«Радіо Свобода» відкинула вимогу РФ позначити контент «Крим.Реалії» за законом про «іноагентів»

«Радіо Свобода» відкинула вимогу РФ позначити контент «Крим.Реалії» за законом про «іноагентів»

29 Січня 2021
2011

«Радіо Свобода» відкинула вимогу РФ позначити контент «Крим.Реалії» за законом про «іноагентів»

2011
Медіакорпорація повідомила, що не підтримає пропозицію будь-якої сторони, яка б визнавала незаконну анексію Криму Росією.
«Радіо Свобода» відкинула вимогу РФ позначити контент «Крим.Реалії» за законом про «іноагентів»
«Радіо Свобода» відкинула вимогу РФ позначити контент «Крим.Реалії» за законом про «іноагентів»

Працівники «Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода» не підтримують та відкидають вимогу РФ позначати контент «Крим.Реалії», проєкту української служби «Радіо Свобода», відповідно до російського закону про «іноземних агентів». Про це «Детектору медіа» повідомив заступник директора з питань ЗМІ та зв’язків з громадськістю RFE/RL Мартінс Званерс.

Він прокоментував заяви колишнього президента RFE/RL Теда Ліпієна, що деякі урядовці США підтримували реєстрацію проєкту «Крим.Реалії» іноземним агентом у Росії, щоб він почав працювати за російськими законами для окупованого Криму «як частини РФ». Пан Званерс каже, що медіакорпорація відкидає будь-яку пропозицію будь-якої сторони, яка б визнавала незаконну анексію Криму Росією.

«Ніхто, окрім російської влади, не порадив би RFE / RL позначати контент "Крим.Реалії". Жоден службовець RFE / RL жодного разу не підтримував позначення контенту "Крим.Реалії" відповідно до російського закону про "іноземних агентів". Будь-яке твердження про протилежне абсолютно неправдиве», – повідомив він.

Заступник директора з питань ЗМІ RFE/RL нагадав, що в грудні 2017 року Міністерство юстиції Росії оголосило «іноземними агентами» «Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода», «Голос Америки» та низку пов'язаних з ними новинних служб, серед яких «Крим.Реалії».

«За останні кілька тижнів, влада РФ висунула суворі вимоги щодо позначення контенту тих організацій, які воно визнали "ЗМІ-іноагентами", і контролює дотримання цих вимог, видаючи адміністративні протоколи та штрафи до RFE / RL, що може призвести до майже безмежних фінансових покарань та кримінальної відповідальності для наших журналістів та менеджерів», – уточнив пан Мартінс Званерс.

У RFE / RL вважають ці вимоги несправедливими та нелегітимними.

Кримський проєкт української служби «Радіо Свобода» «Крим.Реалії» запустили в березні 2014 року, одразу після окупації Росією Криму. На даний момент кримська команда «Радіо Свобода» працює над створенням трьох інформаційних сайтів російською, українською та кримськотатарською мовами; готує дві щотижневі телевізійні програми, а з вересня 2015 року спільно з «Українським радіо» запустила «Радіо Крим. Реалії». Радіо проєкту мовить на територію півострова 24/7, а програма телепроєкту виходить на українських телеканалах. Із 2017 року редакторкою телепрограм «Крим. Реалії» є медійниця Анжеліка Руденко, яка в інтерв'ю «Детектору медіа» розповіла про роботу проєкту

27 січня 2020 року колишній президент «Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода» Тед Ліпієн повідомив, що деякі урядовці США підтримували реєстрацію проєкту «Крим.Реалії» іноземним агентом у Росії, щоб він почав працювати за російськими законами для окупованого Криму «як частини РФ». Пан Ліпієн додав, що виступав проти цензурування програм «Радіо Свобода» на догоду Кремлю й закликав своїх наступників та адміністрацію новообраного президента США Джо Байдена не підкорятися шантажу господаря Кремля.

Як писав ДМ, 12 січня 2021 року Роскомнагляд склав перші вісім протоколів за статтею 19.34.1 Кодексу про адміністративні правопорушення щодо ЗМІ, визнаних в Росії «іноземними агентами». Протоколи склали щодо медіакорпорації Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода та її проєктів, серед яких «Крим.Реалії». 27 січня суд Москви оштрафував ТОВ «Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода» (РВЄ / РС) та її генерального директора на 1 мільйон 100 тисяч рублів (понад 410 тисяч гривень). 

Згодом стало відомо, що «Радіо Свобода» може припинити своє існування в Росії через тиск Кремля. Комітет Палати представників США із закордонних справ закликав Байдена у пріоритетному порядку відреагувати на такі загрози. Комітет захисту журналістів закликав російську владу скасувати закон про «іноземних агентів», щоб забезпечити місцевим та іноземним медіа вільну роботу, а також не штрафувати ЗМІ за нібито порушення цього закону. 

Нагадаємо, 15 листопада 2017 року російська Держдума схвалила поправки до закону «Про засоби масової інформації», згідно з якими окремі медіа можуть бути визнані іноземними агентами й які вимагають від медіа, зокрема, розкривати джерела фінансування. 25 листопада Президент РФ Володимир Путін підписав цей закон. Того ж місяця до парламенту РФ внесли законопроєкт про штрафи для ЗМІ – «іноземних агентів».

Міністерство юстиції Росії внесло до списку «іноземних агентів» «Голос Америки», проекти «Радіо Свободна Європа / Радіо Свобода», телеканал «Настоящее Время»  та «Фактограф». Ці ЗМІ будуть зобов'язані звітувати перед Мін'юстом Росії про свою діяльність, а також вказувати в своїй продукції, що вони є іноземними агентами.

Росія розробила та ухвалила законопроєкт про визнання медіа «іноземними агентами» після того, як Міністерство юстиції США змусило зареєструватися російський державний телеканал RT у статусі з такою ж назвою та компанію, яка ретранслює російське державне радіо Sputnik у США.

Держдепартамент США застеріг Москву від застосування нового закону як інструменту обмеження свободи слова.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2011
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду