Рада створила тимчасову слідчу комісію щодо «каналів Медведчука»
Рада створила тимчасову слідчу комісію щодо «каналів Медведчука»
За основу проект постанови № 2152 підтримали 270 народних депутатів, у цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними правками – 278 народних депутатів. Жодного голосу не дала фракція «Опозиційної платформи – За життя».
Головою ТСК обрано авторку проекту постанови Ольгу Василевську-Смаглюк («Слуга народу»), заступницею голови – Олександру Устінову («Голос»).
Членами ТСК також стали: Євгенія Кравчук, Микита Потураєв, Олександр Качура, Святослав Юраш, Олександр Ткаченко, Сергій Швець, Юлія Яцик від «Слуги народу»; Нестор Шуфрич від «Опозиційної платформи – За життя», Олександр Абдуллін від «Батьківщини», представники від фракції «Європейська солідарність» та групи «За майбутнє».
Проект постанови пропонує такі основні завдання тимчасової слідчої комісії:
- проведення комплексної перевірки обставин придбання, джерел надходження та руху коштів при зміні власників телеканалів NewsOne, «112 Україна», ZIK;
- провести дослідження щодо встановлення осіб, які прямо чи опосередковано брали участь у процесі зміни власників вказаних телеканалів, є бенефіціарними власниками, впливають на редакційну політику телеканалів;
- проведення дослідження щодо частки у сфері інформаційного ринку та ринку телевізійного мовлення, яка належить телеканалами NewsOne, «112 Україна», ZIK;
- проведення перевірки відомостей щодо систематичного розповсюдження вищевказаними телеканалами ідей та тез, що можуть загрожувати інтересам національної безпеки, оборони та територіальної цілісності України;
- проведення розслідування щодо здійснення інформаційними телеканалами спеціальних інформаційних операцій, спрямованих на підрив обороноздатності, деморалізацію особового складу Збройних Сил України та інших військових формувань, провокування екстремістських проявів, підживлення панічних настроїв, загострення і дестабілізацію суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації, розпалювання міжетнічних і міжконфесійних конфліктів в Україні та інших проявів загроз інформаційній безпеці України.
- встановлення, збір інформації та отримання пояснень від осіб та/або підприємств, установ, організацій, центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, залучених до здійснення діяльності, яка пов’язана із колом питань, для розгляду яких утворено Тимчасову слідчу комісію;
- надання пропозицій щодо законодавчого врегулювання питання заборони монополізації інформаційного простору України;
- у випадку встановлення достатніх підстав, ініціювання питання про притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законодавством України.
Щодо двох останніх пунктів Регламентний комітет Верховної Ради мав зауваження і правки, оскільки надання пропозицій щодо законодавчих змін можуть робити парламентські комітети, а висновки тимчасових слідчих комісій Верховної Ради не є вирішальними для органів, які здійснюють кримінальне провадження, повідомив голова Регламентного комітету Сергій Кальченко.
Нагадаємо, три інформаційні телеканали – NewsOne, «112 Україна» і ZIK – належать Тарасу Козаку і входять до медіахолдингу «Новини», який очолює телепродюсер Олексій Семенов. Він скуповував ці канали поступово, з жовтня 2018-го по червень 2019 року. Тарас Козак – близький соратник українського політика, одного з лідерів партії «Опозиційна платформа – За життя» і кума Володимира Путіна Віктора Медведчука, їхні брати – бізнес-партнери.
Нардеп Микита Потураєв розповідав, що у команди президента є напрацювання рішень щодо каналів Медведчука. Президент Володимир Зеленський заявляв, що знає, звідки у Віктора Медведчука гроші на фінансування партії та телеканалів.
Журналісти виявили, що цивільна дружина Тараса Козака має спільний з подружжям Оксани Марченко і Віктора Медведчука нафтовий бізнес у Росії.