ЄС закликав Білорусь припинити переслідування журналістів Tut.by та відпустити всіх політв'язнів

ЄС закликав Білорусь припинити переслідування журналістів Tut.by та відпустити всіх політв'язнів

19 Травня 2021
1733

ЄС закликав Білорусь припинити переслідування журналістів Tut.by та відпустити всіх політв'язнів

1733
У Брюсселі зазначили, що заходи проти Tut.by стали новим проявом кампанії репресій і залякування, яку здійснює режим у Білорусі.
ЄС закликав Білорусь припинити переслідування журналістів Tut.by та відпустити всіх політв'язнів
ЄС закликав Білорусь припинити переслідування журналістів Tut.by та відпустити всіх політв'язнів

Європейський Союз закликав владу Білорусі припинити переслідування редакції незалежного порталу Tut.by та звільнити всіх затриманих журналістів, а також – усіх політичних в’язнів. Про це 19 травня повідомила Європейська служба зовнішніх дій.

«Переслідування журналістів має бути припинено, і всі затримані повинні бути негайно звільнені, як і всі політичні в'язні. ЄС також закликає покласти край насильству і репресій щодо мирних маніфестантів і цілої низки груп, у тому числі правозахисників, представників меншин, а також політичної опозиції», – йдеться в повідомленні.

Європейська служба зовнішніх дій зазначила, що заходи проти Tut.by стали новим проявом кампанії репресій і залякування, яку здійснює режим у Білорусі. У Брюсселі також додали, що затримання працівників Tut.by, позаштатного кореспондента Deutsche Welle Олександра Буракова, журналіста новинного порталу «Могилевский регион» Володимира Лапцевича, фотокореспондентки-фрілансерки Тетяни Капітонової й журналістки Tut.by Любові Касперович (затриманої під час висвітлення судового процесу) свідчать про повну зневагу владою Білорусі свободою вираження поглядів.

«Винні в порушеннях прав людини не можуть залишатися безкарними, і ЄС координує з міжнародним співтовариством зусилля щодо притягнення винних до відповідальності. ЄС підтримує вимогу білорусів про дотримання прав людини і основних свобод і буде продовжувати підтримувати громадянське суспільство і незалежні засоби масової інформації», – йдеться в заяві.

Як писав ДМ, 18 травня 2021 року Департамент фінансових розслідувань Комітету державного контролю Білорусі прийшов з обшуками до редакції, регіональних офісів та журналістів білоруського порталу Tut.by. Комітету державного контролю Білорусі повідомив, що проти посадовців ТОВ «Тут Бай Медіа» порушили кримінальну справу за ч.2 ст.243 (ухилення від сплати сум податків, зборів в особливо великому розмірі) Кримінального кодексу Білорусі. Після обшуків  затримали 13 працівників Tut.by, серед них: головна редакторка Марина Золотова, директорка ТОВ «Тут Бай Медіа» Людмила Чекіна та головна бухгалтерка компанії Анжела Ассад.

Того ж дня Міністерство інформації Республіки Білорусь обмежило доступ до Tut.bу через нібито численні «порушення закону про ЗМІ». Співзасновник Tut.bу Кирило Волошин сказав, що домен порталу заблокований. 

Посольство США в Білорусі«Репортери без кордонів» та Freedom House засудили атаку на Tut.by.

Tut.by був зареєстрований як ЗМІ лише в січні 2019 року, до цього – з моменту заснування в 2000 році – портал працював без цього статусу. Реєстрація інтернет-ресурсів як мережевих видань в Білорусі є добровільною. Однак статус ЗМІ дає деякі переваги, зокрема – можливість законно відвідувати райони збройних конфліктів або надзвичайних ситуацій, масові заходи, місця інших суспільно важливих подій і передавати звідти інформацію.

Із 7 серпня 2020 року Tut.by отримало чотири попередження. Претензії від міністерства надійшли після матеріалів «У сім разів більше виборців і "таємні" протоколи. Які порушення побачили спостерігачі і що сказав ЦВК?», «Комітет держконтролю зможе виплатити великі премії працівникам, які проявлять себе в резонансних справах», «До редакторки Tut.by прийшли силовики. На її дочку завели справу про масові заворушення» і «Білоруська митниця попросила підтвердити, що в "Гаррі Поттері" немає закликів до повалення влади».

Згідно з білоруським законом про ЗМІ, якщо власник мережевого видання отримав два й більше письмових попередження протягом року, то доступ до видання можуть обмежити. Рішення про це ухваляє Мінінформ.

18 вересня Мінінформації направило позовну заяву до Економічного суду Мінська. Відомство на три місяці призупинило статус ЗМІ для Tut.by, починаючи з 1 жовтня.

8 жовтня Економічний суд Мінська призупинив провадження за позовом Міністерства  Білорусі до 26 жовтня, оскільки ТОВ «Тут Бай Медіа» оскаржувало попередження Мінінформації у Верховному Суді Білорусі. ВС Білорусі визнав одне з попереджень недійсним.

3 грудня 2020 року Економічний суд Мінська позбавив білоруський портал Tut.by статусу засобу масової інформації. Tut.by подав апеляційну скаргу на рішення суду.

Фото: DPA

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1733
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду