«Схеми»: «Мотор Січ» під керівництвом Богуслаєва продавала двигуни компаніям з Ірану

«Схеми»: «Мотор Січ» під керівництвом Богуслаєва продавала двигуни компаніям з Ірану

24 Березня 2023
3828
24 Березня 2023
18:05

«Схеми»: «Мотор Січ» під керівництвом Богуслаєва продавала двигуни компаніям з Ірану

3828
«Схеми» мають документи, які свідчать про те, що «Мотор Січ» під керівництвом Богуслаєва співпрацювало з Іраном.
«Схеми»: «Мотор Січ» під керівництвом Богуслаєва продавала двигуни компаніям з Ірану
«Схеми»: «Мотор Січ» під керівництвом Богуслаєва продавала двигуни компаніям з Ірану

Розслідувачі «Схем» заявили, що мають у розпорядження документи, які свідчать про співпрацю «Мотор Січ» з підприємствами Ірану, які перебували під санкціями США та Євросоюзу, але ще до запровадження обмежень Україною.  

Докази співпраці українського стратегічного підприємства з компаніями, проти яких країни Заходу на той час вже ввели санкції, були знайдені правоохоронцями у робочому кабінеті багаторічного президента «Мотор Січі», підозрюваного у держзраді В’ячеслава Богуслаєва. Зокрема,  «Мотор Січ» продавала в Іран товари подвійного призначення.

Згідно з наявними документами, це авіаційні двигуни АІ-9 та ТВ3-117. Такі моделі встановлюють як на невеликі транспортні літаки, так і на військові гелікоптери, зокрема типу Ка-52, що використовує Росія у війні проти України.

У березні 2023 року президент Володимир Зеленський своїм рішенням затвердив санкції РНБО проти низки іранських компаній. У санкційному списку РНБО «Схеми» виявили декілька фірм, з якими роками співпрацювало «Мотор Січ».  За даними журналістів, у «Мотор Січі» було три основних іранські партнери:

  • Design and Manufacturing of Aeroengines (DAMA), вона ж Turbine Engine Manufacturing Industries (TEM);
  • Iran Aircraft Industries (IACI);
  • Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).

Згадана вище Design and Manufacturing of Aeroengines, за даними НАЗК, є підставною компанією, що здійснювала «таємні закупівлі для іранської авіабудівної промисловості» – тобто, для Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).  Згідно з інформацією Управління контролю за іноземними активами США, ця компанія була залучена до розробки дрону Shahed-136. HESA також згадується у робочій кореспонденції «Мотор Січі», вилученій правоохоронцями.

«Схеми» пишуть, що Богуслаєв усвідомлював, що пряма торгівля з підсанкційним Іраном небезпечна, тому пропонував залучити посередника з Білорусі. При цьому запропонована в якості посередника білоруська фірма – в США вже давно була під санкціями за торгівлю з військово-промисловим комплексом Сирії та Ірану.

У розпорядженні журналістів є листування Богуслаєва або його підлеглих на предмет співпраці із підсанкційним підприємством Ірану із залученням білоруського посередника: «І, судячи з підписаних контрактів, така тактика була успішною».

«Примітно, що Богуслаєв продовжував торгувати з Іраном і під час повномасштабного вторгнення», — пишуть «Схеми».

Журналісти звернулись за коментарем до Богуслаєва через його адвоката. Нині експрезидент «Мотор Січі» перебуває у СІЗО Києва, до 6 квітня.

23 жовтня 2022 року СБУ повідомила про затримання президента АТ «Мотор Січ» В'ячеслава Богуслаєва та начальника департаменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства. Їх підозрюють у колабораційній діяльності та пособництві державі-агресору.

Затримання відбулося в рамках кримінального провадження щодо незаконного постачання «Мотор Січ» товарів військового призначення для російської штурмової авіації. За даними слідства, посадовці «Мотор Січ» діяли у змові з наближеними до Кремля представниками російської корпорації «Ростех», яка є одним із головних виробників озброєнь для Збройних сил Росії.

24 жовтня суд заарештував Богуслаєва на два місяці. Богуслаєв назвав підозру у держзраді «непорозумінням», а на питання про те, чи має він стосунок до поставок двигунів «Мотор Січі» у Росію, не відповів.

Богуслаєв народився в російському Уральську і проходив там військову службу. У 1961 переїхав до Запоріжжя, навчався у Запорізькому машинобудівному інституті. Пройшов шлях від слюсаря до директора Волочиського машинобудівного заводу, багато років працював на заводі «Мотор Січ». Доктор технічних наук. Герой України.

За даними ЗМІ, Богуслаєв має громадянство Росії, а також нерухомість у Москві, яка належить йому ще з 2002 року.

Богуслаєв був власником запорізького телеканалу Alex.ua. У 2023 році цей телеканал припинив мовлення.

Колаж: «Схеми» («Радіо Свобода»)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3828
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду