Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професора «Львівської політехніки»

Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професора «Львівської політехніки»

12 Лютого 2024
3486
12 Лютого 2024
16:02

Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професора «Львівської політехніки»

3486
На думку суду, негативні твердження мовознавиці щодо військових можуть бути оцінені як аморальні.
Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професора «Львівської політехніки»
Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професора «Львівської політехніки»

Мовознавиця і колишня нардепка Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професора кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка». Про це написав «Главком» з посиланням на дані судового реєстру.

Як повідомляв «Детектор медіа», 15 листопада 2023 року Національний університет «Львівська політехніка» розірвав трудову угоду з Іриною Фаріон «за вчинення аморального проступку». Цьому рішенню передувало засідання ректорату Львівської політехніки, на якому присутні заслухали питання щодо дотримання моральних принципів та етики професоркою Іриною Фаріон під час інтерв’ю журналістці Яніні Соколовій, що вийшло на ютубі 4 листопада 2023 року. Нагадаємо, в ньому мовознавиця висловила свої міркування про російськомовних бійців полку «Азов», заявивши, що не може назвати українцями військових, якщо ті говорять російською. 

Після того, як її звільнили, Ірина Фаріон подала позов до суду, щоб оскаржити рішення керівництва навчального закладу. У ньому ексвикладачка зазначила, що рівень її компетенції, професійні навички, робота на посаді викладача університету, а також наукові праці та законотворча діяльність на виборних посадах свідчать про те, що вона послідовно дотримується принципів запровадження державної мови в усі сфери життєдіяльності країни.

Втім, ухвалюючи рішення, Галицький районний суд Львова зауважив, що не оцінює рівень професійних навичок чи компетентності позивачки і не ставить під сумнів її кваліфікацію та внесок у розвиток української філології, мовознавства та кількість наукового надбання. Завдання суду в цій справі, йдеться у її матеріалах, — перевірити і встановити, чи був вчинений аморальний проступок, за який звільнено працівника, а також чи є він таким, що не сумісний із продовженням роботи, і чи дотримана встановлена законодавча процедура під час звільнення. 

Суд погодився з доводами представників львівського ВНЗ про те, що «у час, коли стоїть питання існування української держави, розпалювати ворожнечу, зокрема публічно принижувати воїнів, висловлюючи на їх адресу тези, які містять ознаки нетерпимості до певної групи осіб, через те, що вони не розмовляють українською мовою, є неприпустимим».

Не заперечуючи того, що питання мови для існування держави є надзвичайно важливим, суд вважає категорично неприйнятними в демократичній країні прояви нетерпимості до певної групи чи категорії населення (у цьому випадку — військовослужбовців) за будь-якою ознакою, зокрема віком, статтю, національністю чи мовою спілкування.

Ірина Фаріон, на думку судової колегії під головуванням судді Віталія Стрельбицького, мала би усвідомити, що її негативні твердження стосовно військовослужбовців можуть бути оцінені як аморальні, «адже у воюючій державі межа моралі у поведінці щодо оцінки захисників країни є дуже тонкою».

«Важко уявити, що відчувають захисники нашої держави, які в силу тих чи інших обставин використовують російську мову у спілкуванні, коли чують, що їх оцінюють у такий спосіб. Оцінюючи моральний аспект висловлювань позивача, не можна залишити поза увагою почуття військовослужбовців названої категорії, серед яких, поза усяким сумнівом, є люди, які отримали поранення чи інвалідність на усе життя, а також почуття рідних та близьких загиблих героїв. Не викликає жодного сумніву у суду те, що така поведінка позивача може демотивувати захисників країни», — йдеться у рішенні Галицького райсуду Львова, яке може бути оскаржено в апеляційному порядку.

За переконанням суду, усі мешканці нашої країни у цей час повинні консолідуватись навколо питання захисту держави, усіма можливими заходами та засобами підтримувати Збройні сили України, а не «публічно оцінювати ту чи іншу категорію військовослужбовців у, м’яко кажучи, не дуже прийнятній, з точки зору дотримання моральних засад і принципів, формі».

Як повідомлялось, після звільнення Ірини Фаріон з львівського вишу Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження за кількома статтями Кримінального кодексу України та вже призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій відомої мовознавиці.

Читайте також:

Фото: Ірина Фаріон / фейсбук

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3486
Читайте також
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
153 дн. тому
Так само як програє все нацистське лахміття: Бандера з Коновальцем, вишиванка, російська українська білоруська мови разом з івритом. Світ змінюється прогресує, а це лахміття буде лишатись у минулому. Так само як і зникла 52-мільйонна країна Баг, розікрадена кошерними такі ж як і Фаріон.
владимир
153 дн. тому
Эта пришибленная, еще и судится.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду