Користувачі Facebook виступили проти закону про наклеп
У Facebook почала діяти група «Скажи "ні" закону про наклеп. Це стосується кожного». Число її учасників нині перевищує 2 тисячі осіб.
«Українські журналісти впевнені, що цей закон буде використовуватися вибірково проти тих, хто публікує критичні матеріали на адресу влади. Таке положення знищить свободу слова в Україні, оскільки змусить багатьох журналістів відмовитися від будь-якої критики влади, яка може бути згодом названа наклепом», - зазначають учасники групи.
Учасники групи, з поміж яких чимало журналістів і редакторів, висловлююь свою незгоду із нормами законопроекту № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)». На стіні групи вони публікують свої пропозиції щодо того, як громадськість має реагувати на цей документ.
Разом тим, вони зазначають, що закон про наклеп стосуєься не лише ЗМІ: «Цей закон стосується не тільки журналістів, але й усіх громадян. Оскільки до наклепів можуть зарахувати будь-яке публічне висловлювання або коментар у ЗМІ, якщо суд вирішить, що це може завдати шкоди честі та гідності людини", - йдеться у профайлі групи».
Як повідомляла «Детектор медіа», 18 вересня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.
Законопроект № 11013 зареєстували 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.
Ухвалення цього законопроекту засудили уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, Національна спілка журналістів України, опозиційні політичні сили, Незалежна медіа-профспілка України, рух «Стоп цензурі!», Організація з безпеки і співробітництва в Європі, «Репортери без кордонів», перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський, Міжнародна і Європейська федерації журналістів, Міжвідомча робоча група з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів.
«Детектор медіа»