Кримський «Бриз» не порушив закон, а ролики Партії регіонів можуть бути показані, але...

28 Вересня 2007
7687
28 Вересня 2007
08:21

Кримський «Бриз» не порушив закон, а ролики Партії регіонів можуть бути показані, але...

7687
Висновки №№14–16 Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів.
Кримський «Бриз» не порушив закон, а ролики Партії регіонів можуть бути показані, але...
Напередодні завершення передвиборної кампанії Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів затвердила рішення стосовно поширення роликів Партії регіонів (висновок №14) за умов недостовірності інформації, наведеної в них (рішення №15). Крім того, було прийнято висновок №16 – стосовно поширення інформації про політичні партії (блоки) до початку виборчого процесу. Нижче «ТК» публікує тексти цих трьох рішень.
 
Експертний висновок № 14
Про ролики Партії регіонів
 
 
28 вересня 2007 року 
 
Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів отримала запити від ЗАТ «Телерадіокомпанія «Україна» та ТРК «НБМ» (5 канал) щодо відповідності відеороликів Партії регіонів «Нащо обирати» та «Ми зможемо їх зупинить» чинному законодавству України, можливості їх трансляції в ефірі та імовірності накладення на телекомпанії відповідальності за поширення цих роликів.
 
У рекламному ролику «Нащо обирати» (хронометражем 30 секунд) зображено: напис на світло-сірому фоні «Нащо обирати кандидата в прем’єр-міністри, яку вже один раз звільнили?»; зображення частини шпальти газети із заголовком «Ющенко обвинил Тимошенко в развале экономики» і підзаголовком «09.09.2005 Forum», під яким розташовано фотографію людини, що лежить на землі; зображення частини шпальти газети із заголовком «В Украине растет безработица» і підзаголовком «23.12. 05 «Единое отечество», під яким розташовано фотографію трьох людей, що сидять на парапеті; зображення частини шпальти газети із заголовком «Криза на ринку м’яса, цукрова криза…» і підзаголовком «12 серпня, 2005 «Львівська газета», під яким розташовано фотографію продавця на фоні порожніх вагів; зображення частини шпальти газети із заголовком «Глухий» газовий кут» і підзаголовком «25 листопада, 2005 «Львівська газета», під яким розташовано фотографію газового пристрою, який підпалюють; зображення частини шпальти газети із заголовком «Ющенко звільнив Тимошенко» і підзаголовком «InternationalHeraldTribune, 27.03.2006», на тлі якого з’являється напис червоного кольору «ЗВІЛЬНЕНА»; напис «Її перемога буде ТВОЄЮ поразкою», підкреслена червоною рискою.
 
Озвучення ролику відбувається українською мовою, диктор говорить: «Нащо обирати кандидата в прем’єр-міністри, яку вже один раз звільнили через некомпетентність? Уряд Тимошенко був відправлений у відставку, бо її безвідповідальна політика призвела до згортання економіки, штучних міжнародних конфліктів та зростання цін. Зараз вона не хоче глянути правді у вічі, кажучи, що вона, нібито, досягла великих успіхів. Але якщо вона була таким гарним прем’єр-міністром, чому ж її відправили у відставку? Люди знають і не дозволять ошукати себе знову!»
 
У рекламному ролику «Ми зможемо їх зупинить» (хронометражем 30 секунд) зображено: руки особи, які опускають бюлетень в урну, на фоні яких з’являється напис «ми можемо їх зупинити»; автомобіль, з вікна якого висунуто жіночу руку, яка привітно махає перехожим; шкільний клас, в якому іде урок, та школяра, який схилився над підручником, учні, що виходять із класу, порожній клас, на фоні яких напис «вони проти надання російській статусу 2-ї офіційної»; військову техніку, що пересувається по дорозі, та групи військових, що біжать вулицею до будівлі, на фоні яких напис «вони тягнуть Україну у військові альянси»; автомобілі та засідання представницького органу, на фоні яких з’являється текст «вони призначають своїх кумів в місцеві органи влади»; напис «Ми ініціюємо референдум, щоб зупинити зазіхання помаранчевих» на стоп-кадри із попередніх відео рядів (школяр, військова техніка, автомобілі); зображення Віктора Януковича на площі серед прихильників; прапори Партії регіонів, що майорять; зображення Віктора Януковича на тлі прапору із написом «Партія регіонів. Захистіть свої цінності».
 
Озвучення ролику відбувається українською мовою, а саме диктор говорить: «Разом ми зможемо їх зупинити! Тимошенко і помаранчеві проти референдуму про статус російської мови, як другої державної. Вони тягнуть Україну у військові альянси. Вони хочуть посадити своїх кумів і любих друзів у губернаторські крісла в кожній області. Партія Регіонів ініціює референдум, щоб зупинити зазіхання помаранчевих на наші цінності. Не змарнуй свій голос! Партія регіонів! Захисти свої найважливіші цінності!»
 
Ці ролики, відповідно до ст. 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України», є передвиборною агітацією, а саме – політичною рекламою; вони мають на меті спонукати виборців голосувати за Партію регіонів. Частина 9 ст. 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» покладає обов’язок на усі засоби масової інформації надавати ефірний час одній партії (блоку) – суб’єкту виборчого процесу, на тих же умовах, що й іншій партії (блоку) – суб’єкту виборчого процесу.
 
Закон України «Про вибори народних депутатів України» передбачає дві умови, за наявності хоча б однієї з яких засіб масової інформації може відмовити у наданні ефірного часу суб'єкту виборчого процесу. Такими умовами є: 1) поширення закликів до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, національної, релігійної ворожнечі, тощо (ч. 5 ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України»); 2) розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію (блок) – суб’єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати (ч. 9 ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України»). У цих роликах експерти не вбачають наявності таких ознак.
 
Як зазначала Експертна рада у своєму Експертному висновку №9 «Про відеоролик СПУ „Звернення Мороза”», «засоби масової інформації можуть відмовлятися поширювати інформацію лише в ... випадках, передбачених пунктами 5 та 9 статті 71 Закону України „Про вибори народних депутатів України ». На думку експертів, у вищеописаних роликах Партії регіонів такі підстави відсутні.
 
Таким чином, Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів вважає, що телерадіоорганізація не має підстав для відмови Партії регіонів у розміщенні даних рекламних роликів з підстав їх змісту.
 
Голова Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів Тарас Шевченко
 
Члени ради, які підтримали рішення:
Тарас Шевченко
Валерій Іванов
Розкладай Ігор
Катерина М’ясникова
Вікторія Сюмар
Катерина Котенко
Наталія Лигачова
Ольга Большакова
Василь Самохвалов
 
 
 
 
Експертний висновок № 15
Про завідомо недостовірну інформацію
 
 
28 вересня 2007 року 
 
Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів отримала запит від Блоку Юлії Тимошенко щодо завідомо недостовірної інформації, поданої у відеоролику Партії регіонів «Нащо обирати». Запитувач питає, чи має перевіряти телерадіокомпанія достовірність інформації та які дії телерадіокомпанії мають бути при наданні доказів про недостовірної інформації, які містить у рекламному матеріалі.
 
У рекламному ролику «Нащо обирати» (хронометражем 30 секунд) зображено: напис на світло-сірому фоні «Нащо обирати кандидата в прем’єр-міністри, яку вже один раз звільнили?»; зображення частини шпальти газети із заголовком «Ющенко обвинил Тимошенко в развале экономики» і підзаголовком «09.09.2005 Forum», під яким розташовано фотографію людини, що лежить на землі; зображення частини шпальти газети із заголовком «В Украине растет безработица» і підзаголовком «23.12. 05 «Единое отечество», під яким розташовано фотографію трьох людей, що сидять на парапеті; зображення частини шпальти газети із заголовком «Криза на ринку м’яса, цукрова криза…» і підзаголовком «12 серпня, 2005 «Львівська газета», під яким розташовано фотографію продавця на фоні порожніх вагів; зображення частини шпальти газети із заголовком «Глухий» газовий кут» і підзаголовком «25 листопада, 2005 « Львівська газета», під яким розташовано фотографію газового пристрою який підпалюють; зображення частини шпальти газети із заголовком «Ющенко звільнив Тимошенко» і підзаголовком «InternationalHeraldTribune, 27.03.2006», на тлі якого з’являється напис червоного кольору «ЗВІЛЬНЕНА»; напис «Її перемога буде ТВОЄЮ поразкою», підкреслена червоною рискою.
 
Озвучення ролику відбувається українською мовою, диктор говорить: «Нащо обирати кандидата в Прем’єр-міністри, яку вже один раз звільнили через некомпетентність? Уряд Тимошенко був відправлений у відставку, бо її безвідповідальна політика призвела до згортання економіки, штучних міжнародних конфліктів та зростання цін. Зараз вона не хоче глянути правді у вічі, кажучи, що вона, нібито, досягла великих успіхів. Але якщо вона була таким гарним Прем’єр-міністром, чому ж її відправили у відставку? Люди знають і не дозволять ошукати себе знову!»
 
Запитувач стверджує, що він перевірив висловлювання, наведені у ролику Партії регіонів, і з’ясував, що посилання на газету «InternationalHeraldTribune» є недостовірним. За вказану дату запитувач знайшов на сайті видання єдину статтю щодо України під заголовком «Reform leader suffers setback in Ukraine vote». Ніде в цій статті не вказується, згадується або мається на увазі щось таке, що можна навіть вільно перекласти як «Ющенко звільнив Тимошенко».
 
Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів розглянула запит Блоку Юлії Тимошенко і прийшла до такого висновку. Закон України «Про вибори народних депутатів України» у статті 71 пункт 9 забороняє розповсюдження «завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію (блок) – суб'єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати». Та визначає, що засіб масової інформації може відмовити у наданні ефірного часу в разі, якщо надані матеріали не відповідають цій вимозі закону.
 
Закон не покладає обов’язку на телерадіокомпанію перевіряти інформацію, яка подається в рекламному ролику на предмет достовірності інформації. Однак, якщо телерадіоорганізації відомо про недостовірність інформації до моменту її поширення, тобто відомості завідомо недостовірні, то вона має відмовитися від поширення інформації, оскільки в протилежному випадку вона нестиме відповідальність за законом про вибори. Якщо докази недостовірності інформації надійдуть до телерадіоорганізації тоді, коли рекламний ролик вже розміщувався в ефірі, телерадіоорганізація має зупинити поширення реклами і повідомити рекламодавця про причини такої зупинки. Якщо рекламодавець у відповідь надасть докази достовірності інформації, телеканал має продовжити поширення політичної реклами, у іншому разі реклама може транслюватися лише після вилучення чи виправлення інформації, щодо якої є докази недостовірності.
 
Голова Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів Тарас Шевченко
 
Члени ради, які підтримали рішення:
Тарас Шевченко
Валерій Іванов
Розкладай Ігор
Катерина М’ясникова
Вікторія Сюмар
Катерина Котенко
Наталія Лигачова
Тетяна Котюжинська
Ольга Большакова
Василь Самохвалов
 
 
 
 
Експертний висновок № 16
Про поширення інформації про політичні партії (блоки) до початку виборчого процесу
 
 
28 вересня 2007 року 
 
Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів отримала запит від Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо відповідності вимогам законодавства інформації, поширеної ТРК «Бриз». Запит подано у зв’язку із надходженням до представника Національної ради у м. Севастополі скарги від заступника голови Севастопольського міського відділення Партії регіонів А.М. Олейника про притягнення ТРК «Бриз» до відповідальності за порушення виборчого законодавства. Відповідно до змісту скарги, 31 липня 2007 року ТРК «Бриз» «у власній програмі» поширило «інформацію про заступника голови Севастопольської міської державної адміністрації Базіва Д.П., якого було представлено аудиторії як керівника виборчого штабу суб’єктів (учасників) майбутнього виборчого процесу – виборчого блоку “Наша Україна” та громадської організації “Народна самооборона”».
 
Частина перша статті 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначає передвиборну агітацію як діяльність із метою спонукання виборців голосувати «за» або «проти» певного суб’єкта виборчого процесу. Отже, мова про передвиборну агітацію може йти лише після появи суб’єкта виборчого процесу, яким, згідно зі статтею 12 цього ж закону, є:
- партія (блок), що висунула кандидатів у народні депутати;
- кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим законом, тобто Центральною виборчою комісією.
 
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про призначення позачергових виборів до Верховної Ради України у зв’язку з неповноважністю Верховної Ради України та достроковим припиненням її повноважень» від 5 червня 2007 року, передвиборна кампанія розпочалася лише з 2 серпня 2007 року. До моменту початку передвиборної кампанії поширення інформації про політичну партію, потенційні блоки та про їх керівництво не є передвиборною агітацією, незалежно від змісту такої інформації.
 
Оскільки станом на 31 липня 2007 року виборчий процес ще не стартував, то інформація про Базіва Д.П. не є передвиборною агітацією і на неї не поширюються вимоги виборчого законодавства. Виходячи з викладеного вище, Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів вважає, що інформація, поширена ТРК «Бриз», не містить порушень виборчого законодавства України.
 
Голова Незалежної експертної ради з питань діяльності мас медіа під час виборів Тарас Шевченко
 
Члени ради, які підтримали рішення:
Тарас Шевченко
Валерій Іванов
Ігор Розкладай
Катерина М’ясникова
Вікторія Сюмар
Катерина Котенко
Наталія Лигачова
Тетяна Котюжинська
Ольга Большакова
Костянтин Квурт
Василь Самохвалов
 
P.S. Нагадаємо, що попередні рішення Експертної ради стосувалися відеоролику «Пророцтво Нострадамуса» (рішення №1), початку передвиборної агітації (№2), відеороликів «Пророцтво Ванги» (№3) та «Пророцтво Павла Глоби» (№4), радіопрограм, створених на замовлення партії (№5), радіороликів зі зверненнями Олександра Мороза, Василя Цушка (№6-7) та Станіслава Ніколаєнка (№8). Крім того, було розглянуто відеоролики СПУ (№9), Партії вільних демократів (№10) та Компартії (№12), прийнято рішення стосовно мови політичної реклами (№11), а також розглянуто відеоролик Наталії Вітренко «Вони говорять: Зраду геть!» Окрім висновків, експертна рада також (№13).виступила зі зверненням до суб’єктів виборчого процесу не вживати вислови, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Приводом для заяви послужив відеоролик Комуністичної партії України, в якому загострювалося протистояння нащадків Червоної армії та УПА.
 
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7687
Читайте також
27.09.2010 13:21
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
37 972
28.09.2007 12:58
Тетяна Фоміна
для «Детектор медіа»
17 157
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду