Рада зі свободи слова при Президентові закликає Нацполіцію вжити заходів для припинення продажу посвідчень журналіста

Рада зі свободи слова при Президентові закликає Нацполіцію вжити заходів для припинення продажу посвідчень журналіста

29 Січня 2021
3141

Рада зі свободи слова при Президентові закликає Нацполіцію вжити заходів для припинення продажу посвідчень журналіста

3141
Рада з питань свободи слова при Президентові висловила підтримку КЖЕ та закликала Нацполіцію невідкладно розслідувати дії ВГО «Журналісти проти корупції» та інших осіб, зазначених у заяві КЖЕ, й повідомити Офіс Президента та Раду з питань свободи слова про результати розслідування.
Рада зі свободи слова при Президентові закликає Нацполіцію вжити заходів для припинення продажу посвідчень журналіста
Рада зі свободи слова при Президентові закликає Нацполіцію вжити заходів для припинення продажу посвідчень журналіста

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України звертає увагу Національної поліції на ймовірні порушення законодавчих та етичних норм з боку окремих організацій та юридичних осіб, зареєстрованих як засоби масової інформації. Зокрема, йдеться про видачу журналістських посвідчень в обмін на «членські внески» особам, які не здійснюють журналістської діяльності та не дотримуються етичних норм професії з боку ВГО «Журналісти проти корупції». При цьому особи, які рекламують такі послуги, роблять акцент на перевагах статусу журналіста — як-то можливості оформити дозвіл на зброю, отримати переваги перед іншими громадянами, бути спостерігачами на виборчих дільницях під час виборів, безперешкодно відвідувати органи влади тощо.

Практика продажу журналістських посвідчень особам, які не здійснюють журналістської діяльності та не дотримуються етичних норм професії, є вкрай загрозливою, адже підриває інформаційну безпеку та довіру до журналістів і медіа, і тому має бути припинена. Додатковий захист та права надаються журналістам відповідно до законодавства з тієї причини, що на них покладено величезну відповідальність за достовірне інформування суспільства. Маніпулювання таким захистом – це не лише порушення етичних стандартів, а і злочин згідно із законодавством. Адже підробка документів охоплює також і випадки внесення до них неправдивих відомостей.

Наприкінці 2020 року Комісія з журналістської етики встановила в діях Сергія Кота грубе порушення Кодексу етики українського журналіста, закликавши негайно припинити надавати за гроші статус журналіста особам, які не ведуть журналістської діяльності, та зупинити рекламну кампанію для залучення таких “журналістів”. Проте вже на початку 2021 року сайт «Журналісти проти корупції» став передруковувати з дискредитаційні матеріали щодо членів Комісії з журналістської етики, а керівник цієї організації Сергій Кот ініціював відкриття кримінального провадження проти членкині КЖЕ та виконавчої директорки Інституту масової інформації Оксани Романюк через коментар про продаж журналістських посвідчень ГО «Журналісти проти корупції», даний експерткою порталу «Детектор медіа». У січні 2021 року Медіарух закликав правоохоронців розслідувати дії ВГО «Журналісти проти корупції», а також утриматися від переслідування активістів за коментарі у медіа.

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України висловлює підтримку Комісії з журналістської етики та її членам у питанні боротьби зі згаданими порушеннями законодавства та етичних засад журналістської професії. Ми звертаємося до Національної поліції із закликом невідкладно розслідувати дії ВГО «Журналісти проти корупції» та інших осіб, зазначених у Заяві Комісії з журналістської етики щодо незаконної видачі прес-карт і зловживання статусом журналіста та повідомити Офіс Президента та Раду з питань свободи слова про результати розслідування.

Нагадаємо, Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при президентові України — це консультативно-дорадчий орган, створений відповідно до указу президента № 808/2019. До складу ради входять 15 членів, обраних на установчих зборах: Вадим Міський (секретар Ради), Олександр Бурмагін, Наталія Влащенко, Ірина Городецька, Наталія Гуменюк, Діана Дуцик, Павло Єлізаров, Максим Кречетов, Тетяна Лебедєва, Світлана Остапа, Людмила Писанко, Тетяна Попова, Сергій Томіленко, Тарас Шевченко, Сергій Штурхецький.

Нагадаємо, раніше Рада з питань свободи слова  засудила тиск на «Схеми» з боку Андрія Портнова, виступила з критикою законопроекту «Про дезінформацію», двічі рекомендувала владі пакети заходів щодо підтримки медіа під час карантину, частина з яких була врахована в ухваленому законі щодо підтримки креативних індустрій, рекомендувала ратифікувати Конвецію про доступ до офіційних документів, яка була згодом підтримана Верховною Радою України, а також розробила рекомендації щодо проведення пресконференцій перших осіб держави та організації журналістських пулів.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3141
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду