Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 12 жовтня
У блоці групи каналів StarLightMedia депутат парламенту Молдови Оазу Нантой сказав, що після 2014 року майже всі жителі Придністров’я отримали паспорти Молдови, позаяк тоді у Молдови з’явився безвіз із шенгенською зоною для туристичних подорожей. Різко побільшало охочих отримати паспорт Молдови у Придністров’ї і після оголошення в Росії мобілізації. Спецкореспондент Російської служби Бі-бі-сі Андрій Захаров говорив про корупцію в російській армії і про своє розслідування щодо того, чому російські військові мусять купувати собі не тільки бронежилети, але й медикаменти і навіть спіднє.
Посол України в Японії Сергій Корсунський розповів про ситуацію з Курильськими островами, окупованими СРСР, наголосив на важливості того, що Україна визнала їх частиною Японії, і що відтепер слід називати їх Північною територією, як вказано в японській конституції.
Експертка з питань Східної Азії Наталя Плаксієнко-Бутирська коментувала ставлення Індії і Китаю до війни в Україні. За її словами, важливим є те, що сьогодні в Китаї вже використовують слово «війна», що свідчить про намагання Китаю відокремити себе від Росії. Проте Китай не ставатиме на бік України, тому що прагне відокремити себе також і від США, бути противагою. Натомість Індія має проблеми з Китаєм і Пакистаном і також потребує протекторату США, тому від Індії в майбутньому можна очікувати повної дипломатичної підтримки України. Голова Комітету ВР з питань енергетики Андрій Герус говорив про наслідки атаки Росії на енергетичну систему України і роботу з відновлення енергопостачання.
На думку політ коментатора Івана Преображенського, деяких цілей Путін масованою атакою на Україну досяг — насамперед припинення постачання української електроенергії в Європу. Експерт також говорив про реакцію російського суспільства на вибух на Кримському мосту і радість росіян із приводу ударів по Україні.
У денному блоці каналу іномовлення економіст Ілля Несходовський аналізував доповідь Міжнародного валютного фонду про економічну ситуацію в світі, зазначивши, що для ЄС складно і болісно «прикрутити» газ на підприємствах: це спричинить зростання безробіття і зниження ВВП. Що своєю чергою може призвести до приходу до влади популістів, які розвернуть свою політику у бік Росії, тоді як зараз європейські політики балансують між використанням російського газу і допомогою Україні.
За словами журналіста польського Newsweek Маріуша Ковальчука, російська пропаганда щодо того, що українці в Польщі нібито винні в економічних проблемах ЄС, поводяться жахливо і необхідно їх видворяти, не впливає на поляків, але з наближенням зими ця пропаганда посилюватиметься.
Політконсультант Олександр Антонюк говорив про марні намагання залякати українців, про волонтерський рух і пожертви, які за добу після масованих ракетних ударів сягнули сотень мільйонів гривень, що свідчить про консолідацію і єдність українського суспільства. Капітан ВМС США у відставці Гаррі Табах, як завжди, емоційно критикував Байдена і американський уряд за недостатню підтримку України.
У блоці каналу «Інтер» представниця Держдепу США Андреа Калан говорила про шосту зустріч у форматі Рамштайну Брюсселі, результатами якої має стати посилення постачання зброї Україні, нові навчання для українських військових тощо.
Голова комісії Парламенту Естонії з іноземних справ Марко Міхкельсон говорив про намір Естонії визнати Росію державою-терористом: це рішення не матиме великих юридичних і економічних наслідків, але є дуже важливим, щоб дати світові зрозуміти, як Естонія ставиться до дій російського режиму.
Російська медіаменеджерка і блогерка Ніка Білоцерківська говорила зокрема про угоду про співпрацю, підписану московським театром імені Єрмолової зі слідчим комітетом Росії, і загалом про деградацію російського суспільства, більша частина якого тішиться масованими атаками на Україну і радіє смертям українців.
Експрезидент Польщі Олександр Квасьневський розповів про особистий досвід спілкування з Путіним, відзначивши велику різницю в поглядах на Україну.
У блоці 1+1 (ведучі через оголошення чергової повітряної тривоги перебували в підземному паркингу) колишній міністр палива і енергетики України Іван Плачков розповідав про систему віялових відключень: як і навіщо це відбувається.
Письменник і політтехнолог Михайло Шейтельман говорив про нові карти, випущені в Росії, де вона зображена вже з окупованими територіями України. Російський опозиціонер Геннадій Гудков коментував звіт ФСБ щодо вибуху на Керченському мосту. На думку Гудкова, в цьому випадку все вказує на роботу російських спецслужб, позаяк доказів правдивості їх звіту немає жодних.
Республіканець Борис Пінкус, як і Табах, критикував уряд США за повільне постачання зброї. «Америка знає, де перебуває Путін і що він робить, — зауважив Пінкус. — І Америка має всі можливості, щоб зупинити Путіна до того, як він штовхне світ до катастрофи».