Білоруські журналісти закликають Україну відмовитися від криміналізації наклепу
Білоруська асоціація журналістів висловлює солідарність із українськими колегами, які протестують проти запровадження кримінальної відповідальності за наклеп. Про це повідомляє Незалежна медіапрофспілка України.
«Ми вважаємо, що прийняття такого закону завдасть великої шкоди свободі слова в Україні, сприятиме посиленню самоцензури серед журналістів і знизить ефективність журналістського контролю за владою», - сказано у заяві Асоціації.
Як ідеться у звернені, досвід Білорусі підтверджує, що наявність таких статей тримає журналістів під постійною загрозою. «Починаючи з 2000-х років статті за дифамацію не раз ставали підставою для реального позбавлення волі білоруських журналістів, для обшуків і конфіскації їх професійної техніки та носіїв інформації. Навіть сьогодні в Білорусі у двох кримінальних справах за наклеп проти президента і представника влади журналісти проходять як обвинувачені».
Білоруська асоціація журналістів закликає владу України відмовитися від запровадження кримінальної відповідальності за наклеп. Захист особистих і майнових прав повинен здійснюватися в порядку цивільного судочинства, наголошують білоруські колеги.
Як писала «Детектор медіа», 18 вересня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.
Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєструвавнародний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.
Ухвалення цього законопроекту засудили уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, Національна спілка журналістів України, опозиційні політичні сили, Незалежна медіа-профспілка України, рух «Стоп цензурі!», Організація з безпеки і співробітництва в Європі, «Репортери без кордонів», перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський, Міжнародна і Європейська федерації журналістів, Міжвідомча робоча група з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів.
«Детектор медіа»