Нацрада погодила законопроект про мораль із зауваженнями
8 лютого Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на своєму засіданні погодила із зауваженнями законопроект про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі».
За словами голови Нацради Володимира Манжосова, регулятор, як і раніше, виступає проти ухвалення подібного закону. Але оскільки він був прийнятий в першому читанні, а зараз готується до другого читання, Нацрада вирішила внести до нього свої зауваження.
Як відомо, сьогодні, 8 лютого, парламентський Комітет з питань свободи слова та інформації рекомендував Верховній Раді зняти законопроект з розгляду та скасувати рішення про його ухвалення в першому читанні.
За даними прес-служби Нацради, зауваження регуляторного органу стосується необхідності чітко прописати в законі повноваження Національної ради. Адже згідно з нинішнім варіантом законопроекту ситуація виглядає наступним чином: передбачено, що за порушення закону «Про захист суспільної моралі» можуть бути анульовані ліцензії провайдерів програмної послуги. Правом анульовувати ліцензії наділена Національна рада, відповідно до частини 7 статті 40 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Однак у статті 37 цього ж закону, де детальніше прописані повноваження регулятора, не передбачено права Національної ради розпочинати процедуру анулювання за порушення вимог законодавства про захист суспільної моралі.
З цієї причини пропонується доповнити перехідні та прикінцеві положення, де передбачено внесення змін до закону «Про телебачення і радіомовлення» таким пунктом: частину 5 статті 37 доповнити пунктом д) факту порушення телерадіоорганізацією законодавства у сфері захисту суспільної моралі.
Інші зауваження Нацради стосуються наступного:
Стаття 1 не містить визначень:
«нецензурні лайливі, брутальні слова» (згадуються у ч. 5 ст. 10). Тому не зовсім зрозумілим є абз. 1 і 9 ст. 11, у яких є посилання на ст. 10.
абз. 4 ст. 13 передбачає «заохочення телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги щодо фінансування та здійснення діяльності з розробки та поширення спеціалізованого обладнання з функцією батьківського контрою за змістом телевізійних програм (передач), до яких мають доступ діти». Не зазначено, хто та у який спосіб буде реалізувати «заохочення».
у ст. 18 «Єдина спеціалізована інформаційно-телекомунікаційної система даних щодо стану суспільної моралі» не зазначено джерела інформації та чіткі параметри для аналізу стану суспільної моралі.
абз. 1 ст. 23 «Особливі умови обігу продукції, що містить елементи насильства та жорстокості» доповнити реченням: «Такі програми або передачі повинні мати спеціалізоване попередження і відповідно позначатися в розкладі програм телерадіоорганізацій та спеціально позначатися безпосередньо перед їх трансляцією».
Положення ст. 27 законопроекту не узгоджуються з положеннями ст. 62 Закону України „Про телебачення і радіомовлення", оскільки законопроектом передбачається час для трансляції (ретрансляції) телевізійних та радіо програм (передач) еротичного характеру з 24.00 до 04.00, а у ч. 2 ст. 62 Закону України „Про телебачення і радіомовлення" для таких програм відведено час з 23.00 до 06.00.
з п. 4 «Перехідних та прикінцевих положень» вилучити підпункт 3), яким передбачається доповнити ст. 28 ЗУ «Про телебачення і радіомовлення» абзацом «для телерадіоорганізацій державної та комунальної форми власності мінімальну частку аудіовізуального продукту, спрямованого на популяризацію етичних цінностей, духовних і культурних надбань українського суспільства, кращих зразків світової літератури, культури та мистецтва», оскільки запропонований програмний продукт не має прив'язки до певних жанрів і тематичних спрямованостей та може відображатись у будь-яких жанрах, передбачених програмною концепцією мовлення.
Як повідомляла «Детектор медіа», 18 жовтня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект № 7132 про внесення змін до закону «Про захист суспільної моралі», який пропонує створення спеціального колегіального державного органу для «утвердження моральності у суспільстві» - Національної комісії України з питань захисту суспільної моралі (зараз існує Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі).
Нагадаємо, проти законопроекту виступили український рух «Стоп цензурі!», Міжнародна федерація журналістів і Європейська федерація журналістів, Комісія з журналістської етики та низка інших міжнародних та українських організацій, оскільки в результаті ухвалення відповідного закону в Україні може з'явитись надзвичайно сильний інструмент цензури.
«Детектор медіа»