«Українська правда» порушила етичний кодекс у новині про паспорт Лієва — Комісія з журналістської етики

«Українська правда» порушила етичний кодекс у новині про паспорт Лієва — Комісія з журналістської етики

3 Лютого 2023
2749

«Українська правда» порушила етичний кодекс у новині про паспорт Лієва — Комісія з журналістської етики

2749
КЖЕ вважає, що «Українська правда» не вжила належних заходів для перевірки фактів та непрозоро вносили правки до новини
«Українська правда» порушила етичний кодекс у новині про паспорт Лієва — Комісія з журналістської етики
«Українська правда» порушила етичний кодекс у новині про паспорт Лієва — Комісія з журналістської етики

Комісія з журналістської етики опублікувала заяву з приводу публікації «Української правди» про нібито знайдений російський паспорт Олександра Лієва, керівника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони. КЖЕ вбачає у роботі журналістів до та після публікації новини ряд порушень: неналежну перевірку фактів, непрозоре маркування змін у публікації, зміну джерела інформації, недостатні кроки для спростування хибної інформації. 

КЖЕ заявила, що дії «Української правди» порушують три пункти Кодексу етики українського журналіста. Та винесла виданню публічний осуд.

Наводимо повний текст заяви:

У четвер, 2 лютого 2022 р., на сайті інтернет-видання «Українська правда» з’явилася новина під заголовком «У чиновника Міноборони Лієва знайшли російський паспорт. Він заперечує». У публікації з посиланням на джерела редакції в правоохоронних органах стверджувалося, що у т.в.о. керівника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони Олександра Лієва «знайшли російський паспорт». «Згідно із наданим УП фото, російський паспорт Лієва був виданий у 2019 році», – йдеться в новині. 

Матеріал містить коментар самого Лієва, який заявив, що має лише українське громадянство і ніколи не мав паспорта РФ. 

Один зі співавторів новини, журналіст Михайло Ткач, розмістив на своїй фейсбук-сторінці фото паспорта людини з іменем-прізвищем Олександр Лієв з таким коментарем: «Знайшли російський паспорт у Лієва. Дата отримання 2019 рік». 

Текст новини на «Українській правді» станом на 19 годину 2 лютого виглядав так:

Рисунок 2

Однак після публікації редакція почала вносити суттєві правки до заголовку і до тексту новини. 

Текст оригінальної новини тут.

Заголовок змінився на такий: «Чиновник Міноборони Лієв заперечує наявність паспорта РФ: каже, що на фото не він». 

Рисунок 3

До тексту внесені такі зміни: 

 • Було: «джерела УП повідомили», виправлено на «джерела УП в українській розвідці повідомили».
 • Було: «знайшли російський паспорт», виправлено на «є нібито російський паспорт». 
 • Було: «Джерело: коментар Лієва “Українській правді”, джерела УП у правоохоронних органах», виправлено на: «Джерело: коментар Лієва “Українській правді”, «джерела УП в українській розвідці». 
 • Було: «Згідно із наданим УП фото, російський паспорт Лієва був виданий у 2019 році», виправлено на: «Згідно із наданим УП фото, нібито російський паспорт Лієва був виданий у 2019 році. Крім того, там вказано, що він народився в Москві, хоча насправді Лієв там не народився».
 • Було: «Водночас, самого Лієва шокувала інформація про нібито російське громадянство у нього», виправлено на: «Лієва шокувала ця інформація і він повідомив, що на фото документа, який надали УП, зображений не він. Також там не вірно вказане його прізвище англійською мовою».  

Допис Михайла Ткача зник із його сторінки у фейсбуку.

Після «Української правди» правки до новин про Олександра Лієва внесли також інші видання, які посилалися на УП як на джерело (НВ, Дело та інші). Водночас низка інших видань залишила новини без змін. 

На ранок пʼятниці, 3 лютого, заголовок публікації було знову змінено: «Інформація про російський паспорт Олександра Лієва не відповідає дійсності».

До новини додано абзац наступного змісту: «Інформація про російський паспорт Олександра Лієва не отримала підтвердження та не відповідає дійсності. “Українська правда” приносить вибачення читачам та Олександру Лієву. Робота над помилками також проведена».

Знімок екрана 2023-02-03 о 12.03.41.png

Тема можливих зловживань під час закупівель у Міністерстві оборони є надзвичайно резонансною, а тому інформація про посадовців, які займаються державними закупівлями, становить суспільний інтерес. Особливо інформація про можливі зв’язки з країною-агресором. Тому увага журналістів до цього питання виправдана.

Але Комісія з журналістської етики вбачає ознаки порушення Кодексу етики українського журналіста в діях редакції «Української правди» під час висвітлення цієї теми:

 • Автори публікації не вжили належних кроків для перевірки фактів – у цьому випадку, для перевірки фото паспорта людини, на ім’я Олександр Лієв. У виправленому варіанті новини йдеться про те, що прізвище в паспорті англійською мовою написане з помилкою, а сам Олександр Лієв заперечив, що на фото зображений він. 
 • Фраза «знайшли російський паспорт» є звинуваченням у правопорушенні. Автори звернулися за коментарем до Олександра Лієва, але виклали його аргументи в недостатньому обсязі і в такому вигляді опублікували новину. 
 • У даному разі не було нагальної потреби для публікації інформації без належної перевірки. Вимога до перевірки інформації є запобіжником для поширення фейків, що вкрай важливо у країні, яка постійно піддається дезінформаційним атакам з боку агресора.
 • Журналісти посилаються на власні джерела, однак змінюють назву одного джерела на інше. 
 • Редакція вносила правки до вже опублікованої новини, робила це непрозоро, не пояснюючи читачам. Позначка «оновлено» подана лише до абзацу, де повідомляється про відеозвернення Лієва і його звільнення. Про інші зміни читачі не дізналися. 
 • Зміст виправленої новини заперечує початковий варіант публікації. «Знайшли російський паспорт» і «нібито має російський паспорт» – це протилежні твердження. «Джерела в розвідці» і «джерела в правоохоронних органах» – це різні джерела. 
 • Редакція визнала помилку і принесла вибачення читачам і Олександру Лієву лише наступного дня, а не в момент, коли виявила, що факт наявності російського паспорта не підтверджується. До того часу журналісти вносили правки до опублікованої новини.
 • Спростування з’явилося вже тоді, коли скандальна новина була поширена десятками медіа. І вибачення в фейсбуку та в стрічці новин  не призведе до виправлення публікацій на інших ресурсах. Щоб знайти новину зі спростуванням, потрібно зайти за прямим посиланням, оскільки на стартовій сторінці “Української правди” цієї новини 3 лютого вже не було. 

Такі дії порушують:

 • п. 6 Кодексу етики українського журналіста – «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти і редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел», 
 • п. 8 Кодексу – «Редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу тощо, не повинна фальсифікувати зміст. Необхідно повідомляти аудиторію про подання відрепетируваних та реконструйованих новин», 
 • п. 9 Кодексу – «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

Розглянувши публікацію, Комісія з журналістської етики, не зважаючи на вибачення, яке редакція поставила в тексті виправленої новини та беручи до уваги погрози, про які заявив Олександр Лієв, виносить виданню «Українська правда» і авторам Альоні Мазуренко і Михайлу Ткачу публічний осуд.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2749
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду