«Незаконно і несправедливо». Журналісти Tut.by виступили із заявою через ув’язнення журналістки Борисевич

«Незаконно і несправедливо». Журналісти Tut.by виступили із заявою через ув’язнення журналістки Борисевич

3 Березня 2021
707
3 Березня 2021
09:45

«Незаконно і несправедливо». Журналісти Tut.by виступили із заявою через ув’язнення журналістки Борисевич

707
Редакція вимагає негайно звільнити Катерину Борисевич.
«Незаконно і несправедливо». Журналісти Tut.by виступили із заявою через ув’язнення журналістки Борисевич
«Незаконно і несправедливо». Журналісти Tut.by виступили із заявою через ув’язнення журналістки Борисевич

Журналісти Tut.by назвали вирок Катерині Борисевич та лікарю Артему Сорокіну у так званій справі про «нуль проміле» персональною помстою влади та тиском на редакцію. Відповідна заява опублікована на сайті Tut.by.

2 березня суд у Мінську засудив журналістку порталу Tut.by Катерину Борисевич до шести місяців позбавлення волі, а лікаря швидкої допомоги Артема Сорокіна до двох років позбавлення волі з відстрочкою.  

Зокрема, Борисевич та лікар Сорокін розповіли громадськості, що у крові загиблого від побоїв мінчанина Романа Бондаренка не було алкоголю. Влада ж стверджувала протилежне.

Суд вирішив, що лікар незаконно розголосив відомості про стан здоров'я Бондаренка, а Борисевич підготувала статтю, в якій розповсюдила ці відомості як «протиставлення офіційним коментарям держорганів».

Після смерті Бондаренка в Слідчому комітеті Білорусі заявили, що у загиблого була «діагностована алкогольна інтоксикація». Таку ж тезу повторював самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Повний текст заяви журналістів Tut.by

«Ми, журналісти, редактори і всі співробітники Tut.by вважаємо вирок незаконним і несправедливим. Єдиним справедливим рішенням, на наш погляд, був би виправдувальний вирок.

Більш того, сам факт порушення кримінальної справи щодо Катерини Борисевич і доктора Сорокіна, а також їх тривале утримання під вартою ми вважаємо обурливим, цинічним і абсурдним.

По-перше, дані про стан Романа Бондаренко озвучувалися не тільки фігурантами справи, а й численними іншими джерелами, в тому числі представниками влади. По-друге, нам здається очевидним, що «підвищення напруженості в суспільстві» (формулювання прокуратури) викликало не те, що в крові Романа не було алкоголю, а те, що молодий чоловік був побитий до смерті невідомими.

Адже стихійна акція пам'яті Романа пройшла у дворі на Червякова ввечері 12 листопада, задовго до публікації статті Катерини. А відсутність кримінальної справи (вона була порушена лише 18 лютого, за добу до початку суду над Катериною і доктором Сорокіним), як і затриманих у зв'язку з насильницькою смертю Романа Бондаренка, а також відсутність будь-якої реакції на журналістські розслідування про події 11 листопада у «дворі змін» якраз могли сприяти «створенню атмосфери недовіри до компетентних державних органів».

Ми також переконані, що саме переслідування і обвинувальний вирок стосовно Катерини Борисевич і доктора Артема Сорокіна здатні підірвати довіру до держорганів. Ми вважаємо, що вирок Каті - це і помста їй персонально за її роботу, і спроба чинити тиск на TUT.BY і інші незалежні медіа. Ми вимагаємо негайно звільнити Катерину Борисевич! Ми вимагаємо повернути в Білорусь правосуддя!»

Борисевич була затримана силовиками 19 листопада 2020 року. Генеральна прокуратура Білорусі повідомила про порушення кримінальної справи проти Борисевчи та лікаря Сорокіна журналістки через «розголошення лікарської таємниці» та «надання недостовірної інформації».

Працівники лікарні швидкої допомоги та журналісти Tut.by у відповідь на арешти провели акцію солідарності. Вони стали обличчям до стіни та тримали в руках аркуші з написом «0‰» («нуль проміле»). Білоруська асоціація журналістів закликала владу країни відпустити Катерину Борисевич і припинити кримінальне переслідування.

18 лютого суд у Мінську засудив двох співробітниць телеканалу «Белсат» Катерину Бахвалову та Дар'ю Чульцову до двох років колонії загального режиму. Їх визнано винними в «організацію і підготовці дій, які грубо порушують громадський порядок».

Фактично, журналісток засудили за стрім, під час якого вони зафільмували силовий розгін мирної акції пам'яті загиблого активіста Романа Бондаренка.

16 лютого білоруські силовики провели масові обшуки в журналістів та правозахисників по всій країні. Зокрема, обшуки були проведені у керівництва Білоруської асоціації журналістів (БАЖ), в правозахисників центру «Вясна», незалежних журналістів.  

В Слідчому комітеті Білорусі заявили, що обшуки відбулись «з метою встановлення обставин фінансування протестної активності».  

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента. ЦВК оголосила переможцем Олександра Лукашенка, тоді як за даними опозиційних екзитполів перемогла опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська.

У різних містах країни відбулись акції протесту, які влада жорстоко придушила. Більшість розвинених країн Заходу та Україна не визнали офіційних результатів виборів у Білорусі та запровадили проти режиму Лукашенка санкції.

За даними ГО «Білоруська асоціація журналістів», в 2020 році у Білорусі журналістів затримували 479 раз. 97 разів журналісти відбували адміністративний арешт – загалом за ґратами вони провели 1200 днів. Фізично постраждали від дій силовиків 62 журналісти.

Фото: Tut.by

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
707
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду