемогу Трампа в Луїзіані (8) і перемогу Гарріс у Роуд-Айланді (4). 

04:14 Associated Press дає Луізіану (8) та Огайо (17) Трампу. Згідно з їх підрахунками, Гарріс-99, Трамп-177.

NBC віддає Місіссіпі (6) Трампу. 

Команда Гарріс висловлює велику надію на голоси студентів американських університетів, згідно зі статистикою, яка в них є на руках. Про це каже в своєму ефірі NBC. 

04:07 Передбачення CNN для Конгресу станом на зараз.

04:03 NBC віддає Техас (40), Північну (3) та Південну (3) Дакоту, а також Вайомінг (3) Трампу. 30 - Гарріс, 154 - Трамп. У Джорджії досі різниця надто мала, очікують результати від демократичних округів.

Associated Press натомість поки пророкує 99 для Гарріс і 120 для Трампа, віддаючи Гарріс штат Нью-Йорк (28).

03:59 Аналітики CNN стверджують, що команда Дональда Трампа уважно стежить за результатами, що надходять з Північної Кароліни. Спочатку Північна Кароліна не входила до планів Трампа на останні вихідні перед виборами, але внутрішні опитування показали, що кампанії потрібно зробити додатковий поштовх у цьому штаті. Трамп провів у ньому три останні дні перед виборами, заохочуючи учасників мітингів скористатися перевагами дострокового голосування, що було всупереч його звичної риторики. 

Питання, звичайно, в тому, чи окупиться це? Північна Кароліна принесла Трампу його найменшу перемогу в 2020 році, це був один з небагатьох штатів, де його кандидат отримав місце в Сенаті в 2022 році.

Тим часом згадують про опитування молоді, яка голосувала сьогодні, і велика частка молодих хлопців говорить не про політичні рішення, а про “вайб” як про мотивацію для своїх голосів. 

03:53 Скоро закриваються дільниці у Вісконсині, Аризоні та Мічигані - трьох ключових штатах для цих виборів.

03:49 Різниця між кандидатами у Вірджинії станом на зараз складає близько 300 голосів, згідно з телеефіром NBC.

03:47 Є повідомлення про довжелезні черги, відмову подовжувати час голосування через них та навіть нестачу бюлетнів у деяких штатах.

03:45 Associated Press надає перемогу в Іллінойсі (19) та Нью-Джерсі (14) Гарріс. Згідно з їх підрахунками, Гарріс-71, Трамп-101.

03:39 Наш кореспондент у Вашингтоні Юрій Луканов повідомляє, що Білий Дім закритий для відвідувачів. На відміну від Конґресу, про це немає жодних знаків, просто біля входів лежать бетонні плити. Біля того місця, звідки можна розгледіти Білий Дім, зібралися кілька журналістів. Мексиканка Лусі Браво, яка включилася для прямого ефіру для телеканалу TV Azteca сказала, що висвітлювала кілька виборів. Але такі обмеження, як зараз у Вашингтоні, вона бачить вперше. Вона додала, що зняла годинний документальний фільм про Україну в якому пояснила, що війна почалася не 2022 року, а 2014 з окупації Криму. Вона була в Україні двічі. Другий раз торік, коли Україна намагалася здійснити контрнаступ. Нашу коротку розмову закінчила словами «Слава Україні». 

03:36 ФБР попереджає, що в кількох сфабрикованих відеороликах зловживають його назвою та символікою для поширення неправдивих заяв про проблеми на виборчих дільницях. Про це повідомляє Associated Press.

У письмовій заяві, яка нібито надійшла від ФБР, медіа та блогерів закликають не публікувати інформацію про напади на виборчих дільницях, стверджуючи, що поширення історій про насильство може призвести до збільшення кількості таких інцидентів. ФБР заявляє, що ця заява є неправдивою і не походить від бюро.

В одному сфабрикованому відео, нібито опублікованому ФБР, школи закликають призупинити освітню діяльність до 11 листопада через ризик насильства, стрілянини і заворушень. В іншому стверджується, що ФБР нібито отримало 9000 скарг на несправність машин для голосування. ФБР заявляє, що жодне з цих відео не належить бюро, а зміст обох відео не відповідає дійсності.

03:34 Гарріс забирає Делавер (3) згідно з NBC. Трамп - 105, Гарріс - 30. 

03:31 Трамп забирає Арканзас (6) згідно з NBC. Трамп - 105, Гарріс - 27.

03:28 Трамп лідирує в Джорджії, де підраховано понад третину голосів. Не всі округи повідомили про результати, пише Associated Press. Серед округів, які не повідомили про результати голосування приблизно через годину після закриття виборчих дільниць, - великі передмістя Атланти, орієнтовані на демократів, округи ДеКалб і Гвінетт. Понад 4 мільйони мешканців штату проголосували достроково.

Тим часом NBC News у своєму екзит-полі вказує на те, що на виборах цього разу проголосувало більше жінок, ніж чоловіків. А жінки більше підтримують Гарріс.

03:20 Представники кампанії Гарріс припускають, що оголошення переможця президентських перегонів може зайняти кілька днів, але вони готуються до того, що правові наслідки можуть розтягнутися на тижні, незалежно від результату.

«На нас чекає місяць судового пекла», - сказав один з радників кампанії Гарріс в інтерв'ю CNN.

Очікується, що надто мала різниця в результатах та технічні проблеми під час голосування збільшать ймовірність судових позов.

Також зараз в репортажах із штаб-квартири Гарріс є інформація, що її команда задоволена тим, що згідно з результатами низки екзит-полів, у неї краща підтримка серед білошкірих виборців, ніж у Байдена в 2020 році.

03:13 Associated Press мають результати - Гарріс-35, Трамп-95

Конектикут (7) - Гарріс. Род-Айленд (4) - Гарріс. Південна Кароліна (9) - Трамп. 

NBC також дало Південну Кароліну Трампу (у них Гарріс - 27, Трамп - 99).

03:09 NBC також вказують, що різниця голосів між кандидатами у Джорджії поки що не дає можливості надати комусь перевагу (надто мала).

03:05 Результати від NBC:

Масачусетс (11) - Гарріс

Мериленд (10) - Гарріс

Флорида (30) - Трамп

Алабама (9) - Трамп

Теннесі (11) - Трамп

Міссурі (10) - Трамп

Оклахома (7) - Трамп

Столиця (3) - Гарріс

27 - Гарріс, 90 - Трамп

02:58 Як повідомляє CNN, команда Гарріс залучає знаменитостей, щоб спробувати утримати студентів коледжів у черзі для голосування, коли вони годинами чекають, щоб віддати свій голос. Натомість команда Трампа намагається втримати молодих хлопців у черзі через дописи в Х.

Окрім Пола Радда наживо, через відеодзвінок до різних кампусів, представляючи команду Гарріс, приєдналися: Дженніфер Гарнер в Університеті Вілланова і Джош Гад в Університеті Ліга в Пенсильванії; Марк Кьюбан в Університеті Північної Кароліни в Шарлотті і Демі Ловато в Університеті Невади в Лас-Вегасі.

Скоро закриваються дільниці у 16 штатах та столичному виборчому округу, що дають 171 голос від виборників. 

А поки ми очікуємо, насолоджуємось творчістю однієї із зіркових агітаторок Камали Гарріс:

02:51 Кандидат у президенти США Дональд Трамп подав позов до суду на телеканал CBS на 10 мільярдів доларів через інтерв’ю телеканалу його опонентки на виборах Камали Гарріс. Про це повідомляють ReutersCNN та Fox News.

31 жовтня Трамп подав позов проти CBS Broadcasting Inc. і CBS Interactive Inc. до окружного суду Північного округу Техасу і вимагає від них відшкодування у розмірі 10 мільярдів доларів. 

Юридична команда експрезидента стверджує, що інтерв’ю з Гарріс у програмі «60 Minutes» та пов’язані ефіри були «упередженими і протизаконними втручаннями у вибори і думку виборців» з метою «ввести громадськість в оману і схилити шальки терезів на інший бік» на користь Камали Гарріс.

Більше про це - в цьому матеріалі.

Тим часом фахівці в спецефірах американських медіа стверджують, що цьогорічні вибори - це битва гендерів. Кандидати в основному намагались мобілізувати прихильників свого гендеру. 

Скоро закриваються дільниці у низці штатів, включно із Пенсильванією, результати якої можуть вирішити долю всіх виборів. 

02:47 Двоє виборців, які не визначилися, подали до суду на Ілона Маска та його комітет за ймовірне шахрайство в день виборів, заявивши, що Маск та America PAC обманювали, коли стверджували, що «випадковим чином» обиратимуть щоденних переможців для розіграшу 1 мільйона доларів готівкою. Про це пише NBC News.

Чоловік з Мічигану Роберт Альварез і жінка з Арізони Жаклін Макаферті подали окремі позови про відшкодування збитків через день після того, як юрист America PAC заявив у залі суду в Філадельфії, що грошові винагороди не були випадковими, як стверджував Маск.

02:41 Associated Press поки що не декларує, однак обережно пророкує перемогу Гарріс у Північній Кароліні. 

02:40 Кандидатка в президенти США від Демократичної партії Камала Гарріс з'явилася на комедійному шоу «Saturday Night Live» всього за три дні до виборів. Про це повідомляє Reuters. Як пише агентство, виступ Гарріс став несподіванкою і додав яскравого моменту до виборчих перегонів.

Детальніше про нього - у нашому матеріалі.

02:33 Західна Вірджинія (4 голоси) йде до Трампа згідно з NBC. Ситуація на зараз: Трамп - 23, Гарріс - 3. У Сенаті - 29 місць за демократами і 40 за республіканцями (на 1 місце більше, ніж за попередньої каденції). У Палаті представників - 4 місця за демократами, 21 за республіканцями.

Результати в Огайо, Північній Кароліні та Джорджії продовжують рахувати.

02:30 Офіс держсекретаря штату Невада створив новий вебсайт, на якому виборці можуть підтвердити свої голоси заново до того, як вони будуть підраховані. Виборці мають час до 12 листопада, щоб зробити це, пише CNN. 

02:26 Згідно з попередніми результатами екзит-полу NBC News, Трамп не зміг досягти значного успіху серед чорношкірих виборців у Джорджії.

У 2020 році темношкірі виборці штату суттєво підтримали Байдена - 88% проти 11%. Цього року ці цифри майже не змінилися: Гарріс випереджає Трампа серед чорношкірих виборців Джорджії 86% проти 12%, показало опитування.

02:21 Аналітики СNN опрацювали дані екзитполу своєї мережі та з’ясували, що Трамп випереджає Гарріс на 11 пунктів у підтримці незалежних виборців у штаті Джорджія. Байден виграв підтримку незалежних виборців на 9 пунктів у 2020 році у порівнянні з Трампом тут.

Ведучі NBC News в ефірі вказують на дві цікаві тенденції: кращі показники Трампа серед виборців латинського походження штату Джорджія у порівнянні із виборами 2020 року та...подкасти як мотивація для молодих чоловіків голосувати за Трампа.

02:14 У 2020 році Трамп переміг у штаті Індіана з 57% голосів проти 41% у Байдена. У 2016 році Трамп переміг в Індіані з 57% голосів проти 38% у Гілларі Клінтон. Хоча на президентських виборах Індіана зазвичай голосує за республіканців, у 2008 році штат змінив свою позицію і підтримав Барака Обаму, вперше проголосувавши за кандидата від Демократичної партії з 1964 року, про що пише NBC News.

Тим часом у їх телеефірі прозвучав аналіз перших результатів голосування Флориди, де Гарріс набрала поки що менше голосів за Гілларі Клінтон у 2016 та Джо Байдена у 2020 році (підраховано близько 60% голосів).

Скоро закриються дільниці у Огайо та Північній Кароліні.  

02:08 Тепер і NBC надає перемогу Трампу в Індіані (11 голосів), який теж є традиційно республіканським штатом. Станом на зараз, Трамп - 19, Гарріс - 3. CNN поки підтверджує результати підрахунків від NBC.

02:03 NBC віддає перемогу у штаті Кентукі Трампу, а у Вермонті - Гарріс. У Джорджії - за їх словами, поки надто рано надавати комусь перевагу. Гарріс - 3 голоси, Трамп - 8.

Несподіванок поки що не трапляється - ці штати надали перевагу кандидатам від партій, які вони підтримують вже десятиліттями.

01:58 Вибори з найвищою явкою в історії США відбулися у 1876 році, згідно з даними US Elections Project, коли проголосувало майже 83% американців, які мали право голосу. Іронія долі полягає в тому, що результати тих виборів були оскаржені в багатьох штатах, і спеціальна комісія врешті-решт віддала перемогу республіканцю Резерфорду Б. Хейсу, який програв народне голосування. Про це пише CNN

01:54 Якщо Дональд Трамп виграє президентські вибори у США, Європі доведеться переосмислити свою підтримку України, заявив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у неділю. Про це пише Reuters.

Більше про ці заяви читайте у нашому матеріалі

01:51 Вже через 10 хвилин закриються дільниці у шістьох штатах і у телеефірах вже почнеться оголошення результатів у цих штатах. 

01:49 Тим часом, аналітики з CNN опрацювали першу партію голосів з округу Гамільтон, штат Індіана. Станом на зараз там лідирує Гарріс з 58% голосів. 

01:38 Американська медіаіндустрія, як і вся країна, занурена в передвиборчі перегони. Зокрема, деякі американські видання й телемережі для «більшої об’єктивності» відмовилися підтримувати одного з кандидатів, попри багаторічну традицію. Ці рішення змушують замислитися про самоцензуру американських медіа та реальний рівень їхньої незалежності. У ситуації, коли соціологічні опитування показують перевагу одного з кандидатів у межах статистичної похибки, а Ілон Маск, власник соцмережі Х (колишній твітер) відкрито симпатизує кандидату від республіканців Дональду Трампу, пропонуючи гроші за голосування на виборах і «підтримку першої та другої поправок Конституції США», кожен матеріал медіа може переважити шальки терезів у той чи той бік. Така відповідальність, а також досвід попереднього правління Дональда Трампа непокоять американських медіамагнатів.

Детальніше про це - у нашому матеріалі.

01:36 Вісім з 10 виборців, думку яких враховано в екзит-полі CNN, кажуть, що прийняли рішення про те, за кого проголосують у президентських перегонах десь до вересня. Менше ніж 1 з 10 заявили, що визначилися впродовж останнього тижня, а близько однієї восьмої сказали, що визначилися у вересні або жовтні.

Аналогічна більшість тих, хто підтримує віцепрезидентку Камалу Гарріс, і тих, хто підтримує колишнього президента Дональда Трампа - близько 80% - кажуть, що визначилися до вересня.

01:27 Fox повідомляє, що 11 голосів від Індіани (5% підрахованих бюлетнів) та 8 голосів від Кентукі (2% підрахованих бюлетнів) йдуть до Трампа.

01:24 Коли у «хитких» штатах закриються виборчі дільниці за київським часом? Про це пише «Бабель».

На виборах 2024 року «хитких» штатів сім: Вісконсин, Пенсильванія, Мічиган, Джорджія, Невада, Північна Кароліна та Арізона.

У штаті Джорджія виборчі дільниці закриються о 2:00.

У штаті Північна Кароліна — о 2:30.

У штаті Пенсильванія — о 3:00.

У штаті Мічиган — о 3:00 та 4:00.

У штатах Арізона та Вісконсин — о 4:00.

У штаті Невада — о 5:00.

(всі години вказані за київським часом).

«Хиткі» або «гойдалкові» штати — це регіони, у яких перемогу на виборах може здобути як демократ, так і республіканець. Голоси там коливаються і часто бувають вирішальними.

Тим часом у місті Мілуокі штату Вісконсин оголосили про ручний перерахунок частини бюлетнів через те, що машини, які рахували голоси електронно, не мали добре закріплені двері. Про це повідомляють CNN та NBC. 

01:16 Впливовий американський блогер, який підтримує кандидата в президенти Дональда Трампа, розповів, що отримав 100 доларів від російського пропагандиста за публікацію фейкового відео, на якому іммігранти з Гаїті нібито голосують на виборах президента США. Про це повідомляє CNN.

За словами чоловіка, цей платіж був одним із кількох, які він отримав від «зареєстрованого російського агента» для публікації в соцмережах напередодні виборів.

Протрампівський блогер має акаунт @AlphaFox78 на платформі Х із понад 650 тисячами підписників, на якому постить праворадикальні меми на підтримку Трампа. Він є американцем зі штату Массачусетс і погодився порозмовляти із CNN на умовах анонімності.

Детальніше - у нашому матеріалі

01:12 Тим часом NBC вже дає перші результати виборів до парламенту. У Сенаті та Палаті представників перевагу станом на зараз мають республіканці.

01:08 Путін з 2017 року формував негативне ставлення до України в тодішнього президента США Дональда Трампа. Про це йдеться в статті The New York Times. 

За даними видання, 28 січня 2017 року під час першої телефонної розмови Трампа та Путіна американський президент першим порушив питання України, попросивши російського диктатора висловити свою думку про цю країну. Колишній високопосадовець США, який безпосередньо знав про те, що відбувалося під час розмови, повідомив, що Путін розповів про корупцію в Україні, а Трамп «був обережним у своїй відповіді, не погоджуючись із Путіним і не захищаючи Україну», але він визнав, що конфлікт Росії з Україною є перешкодою на шляху до його мети — поліпшення відносин з Москвою. 

Детальніше - в нашому матеріалі.

01:03 Найцікавіші останні новини із перебігу виборів від Associated Press: на конверті з бюлетнями в Юті знайшли певну білу субстанцію, а один із виборчих округів Пенсильванії звертається до суду, щоб зупинити ручний підрахунок голосів одним суддею. 

00:58 Юлія Кузьменко із «Суспільне Новини» у нашому матеріалі розповідає більше про процес підрахунку голосів. Як правило, спочатку підраховуються голоси, які люди віддали на дільницях у день виборів. Потім — дострокові голоси з дільниць і бюлетені, надіслані поштою. Ще пізніше — з-за кордону та від військових. Інформацію з кожного бюлетеня вводять в електронні сканери, а ті зводять результати в таблицю. Місцеві посадовці закінчують підрахунок за кілька днів. Результати опиняються у федеральних чиновників.

Тим часом вже скоро закриються дільниці у кількох штатах, зокрема у «гойдалковій» Джорджії.

00:53 Державна секретарка штату Мічиган Джоселін Бенсон заявила, що в штаті вже спостерігається рекордна явка виборців. Щонайменше 3,3 мільйона людей в Мічигані проголосували достроково, завдяки чому штат наблизився до рекордної явки на виборах 2020 року, коли проголосувало 5,5 мільйона виборців, і «можливо, навіть перевершив» її. За словами Бенсон, у штаті теж помітили кілька несправжніх погроз про замінування. Про це повідомляє CNN. 

00:50 Тим часом материнська компанія соцмережі Трампа Truth Social втратила 19,2 мільйона доларів, тоді як дохід впав на 5,6% до 1,01 мільйона доларів порівняно з попереднім роком. Про це не було повідомлено інвесторам заздалегідь, і це стало несподіванкою для трейдерів, які не очікували цього в день виборів, про що повідомляє NBC

00:43 У 10 штатах паралельно сьогодні відбуваються референдуми щодо права на аборти. Зокрема у таких штатах як Арізона, Флорида, Міссурі, Небраска та Південна Дакота, голосуючи за репродуктивні права, виборці голосують за те, чи визнати недійсною поточну повну або часткову заборону абортів.

00:37 Російська пропаганда залишається викликом для національної безпеки США. Так, у вересні 2024 року Держдепартамент США наклав санкції на осіб, пов’язаних із Russia Today. Росія намагалася втручатися у вибори 2016-го, 2020 років через ферми ботів, тролів, роботу російських спецслужб. Єгор Брайлян у своєму тексті для MediaSapiens розповідає про спроби впливу російської пропаганди на громадську думку в США.

00:34 Щодо заяв Трампа про фальсифікації, про які ми писали у попередньому дописі. CNN цитує поліціянтів із Управління поліції штату Пенсильванія, які заявляють, що їм "невідомо" про махінації, які він згадує та про фальсифікації, які потребують втручання поліції, всупереч його заяві. 

00:29 Тим часом у ефірі телеканалу Fox держсекретар штату Арізона Адріан Фонтес спростував інформацію, що громадяни можуть проголосувати за президента без попередньої реєстрації (за 29 днів мінімум до дня виборів). За його словами група невідомих онлайн закликає прийти та проголосувати за президента просто з федеральними посвідченнями особи, без реєстрації саме в Арізоні. Однак це не так. Представник влади також підтвердив вплив російських дезінформаційних кампаній у штаті, які за його словами спрямовані на поширення недовіри (distrust and mistrust) та наростили свою активність у день голосування. “Путін хоче, щоб ми ненавиділи один одного” -, пролунало в ефірі. 

Водночас Дональд Трамп також обережно заявляє про фальсифікації у місті штату Пенсильванія Філадельфії. ZN цитує допис 45-го президента на Truth Social. 

00:19 За даними іншого екзит-полу від Associated Press, масштабного опитування понад 110 000 виборців по всій країні, імміграція набула особливого значення після останніх президентських виборів.

Підтримка жорсткішої імміграційної політики також зросла.

Близько 2 з 10 виборців зараз вважають імміграцію головною проблемою, з якою стикаються США, що значно більше, ніж у 2020 році.

І все менше виборців вважають, що іммігрантам, які живуть у США нелегально, слід надати шанс подати заяву на отримання легального статусу.

Більшість хоче, щоб їх депортували до країни, з якої вони приїхали.

А тим часом в ефірі телеканалів під час включень із штаб-квартири кампанії Трампа на фоні у холі грає цей чудовий хіт:

00:14 Під час кампанії, китайські хакери націлилися на дані з мобільних телефонів, які використовують колишній президент США Дональд Трамп та його кандидат на посаду віцепрезидента, сенатор Джей Ді Венс. Ймовірно, це є частиною масштабної операції зі збору розвідданих. Про це пише The New York Times з посиланням на обізнані джерела.

Зазначається, що слідчі працюють над тим, щоб визначити, які саме дані або комунікації, якщо такі були, могли бути отримані або відстежені внаслідок складного проникнення в телекомунікаційні системи.

Детальніше про це - у нашому матеріалі

00:10 Згідно з попередніми результатами екзит-полу NBC News, стан демократії та економіки були головними питаннями, які хвилювали виборців цього разу під час голосування на президентських виборах.

Стан демократії посів перше місце серед питань, які хвилювали виборців: 35% з них заявили, що це питання мало найбільше значення при прийнятті рішення про те, як вони голосуватимуть за президента, на другому місці - економіка (31%). Наступними важливими питаннями виборці назвали аборти (14%) та імміграцію (11%), і лише 4% назвали зовнішню політику.

00:04 NBC починає оголошувати перші дані своїх екзит-полів у своєму ефірі. Однак, скоріш за все, ці дані радше стосуватимуться явки виборців та тих проблем, які для них стали найбільшою мотивацією, щоб проголосувати.

00:01 Поки CNN повідомляє про перенесення закриття двох дільниць у Північній Кароліні на 30 хвилин у зв'язку із технічними причинами, радимо прочитати наш попередній матеріал про те як угруповання «Шторм-1516», яке проводить кампанію дезінформації та намагається вплинути на американську аудиторію під час президентських перегонів, пов’язане з російським «Фондом боротьби з несправедливістю», створеного у 2021 році сумнозвісним російським пропагандистом, керівником «Фабрики тролів» Євгенієм Пригожиним. Про це йдеться у розслідуванні, проведеному CNN спільно з Центром медіакриміналістики Університету Клемсона. 

23:54 Уявіть собі: ви йдете на вибори і умовний Кошовий на одній із дільниць дає вам водичку. Приблизно щось таке зараз відбувається на виборчих дільницях Темплського університету у Філадельфії, де воду людям роздає комедійний актор Пол Радд, за повідомленнями NBC.

23:51 Associated Press повідомляє про проблеми із бюлетнями у Денвері та електронними машинами для голосування у штаті Айова. На NBC News розмовляють про те, що останні реклами кампанії Трампа в інтернеті були напрочуд позитивними. Загалом, далі буде весело. 

23:46 Тим часом «Радіо Свобода» публікує ось такі фото прихильників Трампа від Reuters

23:42 Про що писали російські пропагандисти напередодні виборів? Частина повідомлень була пов’язана з тим, що Трамп у межах своєї виборчої кампанії «працював» (упродовж пів години смажив картоплю фрі, готував бургери та видавав замовлення для водіїв) у пенсільванському «МакДональдзі»: за ключовим словом «МакДональдз» у різних його варіаціях ми знайшли понад 40 повідомлень з-поміж 607 проаналізованих — це майже 7% усієї вибірки. Російські пропагандисти зображали Трампа як значно «ближчого» до людей, аніж його опонентка. Про це у телеграм-каналі з 500 тисячами підписників, який себе позиціює як «політичний хаб новин», писали: 

«У межах свого передвиборчого ралі в Пенсільванії кандидат у президенти особисто став за плиту і посмажив картоплю фрі для відвідувачів. А потім — подав гостям. Як працівник він побув там пів години. Однак цього вистачило, щоб зняти радісні обличчя людей, які отримують замовлення від експрезидента США. Так Трамп хотів продемонструвати свою близькість із робітничим класом».

Негативно про обох кандидатів писала прокремлівська журналістка Юлія Вітязєва (Лозанова), яка у 2023 році була визнана Галицьким районним судом міста Львова винною у злочинах проти національної безпеки України й колабораційній діяльності. У своєму телеграм-каналі пропагандистка опублікувала допис, у якому називає вибори в США «нескінченним цирком Шапіто», критикує Трампа за кількість накладених санкцій на Росію за час його каденції, а Камалу Гарріс характеризує як політикиню, яка «нічого собою не являє і навіть не може пов’язати двох когерентних слів».

Більше про це читайте у матеріалі нашого Центру досліджень.

23:35 Тим часом агрегатор опитувань FiveThirtyEight дає незначну перевагу Гарріс - вона перемогла у їх симуляціях результатів 50 разів, а Трамп 49, а в ефірі NBC News представниця команди Трампа закликає голосувати.
23:30 Оголошення результатів виборів може затриматись іще на довше. Округ Фултон у штаті Джорджія, ймовірно, звернеться до суду з проханням продовжити час голосування на окремих дільницях, які постраждали від неправдивих повідомлень про замінування, повідомив CNN чиновник штату Джорджія, якому відомо про це прохання.

Продовження часу голосування заповільнить процес оголошення результатів у штаті на годину.

У вівторок на багатьох виборчих дільницях в Атланті надійшли неправдиві повідомлення про замінування, про що раніше повідомляла CNN.

23:23 Також нагадуємо, що сьогодні водночас із президентськими виборами у США відбуваються парламентські, які є не менш важливими. Американці разом із президентом обирають оновлений склад двох палат американського Конгресу. 

23:13 Наш спеціальний кореспондент Юрій Луканов пише, що в околиці Батесда, яка де факто є Вашингтоном, але формально належить до штату Меріленд, черг не дільницю не було. Але люди йшли досить жваво. Дільниця розташована в початковій школі Вестбрук. Там є два джаджі, тобто керівники дільниці. Один від демократів, інший від незалежних. Поліції там не було. Жодних додаткових заходів безпеки не вжито. 

Тут, коли він відвідав околицю вдень, йому дозволили фотографувати, на відміну від Нью-Йорка. Тут не вкидають бюлетені в скриньки, як це робиться в Україні. Виборці заповнюють паперові бюлетені і відскановують їх на спеціальній машині, яка фіксує результати. 

У США нема «дня тиші», коли агітацію заборонено. Біля дільниці стоїть столик прихильників демократів. За ним три пані, які пропонують взяти зразок бюлетеню, в якому містяться рекомедації як голосувати. Голосування відбувається не лише за кандидата в президенти, але вибирають і місцеву владу, сенатора, освітню раду району, також проводиться опитування щодо репродуктивних прав. Верховний суд з ініціативи республіканців у червні 2022 року дав право самим штатам вирішувати забороняти аборти чи ні. В деяких штатах вирішили провести опитування на цю тему. Серед них Меріленд. У випадку позитивного голосування у Конституцію Меріленда буде внесено поправку, яку закріпить право на аборти. 

Загалом у бюлетені 11 питань. 

Агітаторки від демократів мешкають в цьому ж районі і багатьох знають по іменах. На їхньому столі не лише агітаційні матеріали, але також кава, цукерки і торт, який спік хтось із сусідів. 

На запитання, чому республіканці не мають такого стола, вони відповіли, що тут вони не мають шансів.

23:05 ФБР не назвало штати, про які йдеться, але раніше у вівторок державний секретар штату Джорджія Бред Раффенспергер заявив, що під час виборчого процесу в штаті вдалося запобігти погрозам вибухів, які, за його словами, надійшли з Росії. Про це пише Associated Press.

Представники влади округу Фултон, штат Джорджія, заявили, що вони отримали «численні дзвінки», і ці погрози змусили ненадовго закрити дві виборчі дільниці.

Загрози про замінування були серед численних порушень, які помітили американські чиновники.

Тим часом на NBC News показують, як кандидатка від демократів Гарріс відвідала офіс своєї партії у Пенсильванії та подзвонила до виборця.

23:00 Незадовго до дня голосування суд Філадельфії відхилив позов окружного прокурора Ларрі Краснера, в якому той вимагав заборонити проведення щоденного розіграшу мільйона доларів серед виборців у Пенсільванії протрампівським комітетом Ілона Маска America PAC. Про це повідомило BBC.

З кінця жовтня Маск розігрував по одному мільйону доларів серед виборців Пенсільванії, які підписували петицію його організації America PAC, основною метою якого було фінансування агітації під час президентської кампанії республіканського кандидата Дональда Трампа. Прокурор Краснер наполягав на тому, що такий розіграш є «незаконною лотерею».

Проте адвокати Маска стверджували, що грошові виплати не були лотереєю. За їхніми словами, виплати по мільйону доларів отримали 17 людей, які на той час уже були представниками комітету America PAC, тому це виконання зобов’язань перед заздалегідь зареєстрованими виборцями, що не заборонено в Пенсільванії.

Детальніше про це - у нашому матеріалі

22:57 Журналістам кількох американських новинних мереж було відмовлено в акредитації на вечірньому заході Дональда Трампа у Вест-Палм-Біч, штат Флорида, у відповідь на їхнє критичне висвітлення передвиборчої кампанії Трампа. Серед тих, кому було відмовлено в акредитації, були репортери Politico, Axios, Puck, «Голосу Америки» і Mother Jones. Деяким, як, наприклад, Politico, раніше було надано доступ на захід у вівторок ввечері, але потім це рішення було скасовано.

Команда репортерів і фотограф Politico спочатку були допущені на захід, але у вівторок вранці вони дізналися, що їм було відмовлено в акредитації, повідомила CNN людина, знайома з цим питанням. Ця особа припустила, що рішення було прийнято у відповідь на статтю в журналі Politico, в якій повідомлялося, що один із менеджерів кампанії Трампа був звільнений за те, що він був білим націоналістом.

Політичний кореспондент Пака Тара Палмері також мала вести репортаж з події в рамках спеціальної програми Amazon у ніч виборів, яку вів Брайан Вільямс. Але приблизно в той час, коли Палмері опублікувала матеріал про «занепокоєння» в кампанії Трампа, їй було відмовлено в акредитації.

Про можливі політичні наслідки проти американських медіа, які критикували Трампа під час кампанії, у випадку його перемоги ми писали тут.

22:47 Старша радниця Агентства кібербезпеки та інфраструктурної безпеки США заявляє, що зусилля іноземних держав, спрямовані на зрив виборів 2024 року, є більш агресивними, ніж у попередніх виборчих циклах, і що Росія робить це у найскладніший спосіб. Про це повідомляє NBC.

«Якщо ми подивимося на попередні виборчі цикли, то побачимо більший обсяг і масштаб операцій іноземного впливу», - сказала радниця Кейт Коннеллі під час телефонної розмови з журналістами сьогодні. «Росія представляє, якщо мати на увазі наших супротивників, найбільший ступінь витонченості в цьому контексті, який ми спостерігали».

За словами Коннеллі, Агентство спостерігало як Росія, Іран і Китай, використовують різні тактики для просування дезінформації, щоб посіяти хаос і недовіру, включаючи просування неправдивих наративів у соціальних мережах і звернення до виборців за допомогою додатків, орієнтованих на конкретні американські демографічні групи.

22:35 Продовжуючи про інциденти на виборчих дільницях. Влада Нортвіля, штат Мічиган, опівдні закрила виборчу дільницю і відправила виборців на іншу дільницю в передмісті Детройта через витік природного газу, повідомляє Associated Press. Компанія Consumers Energy проводить розслідування витоку.

22:31 Ще у лютому, коли одним із кандидатів був Джо Байден, Центр досліджень «Детектора медіа» писав, що російські пропагандисти намагались робити з Дональда Трампа месію та запевняли, ніби він уже виграв листопадові вибори, причому з упевненим відривом. За допомогою цих фейків вони просували кандидатуру Трампа не лише в англомовному, а й у російськомовному сегменті соцмереж. Крім того, вони досі вдаються до тактики, яку використовували політтехнологи Трампа у 2016-му та 2020-му, — героїзації образу 45-го президента США. Мовляв, він рятує світ від свавілля та «педофілів-демократів», завдяки чому йому вдалося мобілізувати навколо себе прихильників конспірологічного руху QAnon. Більше на цю тему ви можете прочитати у цьому матеріалі.

22:27 Понад 250 військовослужбовців Національної гвардії додатково працюють в день виборів у 15 штатах, повідомив у вівторок CNN речник Національної гвардії. За його словами, особовий склад було мобілізовано у наступних штатах: Алабама, Арізона, Делавер, Гаваї, Іллінойс, Айова, Нью-Мексико, Північна Кароліна, Орегон, Пенсильванія, Теннессі, Техас, Вашингтон, Вісконсин і Західна Вірджинія.

Трохи менше половини військовослужбовців допомагають у виконанні місій з кібербезпеки, йдеться в заяві речника. Решта надають підтримку на основі місцевих запитів.

Крім того, Бюро Національної гвардії повідомило, що близько 85 військовослужбовців перебувають у стані готовності в Колорадо, Вашингтоні, Флориді та Неваді. На вихідних, напередодні можливих заворушень у зв'язку з президентськими виборами, Національна гвардія заявила, що вона перебуває в стані готовності у штатах, де сотні бюлетенів було пошкоджено або знищено після того, як офіційні особи заявили, що нещодавно було підпалено щонайменше три урни для бюлетнів.

22:21 У якості продовження теми безпеки на цих виборах. Поліція Капітолію США заарештувала 28-річного чоловіка з Мічигану, від якого пахло пальним, повідомляє NBC. Він мав із собою смолоскип і сигнальну ракету в Центрі для відвідувачів Капітолію сьогодні рано вдень.

Двоє осіб, поінформованих про хід розслідування, повідомили, що правоохоронці все ще намагаються визначити мотив чоловіка. Він мав при собі документи, які зараз вивчає поліція, але їхній зміст не розголошується. Центр для відвідувачів Капітолію закритий для публічних екскурсій, поки триває розслідування.

22:17 Наш спеціальний кореспондент у Вашингтоні Юрій Луканов розповідає нам більше про атмосферу в американській столиці.

Конгрес у Вашингтоні обнесений металевим парканом із табличками, на яких написано - «Поліцейська лінія» та «Територію закрито». Будинок законодавчого органу відкрито лише з парадного входу. Загродження стоять і біля Білого Дому. 

Поліцейський на прізвище Едкінс розповів Луканову, що це відлуння січня 2020 року, коли сталися заворушення. Він висловив упевненість, що нічого лихого цього року не станеться. 

Тим не менше, навколо патрулюють поліцейські з автоматами. Також поліція чергує із собаками. Поліцейський сказав, що собаки звичайне явище.

Читайте інші матеріали Юрія Луканова на нашому сайті, зокрема про особливості роботи української редакції «Голосу Америки»

22:10 Президентські вибори в США є непрямими. Колегія виборників - це механізм, за допомогою якого американці обирають президента і віцепрезидента опосередковано. Кандидати повинні отримати 270 голосів виборників, тобто більшість з 538 голосів, щоб отримати перемогу. Це роз’яснює CBS

Перед загальними виборами штати обирають списки виборників. Після того, як виборці проголосують у листопаді, кандидат, який переможе на виборах, визначає, який список виборників - республіканців, демократів чи третьої партії - буде голосувати у Колегії виборників за президента та віцепрезидента. 

У більшості штатів діє система «переможець отримує все» - той, хто отримує найбільшу кількість голосів у штаті, отримує всі голоси від його виборників. Втім у штатах Мен і Небраска правила дещо відрізняються. Там діє система пропорційного представництва, за якою переможець кожного округу Конгресу отримує один голос виборника, а переможець загальнонаціонального голосування - голоси двох виборників, що залишилися в кожному штаті. Деякі республіканці сподівалися змінити правила голосування у Небрасці на модель «переможець отримує все», оскільки один з голосів виборців часто переходить до демократів, але ці зусилля не увінчалися успіхом.

22:05 Трамп вже проголосував у Палм-Біч, штат Флорида, і заявив, що його президентська кампанія була найкращою. Про це пише Associated Press у своїй текстовій трансляції.

«Я провів чудову кампанію. Я думаю, що це була, можливо, найкраща з трьох. У першій ми досягли великих успіхів. Друга була набагато кращою, але щось сталося. Я б сказав, що це найкраща кампанія, яку ми проводили», - сказав він, стоячи поруч зі своєю дружиною Меланією Трамп.

22:00 Ми починаємо текстову онлайн-трансляцію перебігу виборів 47-го президента США та нового складу американського парламенту. За посаду президента країни змагаються кандидат від республіканців Дональд Трамп та кандидатка від демократів Камала Гарріс. Якщо ви хочете дивитися, а не читати новини - українські інформаційні канали ведуть спецефіри в день і ніч виборів, читайте про спецпрограмування каналів у ніч виборів тут. Команда DeepState також створила онлайн-мапу цьогорічних виборів президента США.

Зараз голосування ще триває: у більшості випадків, дільниці починають роботу о 6:00 або 7:00 за місцевим часом, а закриваються о 19:00 або 20:00. Через різні часові зони в межах країни, найраніше виборчі дільниці почали приймати виборців на сході країни, а найпізніше закриються на заході. Утім деякі з дільниць вже закрились. Загалом у Сполучених Штатах працюють близько сотні тисяч виборчих дільниць. 

Остаточні результати виборів 2024 року, як правило, починають формуватися упродовж виборчого вечора. Однак через складність підрахунку голосів у певних штатах, особливо зважаючи на велику кількість голосів на достроковому голосуванні (згідно з даними CNN, понад 78 мільйонів американців вже проголосували достроково), оголошення результатів може затягнутися на кілька днів, попри обіцянки покращення ситуації через низку нововведень на рівні штатів із врахуванням помилок виборів 2020 року. У випадку, якщо різниця голосів між кандидатами буде надто малою, це також може призвести до затримок або навіть перерахунків у деяких ключових штатах.

Як і на багатьох попередніх виборах, кілька штатів залишаються полем боротьби, і остаточні результати можуть залежати саме від їхнього вибору. Серед «гойдалкових» штатів цьогоріч — Мічиган, Пенсільванія, Вісконсін, Джорджія, Аризона, Північна Кароліна та Невада. Саме їх голоси визначать результат сьогоднішніх виборів.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
41736
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду