Редактори найбільших ЗМІ Польщі закликали владу спростити для білорусів отримання політпритулку
Редактори найбільших ЗМІ Польщі закликали владу спростити для білорусів отримання політпритулку
У Польщі понад 25 редакторів найбільших ЗМІ 31 травня закликали польську владу спростити та пришвидшити надання політичного притулку та міжнародного захисту білорусам, які звертаються за допомогою. Про це повідомило польське видання RMF24.
«Як незалежні журналісти демократичної країни, ми відчуваємо себе зобов'язаними реагувати, і тому ми закликаємо польську владу спростити та пришвидшити надання політичного притулку та міжнародного захисту всім, хто просить про це у влади нашої країни», – йдеться в листі.
Журналісти також попросили владу Польщі вдатися до «всіх можливих зусиль на міжнародній арені» задля звільнення з білоруських в'язниць усіх правозахисників, включаючи журналістів Романа Пратасевича та Анджея Почобута.
Звернення підписали редактори RMF FM, Onet, Gazeta Wyborcza, TVN24, Radio TOK FM, Rzeczpospolita, Newsweek Polska, Wirtualna Polska, Wprost, Fakt, Dziennik Gazeta Prawna, Tygodnik Powszechny, Radio ZET.
Як писав ДМ, у квітні 2021 року в Білорусі заарештованому журналісту і активісту неофіційного Союзу поляків Анджею Почобуту висунули обвинувачення. Обвинувачення висунули за статтями, що передбачають відповідальність за «розпалювання расової, національної, релігійної чи іншої ворожнечі».
Нагадаємо, 23 травня 2021 року літак Ryanair, на борту якого перебували Роман Протасевич та ще 122 пасажири, здійснив аварійну посадку в Мінську через повідомлення пілотів про мінування. Літак міг би сісти в аеропорту Вільнюса, однак білоруські ВПС вислали військовий літак МІГ-29 для примусової посадки борту саме в Мінську. За даними ЗМІ, команду прийняти літак в Мінську дав особисто Олександр Лукашенко. Повідомлення про мінування не підтвердилося.
Після вимушеної посадки пасажирів вивели з літака й перевірили їх документи, під час перевірки Романа Протасевича затримали. Його знайомі пишуть, що засновнику Nexta може загрожувати смертна кара. Перед вильотом журналіст повідомив своїм колегам з Nexta, що помітив за собою стеження. Правозахисний центр «Вясна» визнав Романа Протасевича політичним в'язнем. Ввечері 24 травня провладний білоруський телеграм-канал «Жовті сливи» опублікував звернення журналіста, на якому Протасевич повідомляє про свій стан здоров’я. Наступного дня батько журналіста Дмитро Протасевич заявив, що до його сина застосовували силу. Він вважає, що всі «зізнання» вибиті під примусом. Хто такий Роман Протасевич читайте тут.
25 травня Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» повідомила, що подала до Генеральної прокуратури Литви позов проти Олександра Лукашенко через «викрадення з терористичними намірами». Пізніше Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) та Федеральне бюро розслідувань США повідомили, що почали розслідування обставин вимушеної посадки літака ірландської компанії Ryanair в Мінську.