Латвійський регулятор позбавив телеканал «Дождь» ліцензії
Національна рада з електронних медіа Латвії (Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome) анулювала ліцензію на мовлення російському ліберальному телеканалу «Дождь» як такому, що становить «загрозу національній безпеці та громадському порядку Латвії». Рішення ухвалили на спеціальному засіданні регулятора вранці 6 грудня, повідомляє латвійське видання LSM.lv.
Підставою для позбавлення ліцензії стало третє попередження від регулятора. 2 грудня Національна рада з електронних ЗМІ Латвії (NEPLP) оштрафувала «Дождь» на 10 тисяч євро. Голова регулятора Іварс Аболіньш повідомив, що телеканал позначив Крим як «частину» Росії і назвав російську армію «нашою армією». Щодо «Дождя» також порушили справу про адміністративне правопорушення.
Причиною третього попередження стали слова ведучого Олексія Коростельова про допомогу російським військовим. Також Іварс Аболіньш додав, що канал не виконав вимогу супроводжувати російськомовний ефір латиськими субтитрами, а представники «Дождя», не знаючи державної мови, намагалися спілкуватись із чиновниками регулятора російською (за версією каналу, раніше чиновників російська мова влаштовувала). Служба державної безпеки Латвії почала перевірку «Дождя», аби з’ясувати, чи справді канал допомагає російській армії.
Після рішення регулятора «Дождь» позбувся права мовити в кабельних мережах, однак має намір далі мовити в ютубі. Головний редактор каналу «Дождь» Тихон Дзядко назвав анулювання ліцензії «абсурдним рішенням, яке не має нічого спільного зі здоровим глуздом». Дзядко порівняв відключення каналу «Дождь» у Латвії із забороною мовника у Росії вісім років тому. Засновниця каналу Наталія Сіндєєва, як повідомляє російське ліберальне видання Meduza, перепросила звільненого Олексія Коростельова і колег, які пішли з каналу на знак протесту проти його звільнення, і закликала їх повернутись у команду.
Латвійську ліцензію «Дождю», який припинив мовлення в Росії у березні 2022 року, видали на початку літа. 18 липня канал почав мовлення в інтернеті та кабельних мережах вже з Латвії. В Україні «Дождь» заборонений з 2017 року — тоді Національна рада з питань телебачення і радіомовлення виключила його з переліку дозволених для ретрансляції іноземних каналів через демонстрації мапи з Кримом, позначеним як частина Росії.
«Дождь» працює не лише в Латвії. За інформацією Media IQ, студії каналу є у Грузії, Франції та Нідерландах. Амстердамська редакція «Дождя» — спільна з Moscow Times і розташована у будівлі бельгійської медіа компанії DPG Media. Програма, яку вів Олексій Коростельов, записувалась у Грузії. Латвійська служба державної безпеки заявила, що пропонує зробити Коростельова персоною нон грата в Латвії.
«Детектор медіа» писав, як «Дождь» відтворює наративи російської пропаганди і вчить своїх глядачів жаліти мобілізованих. Докладніший аналіз ситуації з «Дождем» читайте в матеріалі Отара Довженка.