«Білорусь 1» змонтував сюжет, в якому натовп нібито проганяв опозицію. Хоча проганяли Лукашенка

«Білорусь 1» змонтував сюжет, в якому натовп нібито проганяв опозицію. Хоча проганяли Лукашенка

22 Серпня 2020
3004
22 Серпня 2020
14:46

«Білорусь 1» змонтував сюжет, в якому натовп нібито проганяв опозицію. Хоча проганяли Лукашенка

3004
З усього відео зустрічі Марії Колеснікової із протестувальниками було вирізано кілька фрагментів таким чином, щоб здавалося, що натовп її прогнав. До того ж наклали звук, який не відповідає дійсності.
«Білорусь 1» змонтував сюжет, в якому натовп нібито проганяв опозицію. Хоча проганяли Лукашенка
«Білорусь 1» змонтував сюжет, в якому натовп нібито проганяв опозицію. Хоча проганяли Лукашенка

На державному каналі «Білорусь 1» у новинах вийшов сюжет про візит опозиціонерки Марії Колеснікової (соратниці кандидатки в президенти Світлани Тіхановської) до міста Жлобін, щоб підтримати працівників Білоруського металургійного заводу (БМЗ), які протестують проти діючого режиму та президента Олександра Лукашенка. 

«Заклики до протестів і страйків, "розжарений" інформаційний фон, коли раз у раз з'являються новини про нібито зупинені виробництва, - в таких обставинах складно зрозуміти, чи дійсно трудові колективи піддаються цій хвилі. У Жлобіні підтримати нібито страйкуючих людей на БМЗ приїхала Марія Колесникова. І ось що вийшло, коли вона зустріла не свою масовку, а справжніх робітників», - сказала ведуча новин у підводці до відео.

Далі в ефірі продемонстрували кількасекундне відео, змонтоване з кількох уривків, на якому Марія Колеснікова стоїть перед людьми (сам натовп не показаний), за її спиною - люди з червоно-зеленими державними прапорами Білорусі (під час протестів вони стали символами прихільників Лукашенка), та натовп скандує «Уходи!». Після чого начебто під такі ж вигуки опозиціонерка сідає в автомобіль.

Проте, якщо подивитись повне відео з місця події, то можна побачити, що перед Марією Колесніковою на площі стояли кілька сотень її прихильників, які тримали в руках біло-червоно-білу символіку, а за спиною - дійсно були прихильники Лукашенка, проте у набагато меншій кількості.

Люди дійсно кричали «Уходи!», проте в контексті всієї зустрічі Колеснікової з громадянами стає очевидним, що це було не на її адресу, а призначалося діючому президенту Лукашенку. Зокрема, натовп скандував «Света» (Світлана Тіхановска - ред.), «Маша» (Марія Колеснікова - ред.), «Лукашенко, уходи», «Жыве Беларусь» тощо. До того ж, скандування «Уходи!» супроводжує майже кожен опозиційний протест і адресується саме Лукашенку.

На відео можна побачити, що виступ Колеснікової люди в Жлобині сприймали схвальними вигуками, а її опонента, представника прихильників Лукашенка, - освистували та кричали «Позор». Чоловік, який опонував опозиціонерці, у гучномовець намагався кричати Марії, що люди нібито просять її піти, проте вочевидь це було не так.

На моменті, коли Колеснікова сідає в автомобіль, у сюжеті на державному каналі лунало «Уходи!», насправді люди скандували «Лукашенко, уходи».

Як писав ДМ, 19 серпня білоруська служба «Радіо Свобода» повідомила, що працівників Національної державної телерадіокомпанії Білорусі (Белтелерадіокомпанії), які підтримують протестувальників та вийшли на страйк, замінюють фрілансерами, колишніми та нинішніми працівниками російського пропагандистського каналу Russia Today. Водночас до будівлі Белтелерадіокомпанії не пускають працівників Національної державної телерадіокомпанії Білорусі, які виходили на страйк. Головна редакторка RT (Russia Today) Маргарита Симоньян заявила, що в Мінську її журналістів нібито немає. За її словами, співробітники російського пропагандистського каналу готові допомогти, якщо їх «ввічливо попросять».

20 серпня міжнародна ініціатива експертів iSANS повідомила, що в Білорусі журналістів Белтелерадіокомпанії та ОНТ, які звільнилися або вийшли на страйк, замінюють працівниками МІА «Россия Сегодня» (RT, Sputnik, «РИА Новости»), які мають завдання встановити контроль над білоруськими державними ЗМІ. Крім того, за даними iSANS, удо Білорусі приїхали «високопоставлені куратори з Москви», які мають завдання «уніфікувати подачу інформації»; а також група осіб з Адміністрації президента РФ, які мають курувати «роботу по контролю та переструктуруванню соціального простору». 

Нагадаємо, у Білорусі після початку протестів, 9 серпня, з державних телеканалів та радіо почали масово звільнятися журналісти й ведучі. Відомо щонайменше про 22 працівники, які пішли з держЗМІ: ведучий «Беларусь 1» і «Беларусь 24» Євген Перлін, ведуча «Беларусь 1» Віра Каретнікова, голова інформаційного агентства «Белтелерадіокомпанія», ведучий телеканалу «Беларусь 1» Сергій Казловіч, ведуча СТВ Тетяна Бородкіна, ведучий «Беларусь 1» Володимир Бурко, ведуча Белтелерадіокомпанії й Unistar Ольга Бельмач, ведучий «Беларусь 1» і радіостанції «Пілот FM» Андрій Макайонок, ведучий на Першому каналі білоруського радіо Олександр Шустер, журналістка на Першому каналі білоруського радіо Тетяна Філіпченко, ведуча телеканалу ОНТ Ольга Богатиревіч, кореспондент «Беларусь 1» Олександр Лучонок, журналіст «БелТА» Павло Горбач, ведуча «Беларусь 3» Катерина Водоносова, ведучий «Белтелерадіокомпанії» Ілля Кононов, ведучі «НТВ-Беларусь» Максим Островський й Кирило Нестеровичведучий ОНТ, колишній начальник президентського пулу Дмитро Семченко, спортивний журналіст «Першого національного каналу Білоруського радіо» Сергій Беркутов, «голос» «Першого національного каналу Білоруського радіо»  Сергій Комаровський, випускова редакторка «БелТА» Тетяна Петручик, кореспондентка «Белтелерадіокомпанії» Антоніна Станкевич. 

16 серпня співробітники каналів СТВ та ОНТ вийшли на протест, а Білоруське радіо приєдналось до забастовки. 17 серпня співробітники Белтелерадіокомпанії також приєдналися до страйку. Зокрема, в ефірі «Беларусь 1» транслювали архівні матеріали, а на «Радиё Сталіца» ефірний час заповнили музикою.

17 серпня журналістів державної телерадіокомпанії міста Гродно Дмитра Чекана, Дмитра Лютомського та Сергія Гадзеєва звільнили після заяви про готовність надати майданчик для об'єктивного висвітлення подій у Білорусі. Керівника Жодінського телеканалу Ельшада Акберова відсторонили від займаної посади через трансляцію в ефірі відео з насильницькими розгоном пікетів та думки іноземних політологів про ситуацію в Білорусі. 19 серпня колектив білоруського радіо «Сталіца» вирішив звільнитися на знак протесту: радіостанцію залишає 11 працівників. Головний редактор газети та видавничого дому «Звязда» Павло Сухаруков пішов у відставку, замість нього 20 серпня призначили колишнього міністра інформації Олександра Карлюкевича.

21 серпня Лукашенко визнав, що росіяни приїхали працювати на державному телебаченні Білорусі, щоб замінити тих працівників, які страйкують або звільнились.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3004
Читайте також
22.08.2020 11:00
Мар'яна Олійник
Ярослав Зубченко
«Детектор медіа»
8 540
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду