У США арештували підозрюваного у «зливі» секретних документів. Його ім’я напередодні визначили журналісти NYT
У США арештували підозрюваного у «зливі» секретних документів. Його ім’я напередодні визначили журналісти NYT
Федеральне бюро розслідувань США 13 квітня заарештувало підозрюваного у злитті в мережу таємних документів Пентагону. Ним виявився, як напередодні з’ясувало NYT, 21-річний військовослужбовець розвідувального крила Національної повітряної гвардії Массачусетса Джек Тейшейра.
Про затримання Тейшейри офіційно оголосив генпрокурор США Меррік Гарланд, повідомляє видання The New York Times.
Зазначається, що правоохоронці також провели «санкціоновану діяльність» у будинку Тейшейри у місті Дайтон в штаті Массачусетс.
Водночас речник Пентагону Патрік Райдер під час брифінгу відмовився відповідати на конкретні питання про витік секретних документів, заявивши, що розслідування триває, а справа передана до Департаменту юстиції.
CBS News повідомляє, що Тейшейра постане перед судом вже у п’ятницю 14 квітня. Йому загрожують звинувачення за Актом про шпигунство у свідомому поширенні важливої інформації, що стосується національної та міжнародної безпеки. Питання розгляне суд у Бостоні.
Наразі вважається, що саме він є особою, яка систематично зливала таємні документи з розвідданими США на сервер геймерської платформи Discord.
Також стало відомо, що юнак потрапив на роботу у 102-й розвідувальний відділ у 2019 році як фахівець з кіберсистем.
Напередодні у четвер американське видання The New York Times заявило, що ідентифікувало лідера невеликої ігрової онлайн-групи на платформі Discord, через яку стався витік секретних документів американської розвідки.
Ним є 21-річний військовослужбовець розвідувального крила Національної повітряної гвардії Массачусетса Джек Тейшейра. Він був членом розвідувального підрозділу і міг мати доступ до таких документів.
Джек Тейшейра. Фото: The New York Times
Видання зазначає, що йому вдалося пов'язати Тейшейру з іншими членами онлайн-групи через його ігровий профіль в інтернеті та інші записи, зокрема і в ігровому сервісі Steam.
Крім того, деталі інтер'єру будинку дитинства Тейшейри, оприлюднені в соціальних мережах на сімейних фотографіях, збігаються з деталями на полях деяких фотографій з витоку секретних документів.
Мати Тейшейри Дон, виступаючи в четвер біля свого будинку в штаті Массачусетс, підтвердила, що її син служить у Національній гвардії. Вона розповіла, що останнім часом син працював у нічні зміни на базі Кейп-Код. За її словами, за останні кілька днів він змінив номер телефону.
За даними Міністерства оборони США, які цитує CNN, 26 вересня 2019 року Тейшейра вступив до Повітряної національної гвардії. Його офіційна робота — підмайстр Cyber Transport Systems.
Нещодавно Тейшейра отримав звання льотчика 1-го класу. Тейшейра заробив одну медаль Військово-Повітряних сил. Вона, як уточнює CNN, є відносно стандартною медаллю для льотчиків такого віку та звання.
Кілька колишніх однокласників Тейшейри розповіли CNN, що Джек захоплювався військовими, зброєю та війною. Він час від часу носив із собою підручник про військову техніку — танки, літаки та підводні човни — і з раннього дитинства захоплювався всім, що «пов’язане з військовими». Його описують як приємного і тихого хлопця, до якого іноді приставали і в якого не було багато друзів.
Водночас інші студенти, які побажали залишитися анонімними, сказали, що люди могли ставитися до нього насторожено — хлопець робив коментарі, які вони сприймали як расистські, або «бурмотів принизливі речі про людей собі під ніс». Один учень згадав, як Тейшейра прийшов до школи в сорочці з AR-15 на наступний день після масової стрілянини в Лас-Вегасі у 2017 році.
За даними The New York Times, Тейшейра керував приватною онлайн-групою Thug Shaker Central на геймерській платформі Discord. Це група з близько 20-30 переважно молодих чоловіків і підлітків, яких об'єднувала спільна любов до зброї, расистських онлайн-мемів і відеоігор. Журналісти вважають, що Тейшейра ймовірно публікував конфіденційні документи національної безпеки США в цій же онлайн-групі знайомих.
Напередодні журналісти The Washington Post дізналися, що за масштабним витоком таємних документів розвідки США може стояти співробітник американської військової бази. Він керував закритим клубом Thug Shaker Central на геймерській платформі Discord, де й вирішив поділитися з друзями фото секретних документів. Один з членів спільноти згодом опублікував кілька десятків фото з таємними документами на іншому Discord-сервері Wow_mao — і так почався масштабніший витік.
Як з’ясувало видання, сам винуватець «зливу» нібито поширював документи без особливих політичних цілей. Опубліковані документи він, казав, приніс з роботи на «військовій базі», де годинами переписував засекречені документи у засекречених приміщеннях.
Також він начебто часто говорив про силові структури та розвідку США як «зловісну силу, яка хоче контролювати громадян», про «надмірний контроль» американської влади, яка «ховає від громадськості жахливу правду». Він нібито казав друзям, що знає «таємниці, які влада ховає від звичайних людей» і поміж розвагами розповідав їм про «справи у світі» і «таємні операції влади», нібито з мотивацією, щоб друзі були обізнані про реальний стан справ і таким чином більш захищені.
Раніше розслідувачі Bellingcat встановили, що опубліковані нещодавно у ЗМІ «секретні документи» США щодо війни в Україні були вперше поширені ще 1–2 березня у месенджері Discord на сервері Thug Shaker Central, звідки згодом поширились на канал WowMao. Один з учасників сервера сказав Bellingcat, що першоджерелом витоку документів був один з адміністраторів сервера. При цьому деякі давніші «документи», датовані січнем, могли бути розміщені в інтернеті раніше, хоча точно невідомо, коли саме. Крім того, журналісти визначили, що фотографія «документа», який завищував українські втрати у війні, містить ознаки грубої маніпуляції зображенням.
Нагадаємо, 6 квітня видання The New York Times повідомило, що у твіттері та телеграмі стався «витік» засекречених військових документів щодо планів США і НАТО з нарощування можливостей української армії перед запланованим контрнаступом. Документи не містять конкретних планів бойових дій — як, коли і де Україна має намір розпочати наступ. У них йдеться про потреби української армії станом на 1 березня.
За словами аналітиків, частина документів виглядає автентично і може надати РФ цінну інформацію про графіки доставки зброї і військ, чисельність сформованих українських підрозділів та інші військові подробиці. За даними видання, Пентагон розслідує, хто міг стояти за витоком цих документів.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк назвав витік у соцмережі матеріалів про нібито підготовку українського контрнаступу «фотошопом та псевдозливом».
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов також заявив, що нібито «злиті» в мережу «засекречені військові документи НАТО» про плани ЗСУ містять викривлену інформацію про втрати з обох сторін, а частина даних зібрана OSINT-засобами з відкритих джерел. Він також припустив, що росіяни могли підробити документи та дані, щоб зірвати або уповільнити західну допомогу Україні, дестабілізувати ситуацію в Україні чи стабілізувати настрої в самій Росії.
Журналісти Bellingcat також визначили, що фотографія «документа», який завищував українські втрати у війні, містить ознаки грубої маніпуляції зображенням.
Дослідники OSINT-агенції Molfar заявили, що зібрали кілька доказів того, що нібито «злиті» в мережу «засекречені військові документи НАТО» про плани ЗСУ можуть бути підробкою. Зокрема, як зазначили фахівці, інформація про втрати техніки та особового складу сторонами, нібито надані Пентагоном, насправді близькі до статистики OSINT-проєкту Oryx за 1 березня 2023 року.
Крім того, за даними видання Reuters, чиновники Сполучених Штатів не виключають, що «секретні документи» західної розвідки, нібито «злиті» у мережу, могли бути підроблені.
Водночас Міністерство оборони США заявило, що ще оцінює масштаби витоку секретної інформації протягом останніх тижнів, однак була оприлюднена «надзвичайно таємна, засекречена» інформація, яка становить «дуже серйозний ризик для національної безпеки» США.
Головне фото: Haley Willis/The New York Times