Біле воїнство «Ванги» підносить національний дух

17 Серпня 2007
4611
17 Серпня 2007
15:42

Біле воїнство «Ванги» підносить національний дух

4611
Третій висновок Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів – стосовно ролику «Пророцтво Ванги».
Біле воїнство «Ванги» підносить національний дух

Як уже повідомляла «ТК», Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа визнала відеоролик «Пророцтво Нострадамуса», поданий на розгляд каналом «1+1», таким, що не містить елементів політичної агітації і тому не може бути віднесений до політичної реклами. Наступний висновок експертної ради стосується ролика «Пророцтво Ванги» – його так само визнано таким, що не містить ознак політичної реклами. Водночас, до рішення експертної ради додано дві окремих думки – юриста Інституту Медіа Права Ігоря Розкладая (із пропозицією виступити зі зверненням до учасників виборчого процесу з вимогою утриматися від використання «сірих схем» та прихованої агітації) та юриста Української асоціації медіа-юристів Тетяни Котюжинської (котра вважає, що означені ролики таки спонукають виборця проголосувати за конкретного суб’єкта виборчого процесу і тому можуть бути оскаржені в суді). В результаті експертна рада ухвалила звернення до всіх суб’єктів виборчого процесу. Нижче подаємо всі означені тексти.

 

 

Незалежна експертна рада з питань діяльності мас медіа під час виборів

 

 

Експертний висновок № 3

Про ролик «Пророцтва Ванги»

17 серпня 2007 року

 

Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів отримала запит від ТОВ «Студія 1+1» із проханням оцінити розміщення ролику «Пророцтво Ванги».

 

Ролик «Пророцтво Ванги» хронометражем 30 секунд доносить глядачеві пророцтво Ванги щодо України. Голос за кадром читає такий текст: «Прийде древнє вчення воїнства білого. І розійдеться воно по всій країні. Прийде день, і всі вчення згинуть. Залишиться тільки правда воїнства світла. Після довгих-предовгих труднощів люди заживуть дуже добре. Для України почнуться чудові часи. Пророцтво Ванги. Болгарія. Середина 80-х років».

 

На екрані на фоні зображень Ванги, Землі, підсвіченої сонцем із північного сходу, зображень текстів і книг з’являються слова, виконані білим шрифтом великого і надвеликого розміру: «Вчення воїнства білого», «Правда воїнства світла», «Люди заживуть добре», «Для України – чудові часи», «Пророцтво Ванги. Болгарія. Середина 80-х років».

 

Чинне законодавство встановлює низку положень щодо поширення інформації, зокрема у вигляді роликів, та обмежень такого поширення.

 

Загальні обмеження встановлені у Законі України «Про інформацію». Стаття 9 Закону закріплює право громадян на вільне поширення відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій. Однак таке право обмежується, якщо такі відомості містять заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання расової, національної, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини (ст. 46.).

 

Спеціальні норми щодо обмеження поширення інформації, зокрема у вигляді роликів чи реклами, встановлює Закон України «Про рекламу» та Закон України «Про вибори народних депутатів України».

 

Закон «Про рекламу» визначає, що інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару (ст. 1). Реклама не повинна завдавати споживачеві шкоди і не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності (ст. 7).

 

Стаття 8 Закону забороняє вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також такі, що дискредитують товари інших осіб; подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдати шкоди здоров’ю або життю людей та/чи довкіллю, а також спонукають до нехтування засобами безпеки; використовувати засоби і технології, які діють на підсвідомість споживачів реклами; використовувати або імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України, звучання Державного Гімну України, зображення державних символів інших держав та міжнародних організацій, а також офіційні назви органів державної влади України, крім випадків, передбачених законом; розповсюджувати рекламу (включаючи анонси кіно- і телефільмів), яка містить елементи жорстокості, насильства, порнографії, цинізму, приниження людської честі та гідності.

 

Рекламний ролик, що є об’єктом розгляду, не містить інформацію, яка б обмежувала його розповсюдження, як за загальними, так і за спеціальними ознаками.

 

Відповідно до Указу Президента України від 31 липня 2007 року № 675 «Про внесення змін до Указу Президента України від 5 червня 2007 року № 497», з 2 серпня 2007 року починається виборчий процес позачергових виборів народних депутатів України. Тому, з 2 серпня набирають чинності норми Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо проведення передвиборчої агітації, в тому числі й у формі політичної реклами. Частина 3 статті 66 Закону зазначає, що політична реклама – це одна з форм передвиборної агітації, оплачена за рахунок коштів виборчих фондів партій (блоків), розміщена за допомогою рекламних засобів, яка спонукає виборців голосувати за або проти певного суб’єкта виборчого процесу. До політичної реклами належить використання символіки або логотипів партій (блоків)…

 

Частиною п’ятою статті 71 цього ж Закону встановлюється заборона на «поширення у будь-якій формі матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, національної, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення».

 

Даючи оцінку змісту ролику, Незалежна експертна рада не вбачає в ньому ознак політичної реклами. У ролику відсутні спонукання виборця голосувати за або проти певного суб’єкта виборчого процесу та не міститься жодних протиправних закликів.

 

Використання зображень пророчиці Ванги, а також оповідь про біле воїнство може викликати велику кількість асоціацій і мати різну мету, як-от привернення уваги до самої пророчиці і її пророцтв чи, навіть, піднесення національного духу.

 

Таким чином, Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів вважає, що телевізійний рекламний ролик «Пророцтво Ванги» можна розглядати як повідомлення, яке відповідає ознакам реклами відповідно до визначення реклами за Законом України «Про рекламу». Він не може розглядатися як політична реклама або передвиборна агітація і, відповідно, не може бути заборонений до показу з мотивів порушення виборчого законодавства.

 

Враховуючи викладене, ролик «Пророцтво Ванги» не містить якихось суттєвих обмежень щодо розповсюдження на загальних підставах.

 

 

Секретар Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів Катерина Котенко

 

Члени ради, які підтримали рішення:

Большакова Ольга

Іванов Валерій

М’ясникова Катерина

Моїсеєв Павло

Розкладай Ігор

Самохвалов Василь

 

 

 

 

Окрема думка члена Експертної ради Ігоря Розкладая

 

Не маючи формальних підстав віднести цей ролик до передвиборної агітації чи політичної реклами і підтримуючи цей висновок, я маю сумніви з приводу мети цього ролика, а також відсутності в ньому прийомів, які можуть привертати увагу до певного кола осіб, зокрема осіб публічних.

 

Тому, зважаючи на той факт, що до моменту початку передвиборної кампанії та під час неї політичні партії і блоки почали проводити агітацію і використовують так звані «сірі схеми», я звертаюся до членів Експертної ради з вимогою оприлюднити звернення до всіх суб’єктів виборчого процесу, в якому має бути засуджена така практика.

 

 

 

 

Окрема думка члена Експертної ради Тетяни Котюжинської

по роликах «Пророцтво Мішеля Нострадамуса» «Пророцтво Ванги»

та «Пророцтво П. Глоби»

 

Безсумнівно, що ролики «Пророцтво Мішеля Нострадамуса» «Пророцтво Ванги» та «Пророцтво Глоби» є пов’язаними: темою – пророцтва для України, аудіовізуальним виконанням (однаковий музичний фон і однаковий тембр голосу), однаковим зображенням будинку Кабінету міністрів України, зодіакального кола, землі, що підсвічена сонцем із північно-східної сторони, використані однакові графічні прийоми щодо подання ключових повідомлень ролика.

 

Також важливо, що ролики з’являлися в ефірі за певною логікою – залежно від часу «пророцтва». Останнім став ролик про «Пророцтво Глоби». Саме він чітко ідентифікує мету поширення попередніх «пророцтв».

 

Починаючи з кінця 1990-х років під час виборчих кампаній у пресі поширюються публікації щодо пророцтв Павла Глоби, які тепер вже стали загальновідомою інформацією і однозначно ідентифікуються з Юлією Тимошенко.

 

«Це може показатися смішним і наївним, але багато астрологів, у тому числі й Глоба, бачать у долі України жінку з гетьманською булавою.

 

Ці розмови можна було чути перед президентськими виборами в 1999 році серед людей, що відповідали на питання вуличного TV: “Кого Ви бачите на посаді Президента і чому?” Тоді Н.Вітренко була більш-менш популярна і мала твердих прихильників. Але це не та жінка, про яку пророкували астрологи. (не в образу самій пані Н.Вітренко) Відношення Фортуни до доль людей воістину разюча, однак право на керування державою дається Богом тільки обраним. І хто знає, від неофіційного імені “Газової принцеси“ до офіційного “Цариця” чи “Президент” (такого в історії України ще не було) зовсім не далеко. І так буде, все до цього йде.» (газета «Народний оглядач», 04.04.2001р.).

 

«Как полезно иногда в лихорадке буден остановиться, оглянуться, полистать старые газеты. Тем из наших читателей, у кого сохранилась подшивка "Бульвара", скажем, за 1999 год, настоятельно рекомендую посмотреть интервью Павла Глобы, опубликованное в октябрьском 43-м номере. Для прочих цитирую дословно: "...В 2004 году у вас следующие президентские выборы. Подтвердится мое предсказание, что в Украине будет править гетман... Новый сильный человек, у которого правой или левой рукой будет сильная женщина... Сейчас меня вспоминают латыши. Я им говорил: "Будет Великая дама". Ныне у них президент женщина. Через полтора десятка лет после распада Союза ваша Берегиня заявит о себе в Украине. Не в качестве президента... Я думаю, что ваша женщина, скорее всего, будет премьером с чрезвычайными полномочиями. Особые приметы? Она будет достаточно привлекательная, судя по всему — блондинка. А главное — очень умная. Очень!". Между прочим, сказано это в то время, когда Юлия Тимошенко не была даже вице-премьером. Сейчас к ее ручке выстроилась очередь галантных кавалеров, которые спешат засвидетельствовать свое почтение. Кто только не норовит объявить нового премьера своей протеже! Нет, господа хорошие, подвиньтесь! Первым был далекий от политики, но близкий к звездам астролог. Павел Глоба с 1990 года твердил, что в Украине править будет женщина. И ведь сбылось все, до запятой. На Западе поклонники называют Юлию Тимошенко "богиней революции", "оранжевым ангелом", "газовой принцессой", Жанной д’Арк... Но, согласитесь, определение Берегиня, данное ей Глобой, гораздо точнее. И похоже, Юлия Владимировна прекрасно знакома с его предсказаниями и следует им. Неспроста же она осветлила волосы, изменила пару лет назад прическу.

 

Узнав о том, что парламент отдал за кандидатуру Тимошенко рекордные 373 голоса, Пал Палыч не скрывал своего удовлетворения: — А что я говорил? Это подтвердят киевляне, которые слушали мои лекции во Дворце спорта еще в 90-м году. Я тогда называл даже предположительные имена: Анна, Юлия...» (газета «Бульвар» № 6 від 08.02.2005р.)

«А вот известный астролог Павел Глоба довольно потирает руки: "Ну, что я вам говорил?!". Кто-кто, а Пал Палыч в исходе выборов не сомневался. Более того - что Юлия Тимошенко станет украинским премьер-министром, он предупреждал еще 15 лет назад. Свою поразительную прозорливость объясняет просто: у звезд от него нет секретов.

 

Любой может сегодня поднять подшивку "Бульвара" за 99-й год и убедиться, что тогда в очередной раз вы посулили нам в 2005 году приход Юлии Тимошенко в качестве премьер-министра.» (газета «Бульвар» "№ 13 від 29.03.2005р.)

 

«…совсем не случайно какой-нибудь Глоба заявляет о том, что следующим президентом Украины может стать женщина, а перед этим мы находим информацию об их личных контактах. То есть все это свидетельствует об использовании таких людей для какой-то узкой цели…» (газета «Без цензури», № 40 від 26.10.2005р.)

 

«…вариант исполнения пророчеств, о котором предупреждали Ездра, Иоанн Богослов, Раньо Неро, Мишель Нострадамус, Павел Глоба, Ванга и пр. все эти пророчества, кроме того, что предрекают для нашей страны период тяжких духовных испытаний и кризисов, говорят о Деве, которая сыграет в ее истории особую роль – может быть, спасительную, а может и роковую.

 

В трудах пророков и астрологов она всегда присутствует, но под разными именами: Королева у Раньо Неро, Великая Дама у Нострадамуса, Белая Дама у Павла Глобы, а у Иоанна Богослова два образа, как стороны одной медали – Солнечная Дева, которая противостоит Антихристу и Вавилонская Блудница, которая приводит его к власти.

 

В 1998 году я понял, что Белой Дамой может стать Юлия Тимошенко. В октябре 2002 года я правдами и неправдами добыл номер телефона ее приемной в офисе «Батькивщины» на бульваре Леси Украинки. Юлия Владимировна также сходу заинтересовалась тем, что я ей рассказал о ее возможной роли в исполнении пророчеств. Тогда же я предложил ей свою помощь. В ходе первого свидания и дальнейших переговоров между нами был заключено устное соглашение о том, что для общей высокой цели я помогу ей получить верховную власть в Украине. Ни больше, ни меньше. Именно верховную власть!» (газета «Сегодня», 20.12.2005р.)

 

«Мовляв, БЮТ не має жодного відношення до розміщення цього аж ніяк не політичного ролику на провідних телеканалах за тиждень до офіційного старту виборів. І не має підстав пані Тимошенко не вірити. Як не було їх кілька років тому не вірити астрологу Павлу Глобі, який також пророкував, що рано чи пізно Україною правитиме жінка. Далеко не кожен із наближених Тимошенко пам’ятає, скільки портретів Франклінів побачив пан Глоба у тому самому небі, де майоріли зорі Тимошенко. Та тоді, пам’ятається, опричники ЮВТ невпинно та невтомно цитували пана астролога. А сама потенційна кандидатка лише кокетливо посміхалася. Усі ці месиджі Юлія Володимирівна застовбичила у суспільній свідомості.» (агентство «Главред», 30.07.07)

 

«Это римейк. В 96-м году Глоба сделал то же самое. С этим же политиком и примерно в такой же форме. Штаб БЮТ повторяется.» (газета «День» № 128 від 03.08.2007р.)

 

Відповідно до Закону України «Про рекламу» ці ролики мають ознаки недобросовісної реклами, оскільки вводять або можуть ввести в оману споживачів реклами щодо дійсної мети її поширення, а також внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, і відповідно до статті 10 цього Закону мають бути заборонені.

Ще можна було б додати, що ці ролики нічого не вносять у суспільну дискусію. Оскільки у зв’язку з їх демонстрацією обговорюється лише питання допустимості засобів передвиборної агітації.

 

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України», передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або проти певного суб'єкта виборчого процесу. Така агітація може проводитись, зокрема, у формі оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації (…) відеофільмів, аудіо- та відеокліпів…

 

Ми не маємо інформації про реального замовника цих роликів. Проте, багаторічна свідома ідентифікація пророцтв Глоби про «білу даму» з Ю.Тимошенко, яка бере участь у всіх кампаніях по виборах народних депутатів України з 1996 року, не залишає сумнівів, що метою роликів є спонукання прибічників цієї жінки голосувати за суб’єкт виборчого процесу, який вона представляє. Таким чином, ролики мають ознаки політичної агітації.

 

Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» передвиборна агітація і, зокрема, політична реклама мають бути оплачені за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку і проведення виборів депутатів для цілей, визначених цим Законом, та коштів виборчих фондів партій (блоків). Використання власних коштів кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.

 

Враховуючи той факт, що ролики «Пророцтво Мішеля Нострадамуса», «Пророцтво Ванги» та «Пророцтво Глоби» спонукають виборця проголосувати за суб’єкт виборчого процесу, але ці ролики не оплачені з виборчих фондів партій їх трансляція в ефірі для телерадіоорганізацій може вважатися порушенням Закону України «Про вибори народних депутатів України» та бути підставою для оскарження їх дій іншими суб’єктами виборчого процесу.

 

 

 

 

Звернення

до політичних партій та суб’єктів виборчого процесу

 

Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів, до якої входять представники відомих українських громадських організацій, звертає увагу політичних партій та блоків на необхідності дотримання норм законодавства у частині ведення виборчої агітації.

 

Звертаємо вашу увагу на те, що, відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України», під передвиборною агітацією розуміється здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або проти певного суб’єкта виборчого процесу.

 

Таку діяльність політична партія або блок партій або кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з моменту прийняття Центральною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії (блоку), і зобов’язані припинити її до 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів.

 

Передвиборна агітація напередодні дня виборів та в день виборів забороняється.

Таким чином політична партія (блок) має право розпочинати ведення передвиборної агітації лише після настання двох подій: реєстрації її кандидатів Центральною виборчою комісією та відкриття рахунків виборчого фонду.

 

Протягом останніх місяців до моменту початку передвиборної кампанії у засобах масової інформації та на зовнішніх носіях з’явилися ролики та плакати, які за формальними ознаками хоч і не є передвиборною агітацією чи політичною рекламою, тобто в них не міститься ані партійна символіка, ані заклики голосувати за (проти) певну політичну партію блок, але фактично вони привертають увагу потенційного виборця до певних політичних сил чи агітують проти інших політичних сил. Така агітація продовжує поширюватися і після початку передвиборної кампанії.

 

Незалежна експертна рада звертається до всіх суб’єктів виборчого процесу з вимогою припинити порушення правил агітації і застосування «сірих схем» з метою приховування справжніх замовників матеріалів агітації, а також утриматися від проведення прихованої агітації у майбутньому.

 

Також Незалежна експертна рада звертає увагу кандидатів у народні депутати, що для припинення спекуляцій на законі про виборі, необхідно виробити прозорі правила проведення агітації, та внести зміни у закон про вибори.

 

Секретар Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів Катерина Котенко

 

Члени ради, які підтримали рішення:

Большакова Ольга

Іванов Валерій

Лігачова Наталя

М’ясникова Катерина

Розкладай Ігор

Сюмар Вікторія

 

 

Від «ТК»: Ми й надалі знайомитимемо читачів із усіма рішеннями Незалежної експертної ради з діяльності мас-медіа під час виборів. Нагадаємо, що Незалежна експертна рада з діяльності мас-медіа під час виборів почала працювати 8 серпня цього року. До її складу увійшли:

Тарас Шевченко, голова – директор Інституту Медіа Права;

Катерина Котенко, секретар – виконавчий директор Індустріального телевізійного комітету;

Ольга Большакова – директор Східноєвропейського інституту проблем медіа;

Віталій Замніус – директор програми «Засоби масової інформації» Міжнародного фонду «Відродження»;

Валерій Іванов – президент Академії української преси;

Костянтин Квурт – голова правління «Інтерньюз-Україна»;

Тетяна Котюжинська – президент Асоціації медіа-юристів;

Наталія Лигачова – голова правління ГО «Детектор медіа»;

Павло Моїсеєв – директор з правових питань «Інтерньюз-Україна»;

Катерина М’ясникова – виконавчий директор Незалежної асоціації телерадіомовників;

Оксана Полюга – представник офісу координатора проектів ОБСЄ (має дорадчий голос);

Ігор Розкладай – юрист Інституту Медіа Права;

Василь Самохвалов – директор з розвитку ГО «Центр суспільних медіа»;

Вікторія Сюмар – директор Інституту масової інформації.

 

 

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4611
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду