В Україні у лютому зафіксовано дев’ять злочинів проти свободи слова, — ІМІ

В Україні у лютому зафіксовано дев’ять злочинів проти свободи слова, — ІМІ

6 Березня 2023
1121
6 Березня 2023
17:31

В Україні у лютому зафіксовано дев’ять злочинів проти свободи слова, — ІМІ

1121
П'ять злочинів проти свободи слова у лютому вчинила Росія, — це переважно обстріли журналістів та кіберзлочини.
В Україні у лютому зафіксовано дев’ять злочинів проти свободи слова, — ІМІ
В Україні у лютому зафіксовано дев’ять злочинів проти свободи слова, — ІМІ

Інститут масової інформації у лютому зафіксував дев'ять злочинів проти свободи слова в Україні, з них п’ять вчинила Росія. Відповідні дані опубліковані у моніторингу «Барометр свободи слова».  

Серед злочинів, за які відповідальна Росія, переважно обстріли журналістів і кіберзлочини.  Водночас ІМІ зафіксував чотири випадки порушень свободи слова, за які відповідальні громадяни України. Це випадки перешкоджання, обмеження доступу до публічної інформації та кібератаки.

У лютому на фронті загинули три українських медійники, які стали на захист України. 

  • Павло Тимошенко — телеоператор черкаської філії телеканалу «Інтер», загинув 5 лютого під Вугледаром (Донецька область). Із 2008 року працював оператором у черкаському корпункті на каналах ВІККА, 1+1 та «Інтер». Павлу Тимошенку було 42 роки. У нього залишилося троє дітей.
  • Сергій Клименко — співробітник «Суспільного Херсон», загинув 5 лютого в бою з російськими окупантами в Мар'їнці на Донеччині. Він багато років працював у технічній службі радіо телерадіокомпанії Херсонщини «Скіфія» (нині — «Суспільне Херсон»). У Сергія залишилися дружина та двоє дітей. 
  • Олексій Борис — журналіст «Юридичної газети», воїн 58 бригади, загинув на Бахмутському напрямку 9 лютого. Олексій Борис працював у «Юридичній газеті» з весни 2021 року, раніше був на посаді Paralegal в Arzinger. Олексію було 27 років.

Під обстріл російських військ у Бахмуті на Донеччині та поблизу потрапили дві знімальні групи: українська (видання «Заборона») та іноземна — журналісти німецького Bild.

Серед кіберзлочинів ІМІ зафіксував запуск російськими хакерами фейкового звернення Володимира Зеленського в ефірі 24 каналу. Втім, каналу вдалося швидко відновити мовлення. 

Хакери зламали фейсбук-сторінки проєкту Ukraїner і заволоділи ними. У коментарі ІМІ Богдан Логвиненко не відкидав, що до хакерської атаки на сторінки проєкту у фейсбуку причетні росіяни. Згодом Логвиненко повідомив, що фейсбук повернув доступ до всіх 12 сторінок Ukraїner.

Також хакери ввімкнули гімн СРСР в ефірі телеканалу «Інтер». Це сталося під час виступу в «Єдиному марафоні» секретаря РНБО Олексія Данілова. Технічні служби Inter Media Group повідомили, що вжили всіх необхідних заходів для ліквідації загрози зовнішнього втручання в роботу ефірних серверів. 

Ситуація зі свободою слова в Україні, відповідальність за яку лежить на українських громадянах 

У лютому ІМІ зафіксував чотири випадки порушень свободи слова, за які відповідальна українська сторона. Це випадки перешкоджання, обмеження доступу до публічної інформації та кібератаки.

У Черкасах адвокат митрополита УПЦ МП перешкоджав журналістам місцевого видання «18000» висвітлювати публічне зібрання прихильників митрополита УПЦ МП Феодосія біля Черкаської окружної прокуратури. Сам священнослужитель у цей момент перебував у будівлі прокуратури, де його допитували в межах кримінального провадження. Адвокат Ігор Голубчик разом з іншими невстановленими особами спочатку просто закривав камери, якими велося відеознімання, а потім почав відтісняти журналістів від митрополита, який у цей момент залишив стіни прокуратури, де пробув трохи більш ніж годину.

Кіберцькування зазнала журналістка 5 каналу Ганна Рибалка після свого запитання президенту  Володимиру Зеленському на його пресконференції 24 лютого. Їй у приват у месенджері фейсбуку почали масово писати невідомі люди з різними образами.

Обмеження доступу зафіксовано в Києві та Миколаєві. Так, посадовці та керівники комунальних підприємств Миколаєва послалися на воєнний стан, щоб не відповідати журналістці на запит щодо зарплат за 2022 рік держслужбовців і працівників комунальних підприємств.

Нагадаємо, у січні ІМІ зафіксував 10 злочинів проти свободи слова в Україні, з них дев’ять вчинила Росія.

У 2022 році ІМІ зафіксував 567 порушень свободи слова в Україні, 470 з них вчинила Росія внаслідок повномасштабного вторгнення в Україну.

Скриншот відео Bild

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1121
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду