Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який відкриває шлях до заборони в Україні УПЦ МП

Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який відкриває шлях до заборони в Україні УПЦ МП

19 Жовтня 2023
1141
19 Жовтня 2023
13:43

Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який відкриває шлях до заборони в Україні УПЦ МП

1141
Документ «унеможливлює діяльність в Україні релігійних організацій, керівний центр яких розташований в державі, що здійснює збройну агресію проти України».
Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який відкриває шлях до заборони в Україні УПЦ МП
Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який відкриває шлях до заборони в Україні УПЦ МП

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні  законопроєкт щодо діяльності в Україні релігійних організацій. Про це повідомила народна депутатка з фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко. 

Ідеться про проєкт закону № 8371 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій», який Кабінет Міністрів подав до парламенту ще у січні 2023 року.

«Історичне рішення! Перший крок до викурення московських попів з української землі зроблено!» — прокоментувала Геращенко. 

Законопроєкт передбачає заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у державі, що здійснює збройну агресію проти України. Також ним вводиться норма, згідно з якою діяльність релігійної організації може бути припинена в судовому порядку за зверненням уповноваженого центрального органу влади. 

Крім того, якщо проєкт закону буде ухвалений в цілому, органи державної влади України отримають повноваження для:  

  • проведення релігієзнавчої експертизи діяльності релігійних організацій щодо їх співпраці з РФ;
  • видання приписів щодо усунення порушень, виявлених за результатами експертизи, у місячний строк;
  • звернення до суду з позовом щодо припинення діяльності релігійної організації в разі невиконання нею приписів щодо усунення порушень, виявлених за результатами проведення релігієзнавчої експертизи, у встановлені строки.

«Попри те, що “Європейська солідарність” рік тому зареєструвала проєкт “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій”, який більш комплексно вирішує питання захисту нацбезпеки від впливу московської церкви, ми проголосували урядовий законопроєкт, аби зрушити тему з місця», — зауважила Ірина Геращенко.

За ухвалення законопроєкту в першому читанні проголосували 175 народних депутатів з фракції «Слуга народу», 26 — з «Європейської солідарності», 17 — з «Батьківщини», 18 — з «Голосу», 12 — з «Довіри», 8 — з депутатської групи «За майбутнє» і один — з «Платформи за життя та мир». Загалом — 267 парламентарів.

Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що СБУ запропонувала припиняти діяльність релігійних організацій, уповноважені особи яких засуджені за злочини проти національної безпеки України, пропаганду війни й участь у ній на боці агресора, порушення рівноправності громадян, участь у терористичних актах тощо. 

Нагадаємо, 2 грудня 2022 року Рада національної безпеки та оборони доручила уряду внести на розгляд парламенту законопроєкт щодо унеможливлення роботи в Україні афілійованих з Росією релігійних організацій. 1 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про введення цього рішення в дію.

9 грудня парламентський комітет підтримав законопроєкт щодо заборони в Україні УПЦ МП. У пояснювальній записці до документа зазначають, що дії російської церкви «мають не релігійний, а політичний характер».

За даними КМІС, 54% українців підтримують повну заборону діяльності Української православної церкви Московського патріархату. Ще майже чверть українців думають, що держава має наглядати та контролювати діяльність УПМ МП, але не забороняти її.

Крім того, 27 грудня 2022 року Конституційний Суд України визнав закон, який зобов'язує Українську православну церкву Московського патріархату вказати у своїй назві її приналежність до Росії, таким, що відповідає Конституції.

Міністерство культури внесло УПЦ МП до переліку релігійних організацій, які підпадають під дію закону «Про свободу совісті та релігійні організації» і яким необхідно змінити свої назви, ще в січні 2019 року.

В УПЦ МП заявили, що не збираються змінювати свою назву після рішення Конституційного суду.

11 грудня сім священників УПЦ МП потрапили під санкції Ради національної безпеки й оборони. Раніше президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО про санкції проти 10 представників церкви.

Відзначимо, з листопада СБУ проводить обшуки на об’єктах УПЦ МП по всій Україні. Правоохоронці виявляли чимало матеріалів антиукраїнського спрямування, а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у представників церкви.

Зокрема, слідчі знайшли в єпархіях російські паспорти, георгіївські стрічки, символіку забороненої партії «ОПЗЖ» і «методички» патріарха РПЦ Кирила щодо поширення ворожої пропаганди через вірян, у Харкові виявили прокремлівську літературу, готівку і російські сухпайки, а на Буковині – директиви з Москви та відзнаки за окупацію Криму.

Фото: IP

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1141
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
190 дн. тому
Православне зло взагалі треба заборонити. Також треба прирівняти до всіх громадян і примусити їх платити податки на рівні всіх в Україні. Вони і у війну продовжують розкішно жити за рахунок країни.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду