Агітаційні прогнози

22 Серпня 2007
2986
22 Серпня 2007
10:34

Агітаційні прогнози

2986
Експертний висновок Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів № 4 про ролик «Пророцтво Павла Глоби». З окремою думкою Тетяни Котюжинської.
Агітаційні прогнози

Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа ухвалила вже 5 експертних висновків. Чотири з них – щодо роликів «Нострадамус», «Ванга», радіопрограми на замовлення КПУ і порядку ведення передвиборної агітації – «ТК» вже публікувала.

 

Експертний висновок № 4. Про ролик «Пророцтво Павла Глоби»

 

20 серпня 2007 року

 

Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів отримала запит від ТОВ «Студія 1+1» із проханням оцінити розміщення ролику «Пророцтво Павла Глоби».

 

Ролик «Пророцтво Глоби» хронометражем 30 секунд доносить глядачеві пророцтво Павла Глоби щодо «білої дами». Голос за кадром читає такий текст: «Цей образ вже ясніє в повітрі. Я казав: “Велику роль в Україні буде грати біла дама”. Можливо, вона стане не Президентом, а Прем’єром. Але згодом роль прем’єра буде мати все більше і більше значення. З прогнозів Павла Глоби для українських і російських газет».

 

На екрані з’являються зображення Павла Глоби, зодіакального кола, прапору України, скульптури Незалежності України, що на Майдані Незалежності у м. Києві, а також Землі, підсвіченої сонцем із північного сходу, обсерваторії, таблиць розрахунків, будинку Кабінету Міністрів України. На фоні цих зображень з’являються слова, виконані білим шрифтом великого і надвеликого розміру «Біла Дама», «Вона стане», «не Президентом, а Прем’єром»,  «Прем’єр – все більше значення», «Прогноз Павла Глоби. 16 листопада 2001 року». Чинне законодавство встановлює низку положень щодо поширення інформації, зокрема у вигляді роликів та обмежень такого поширення.  Загальні обмеження встановлено в Законі України «Про інформацію». Стаття 9 Закону закріплює право громадян на вільне поширення відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій. Однак, таке право обмежується, якщо такі відомості містять заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання расової, національної, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини (ст. 46.). Спеціальні норми, що обмежують поширення інформації, зокрема у вигляді роликів чи реклами, встановлюють Закони України «Про рекламу» та «Про вибори народних депутатів України».

 

Закон «Про рекламу» визначає, що інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару (ст.1), не повинна завдавати споживачеві шкоди і не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності (ст. 7).

 

Стаття 8 Закону забороняє вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження  людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, (…) використовувати чи імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України тощо.

 

Відповідно до Указу Президента України від 31 липня 2007 року № 675 «Про внесення змін до Указу Президента України від 5 червня 2007 року № 497», з 2 серпня 2007 року починається виборчий процес позачергових виборів народних депутатів України.  Тому з 2 серпня вступають у силу норми Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо проведення передвиборчої агітації, в тому числі й у формі політичної реклами.

 

Під політичною агітацією Закон розуміє здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або проти певного суб'єкта виборчого процесу.  Агітація може проводитися, зокрема, шляхом оприлюднення у друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів,  інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень.  Ролик містить три взаємопов’язані ключові повідомлення, які схиляють експертів до визначення його як агітацію. Це вирази «Біла дама», «цей образ вже ясніє в повітрі» «вона стане прем’єром», а також зображення будинку уряду та прапору України. У сукупності ролик несе повідомлення, що до влади має прийти біла дама, яка є щонайменше публічною  яка стане прем’єром, оскільки за впливовістю ця посада буде вищою за посаду президента.  Експерти не мають достатніх доказів, аби персоніфікувати «білу даму», проте серед можливих претенденток можна безперечно назвати лідерку блоку Юлії Тимошенко, одну з лідерів Партії регіонів Раїсу Богатирьову та лідерку Прогресивної соціалістичної партії Наталю Вітренко. Ці три особи мають світлий колір шкіри і світле волосся, і вони або неодноразово прямо заявляли про бажання обійняти посаду прем’єра, або щодо них висувалися прогнози, в яких ішлося, що котрась із них обійматиме цю посаду. Також не можна не зазначити, що ролик планувався до розміщення під час проведення передвиборчої агітації.

 

Таким чином, Незалежна експертна рада прийшла до висновку, що ролик без сумніву має політичне забарвлення, спонукає виборця проголосувати за одну з трьох політичних сил і, таким чином, є політичною агітацією. Водночас, ролик не містить прямих ознак агітації за конкретну політичну партію чи блок, у ньому немає жодної партійної символіки. Це означає,  що телерадіоорганізація, котра розмістить цей ролик, може порушити заборону, визначену у ч. 6 ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів», в якій зазначено, що «засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог частини десятої статті 69 і частини шостої статті 70 цього Закону,  забороняється агітувати за або проти партій (блоків), висунутих ними кандидатів у депутати чи поширювати інформацію, яка має ознаки політичної реклами, безоплатно або яка оплачена з джерел, не передбачених законом, а так само поширювати будь-яку інформацію з метою спонукання виборців голосувати за або проти певного суб'єкта виборчого процесу».

 

Виходячи з вище викладеного, Незалежна експертна рада з питань мас-медіа під час виборів не рекомендує телерадіоорганізаціям розміщувати цей ролик.

 

Секретар Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів:

Катерина Котенко

 

Члени ради, які підтримали рішення:

Большакова Ольга

Замніус Віталій

Іванов Валерій

Квурт Костянтин

Лигачова Наталя

Розкладай Ігор

Сюмар Вікторія

 

Окрема думка члена Експертної ради Тетяни Котюжинської

по роликах «Пророцтво Мішеля Нострадамуса»  «Пророцтво Ванги» та «Пророцтво Павла Глоби»

 

Безсумнівно, що ролики «Пророцтво Мішеля Нострадамуса» «Пророцтво Ванги» та «Пророцтво Глоби» є пов’язаними: темою – пророцтва для України, аудіовізуальним виконанням (однаковий музичний фон і однаковий тембр голосу), однаковим зображенням будинку Кабінету міністрів України, зодіакального кола, землі, що підсвічена сонцем із північно-східної сторони, використані однакові графічні прийоми щодо подання ключових повідомлень ролика.

 

Також важливо, що ролики з’являлися в ефірі за певною логікою – залежно від часу «пророцтва». Останнім став ролик про «Пророцтво Глоби». Саме він чітко ідентифікує мету поширення попередніх «пророцтв».

 

Починаючи з кінця 1990-х років під час виборчих кампаній у пресі поширюються публікації щодо пророцтв Павла Глоби, які тепер вже стали загальновідомою інформацією і однозначно ідентифікуються з Юлією Тимошенко.

 

«Це може показатися смішним і наївним, але багато астрологів, у тому числі й Глоба, бачать у долі України жінку з гетьманською булавою. Ці розмови можна було чути перед президентськими виборами в 1999 році серед людей, що відповідали на питання вуличного TV: “Кого Ви бачите на посаді Президента і чому?” Тоді Наталія Вітренко була більш-менш популярна і мала твердих  прихильників. Але це не та жінка,  про яку пророкували астрологи. (не в образу самій пані Вітренко)  Відношення Фортуни до доль людей воістину разюча, однак право на керування державою здається Богом тільки обраним.  І хто знає, від неофіційного імені “Газової принцеси“ до офіційного “Цариця” чи “Президент” (такого в історії України ще не було) зовсім не далеко. І так буде, все до цього йде.» (газета «Народний оглядач», 04.04.2001р.)

 

«Как полезно иногда в лихорадке буден остановиться, оглянуться, полистать старые газеты.  Тем из наших читателей, у кого сохранилась подшивка "Бульвара", скажем, за 1999 год,  настоятельно рекомендую посмотреть интервью Павла Глобы, опубликованное в октябрьском 43-м номере. Для прочих цитирую дословно:  "...В 2004 году у вас следующие президентские выборы. Подтвердится мое предсказание,  что в Украине будет править гетман... Новый сильный человек, у которого правой или левой рукой будет сильная женщина...

 

Сейчас меня вспоминают латыши. Я им говорил: "Будет Великая дама". Ныне у них президент женщина. Через полтора десятка лет после распада Союза ваша Берегиня заявит о себе в Украине. Не в качестве президента... Я думаю, что ваша женщина, скорее всего, будет премьером с чрезвычайными полномочиями.  Особые приметы? Она будет достаточно привлекательная, судя по всему — блондинка. А главное — очень умная. Очень!".

 

Между прочим, сказано это в то время, когда Юлия Тимошенко не была даже вице-премьером. Сейчас к ее ручке выстроилась очередь галантных кавалеров, которые спешат засвидетельствовать свое почтение. Кто только не норовит объявить нового премьера своїй протеже!  Нет, господа хорошие, подвиньтесь! Первым был далекий от политики, но близкий к зве здам астролог. Павел Глоба с 1990 года твердил, что в Украине править будет женщина. И ведь сбылось все, до запятой.

 

На Западе поклонники называют Юлию Тимошенко "богиней революции", "оранжевым ангелом", "газовой принцессой", Жанной д’Арк... Но, согласитесь, определение Берегиня,  данное ей Глобой, гораздо точнее. И похоже, Юлия Владимировна прекрасно знакома с его предсказаниями и следует им. Неспроста же она осветлила волосы, изменила пару лет назад прическу.

 

Узнав о том, что парламент отдал за кандидатуру Тимошенко рекордные 373 голоса, Пал Палыч не скрывал своего удовлетворения: — А что я говорил? Это подтвердят киевляне,  которые слушали мои лекции во Дворце спорта еще в 90-м году. Я тогда называл даже предположительные имена: Анна, Юлия...» (газета «Бульвар» № 6 від 08.02.2005р.)

 

«А вот известный астролог Павел Глоба довольно потирает руки: "Ну, что я вам говорил?!".  Кто-кто, а Пал Палыч в исходе выборов не сомневался. Более того - что Юлия Тимошенко станет украинским премьер-министром, он предупреждал еще 15 лет назад. Свою поразительную прозорливость объясняет просто: у звезд от него нет секретов Любой может сегодня поднять подшивку "Бульвара" за 99-й год и убедиться, что тогда в очередной раз вы посулили нам в 2005 году приход Юлии Тимошенко в качестве премьер-министра.» (газета «Бульвар» "№ 13 від 29.03.2005р.)

 

«…совсем не случайно какой-нибудь Глоба заявляет о том, что следующим президентом Украины может стать женщина, а перед этим мы находим информацию об их личных контактах. То есть все это свидетельствует об использовании таких людей для какой-то узкой цели…» (газета «Без цензури», № 40 від 26.10.2005р.)

 

«…вариант исполнения пророчеств, о котором предупреждали Ездра, Иоанн Богослов,  Раньо Неро, Мишель Нострадамус, Павел Глоба, Ванга и пр. все эти пророчества, кроме того, что предрекают для нашей страны период тяжких духовных испытаний и кризисов,  говорят о Деве, которая сыграет в ее истории особую роль – может быть, спасительную, а может и роковую.

 

В трудах пророков и астрологов она всегда присутствует, но под разными именами:  Королева у Раньо Неро, Великая Дама у Нострадамуса, Белая Дама у Павла Глобы, а у Иоанна Богослова два образа, как стороны одной медали – Солнечная Дева, которая противостоит Антихристу и Вавилонская Блудница, которая приводит его к власти. В 1998 году я понял, что Белой Дамой может стать Юлия Тимошенко. В октябре 2002 года я правдами и неправдами добыл номер телефона ее приемной в офисе «Батькивщины» на бульваре Леси Украинки. Юлия Владимировна также сходу заинтересовалась тем, что я ей рассказал о ее возможной роли в исполнении пророчеств. Тогда же я предложил ей свою помощь. В ходе первого свидания и дальнейших переговоров между нами был заключено устное соглашение о том, что для общей высокой цели я помогу ей получить верховную власть в Украине. Ни больше, ни меньше. Именно верховную власть!» (газета «Сегодня»,  20.12.2005р.)

 

«Мовляв, БЮТ не має жодного відношення до розміщення цього аж ніяк не політичного ролику на провідних телеканалах за тиждень до офіційного старту виборів. І не має підстав пані Тимошенко не вірити. Як не було їх кілька років тому не вірити астрологу Павлу Глобі, який також пророкував, що рано чи пізно Україною правитиме жінка. Далеко не кожен із наближених Тимошенко пам’ятає, скільки портретів Франклінів побачив пан Глоба у тому самому небі, де майоріли зорі Тимошенко. Та тоді, пам’ятається, опричники ЮВТ невпинно та невтомно цитували пана астролога. А сама потенційна кандидатка лише кокетливо посміхалася. Усі ці месиджі Юлія Володимирівна застовбичила у суспільній свідомості

(агентство «Главред», 30.07.07)

 

«Это римейк. В 96-м году Глоба сделал то же самое. С этим же политиком и примерно в такой же форме. Штаб БЮТ повторяется.» (газета «День» № 128 від 03.08.2007р.)

 

Відповідно до Закону України «Про рекламу» ці ролики мають ознаки недобросовісної реклами, оскільки вводять або можуть ввести в оману споживачів реклами щодо дійсної мети її поширення, а також внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, і відповідно до статті 10 цього Закону мають бути заборонені. Ще можна було б додати, що ці ролики нічого не вносять у суспільну дискусію. Оскільки у зв’язку з їх демонстрацією обговорюється лише питання допустимості засобів передвиборної агітації.

 

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України», передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або проти певного суб'єкта виборчого процесу. Така агітація може проводитись, зокрема, у формі оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації (…)  відеофільмів, аудіо- та відео кліпів…  Ми не маємо інформації про реального замовника цих роликів. Проте, багаторічна свідома ідентифікація пророцтв Глоби про «білу даму» з Юлією Тимошенко, яка бере участь у всіх кампаніях по виборах народних депутатів України з 1996 року, не залишає сумнівів, що метою роликів є спонукання прибічників цієї жінки голосувати за суб’єкт виборчого процесу, який вона представляє. Таким чином, ролики мають ознаки політичної агітації.  Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» передвиборна агітація і, зокрема, політична реклама мають бути оплачені за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку і проведення виборів депутатів для цілей,  визначених цим Законом, та коштів виборчих фондів партій (блоків). Використання власних коштів кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.

 

Враховуючи той факт, що ролики «Пророцтво Мішеля Нострадамуса» «Пророцтво Ванги» та «Пророцтво Глоби» спонукають виборця проголосувати за суб’єкт виборчого процесу, але ці ролики не оплачені з виборчих фондів партій їх трансляція в ефірі для телерадіоорганізацій може вважатися порушенням Закону України «Про вибори народних депутатів України» та бути підставою для оскарження їх дій іншими суб’єктами виборчого процесу.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2986
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду