Жадан, Забужко, Портников та інші діячі культури й інтелектуали записали відеозвернення на захист «Довженко-Центру»
Жадан, Забужко, Портников та інші діячі культури й інтелектуали записали відеозвернення на захист «Довженко-Центру»
Українські діячі та діячки культури випустили відеоролик «Українська кіноспільнота та громадянське суспільство на захисті Довженко-Центру». На ініціативу відгукнулися стільки бажаючих, що довелося готувати дві версії відео, коротку та довгу.
У своїх зверненнях журналісти, інтелектуали, кінематографісти, громадські діячі заявляють про знищення культурного центру, музею кіно та найбільшого кіноархіву України – «Довженко-Центру» та висловлюють свою категоричну незгоду.
«Відеозвернення записані для того, щоб донести позицію діячів культури до широкого загалу. Коротка версія – це змонтованний ролик, де ми обрали найточніші тези, які пояснюють важливість Центру для українського та світового культурного контексту. Повна версія – це документ, в якому без змін та монтажу можна почути кожного/-ну, хто висловлюється проти знищення Довженко-Центру», – коментують автори ролика.
Відео супроводжують вимоги діячів, які записали звернення:
- відмінити наказ про «реорганізацію» «Довженко-Центру»;
- призначити на посаду генеральної директорки Центру Олену Гончарук, яка вже виграла прозорий конкурс (результатів попереднього конкурсу ніхто не відміняв, будь-які призначення іншого директора/-ки в обхід конкурсу є протизаконними);
- надати Довженко-Центру статус Національного кінофонду де-юре;
- відправити у відставку керівництво Держкіно – голову і її заступників, недоброчесні дії яких призвели до поглиблення кризи в українському кінематографі (так як саме конкурс на посаду голови Держкіно був проведений у непрозорий спосіб);
- зібрати круглий стіл з представниками влади і українських кіноорганізацій з персональним членством щодо призначення нового керівництва Держкіно на прозорому і публічному конкурсі;
- провести прозорі вибори в Раду Держкіно в березні наступного року, без усіляких «не на часі»;
- спільно з громадськістю створити цілісну стратегію розвитку кіногалузі.
Нагадаємо, суд щодо наказу Держкіно про реорганізацію Довженко-Центру призначили на 20 грудня. 29 листопада у Господарському суді Києва відбулося перше підготовче засідання за позовом Довженко-Центру про визнання незаконним наказу №100.
2 листопада рішенням Держкіно було відсторонено Олену Гончарук від виконання обов'язків в.о. генеральної директорки «Довженко-Центру».
10 та 11 листопада правоохоронці провели обшуки у приміщенні «Довженко-Центру». У центрі заявили, що формальним приводом для обшуків є пошук зв'язків колишнього гендиректора Центру Івана Козленка із фірмою-забудовником, що працює на ділянці поруч із будівлею установи. Також у «Довженко-Центрі» заявили, що СБУ під час обшуків вилучила печатку установи.
На запит «Детектора медіа» в СБУ повідомили, що обшуки пройшли за справою про зловживання владою з боку одного із колишніх керівників установи. Зокрема, одному із колишніх посадовців Центру готується повідомлення про підозру у зловживанні владою або службовим становищем.
12 листопада під будівлею «Довженко-Центру» відбулась акція протесту «Двіж волевиявлення» через незгоду з реорганізацією кіноінституції та призначенням нового керівництва Центру.
17 листопада Держкіно призначило тимчасовим очільником «Довженко-Центру» Андрія Алфьорова.
Фото Лізи Акулової