Тарифна ідилія на догоду «реформаторському» урядові
Суспільно важливі теми, думки і факти, які протягом тижня замовчувалися каналами (в дужках зазначено канали, які замовчали названу тему, думку чи факт).
12 липня (понеділок):
Рішення суду щодо двомісячного арешту екс-заступника голови «Нафтогазу» (Новий канал).
Важливі деталі та бекґраунди в цій темі («Інтер» і ICTV).
Засідання ТСК по справі «РосУкрЕнерго» і неявка на нього членів коаліції і міністра Бойка (Перший канал, «Інтер», ICTV).
Обрання нового голови Конституційного Суду (Новий канал і «Україна»).
Відмова в порушенні кримінальної справи проти «Беркуту» за перешкоджання журналісту Кутракову (Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV, «Україна»).
Печерський райсуд Києва переніс слухання справи щодо заперечення Януковичем голодомору як геноциду українського народу в зв'язку з неявкою президента (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Заява Яценюка про намір оскаржувати в Конституційному Суді закон про місцеві вибори (всі канали).
Звернення голови Верховного суду до президента з проханням ветувати закон «Про судоустрій і статус суддів» (всі канали).
13 липня (вівторок):
Статистика МВС про зростання кількості злочинів і про кримінальні справи проти самих правоохоронців (Перший канал, СТБ, 5-й канал і «Україна»).
Імовірно замовне вбивство адвоката в Донецьку (Перший канал, СТБ, Новий канал і ICTV).
Наміри опозиції, зокрема БЮТ, оскаржувати закон про місцеві вибори в Конституційному Суді (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
Заява речника НАТО про те, що Альянс не відмовляється від дружби з Україною попри зміни в її зовнішній політиці («1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
З Майдану Незалежності виганяють продавців української символіки (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Конфлікт навколо експозиції про діяльність ОУН-УПА в Музеї Великої вітчизняної війни в Києві (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Протест шахтарів, які через невиплати зарплат погрожують припинити відкачку води з двох зупинених шахт, а це призведе до затоплення двох міст Донецької області (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Заява Ющенка про те, що люди, причетні до вбивства Вадима Гетьмана, нині перебувають у владі (всі канали).
Заява лідера комуністів Симоненка про те, що Ющенко покриває убивць, а отже є співучасником злочину (всі канали).
14 липня (середа):
Позиція опонентів уряду щодо підвищення цін на газ для населення (Перший канал, «Інтер»).
Бекґраунд про обіцянку Януковича під час підписання Харківських угод не підвищувати тарифи для населення (Перший канал, «Інтер», Новий канал, «Україна»).
Розмір субсидій для населення в зв'язку з підвищенням цін на газ, і де уряд візьме ці гроші (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Субсидії від початку року не компенсувалися урядом (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Тимошенко: населення споживає газ українського видобутку, тож ціни на нього не можуть підвищуватися (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
Намір БЮТ оскаржувати урядове рішення про підвищення ціни на газ у суді (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, «Україна»).
Намір Національного форуму профспілок зробити те ж саме (всі канали).
Мітинг під Міністерством охорони здоров'я, де люди вимагали в урядовців харчування для дітей, хворих на фенілкетонурію («Інтер», ICTV, «Україна»).
Перепідпорядкування Києво-Могилянської та Острозької академій Міністерству освіти (Перший канал, «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Мітинг протесту самотніх ветеранів української сцени - їхній притулок уже 4 місяці не фінансується державою («1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
У Тернополі знову не вивозиться сміття (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Конфлікт, пов'язаний з експозицією ОУН-УПА в музеї Великої Вітчизняної війни (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Продовження конфлікту навколо плавучих ресторанів на набережній Києва (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
252 коаліційних депутата оскаржили в Конституційному Суді політреформу 2004 року (всі канали).
15 липня (четвер):
Вимога Федерації профспілок України скасувати підвищення ціни на газ для населення (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Уряд на «всенародне обговорення» виносить лише 300 поправок до проекту Податкового кодексу з 5 тисяч наявних («1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Пікет Київської мерії членами садового товариства «Квітникар» проти рейдерського захоплення їхніх ділянок («1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Не вдалася спроба опозиції в Київраді відправити у відставку її секретаря Олеся Довгого (Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV, 5-й канал).
Акції протесту проти шкідливого хімвиробництва жителів Дунаївців Хмельницької області (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Києво-Печерський заповідник перейшов зі столичної до державної власності (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Затримання правоохоронцями учасниць руху «Фемен» за акцію проти підвищення тарифів та відключення води, яку вони проводили на Майдані (Перший канал, «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Критика як недемократичного закону про місцеві вибори екс-головою ЦВК Ярославом Давидовичем (всі канали).
16 липня (п'ятниця):
Критика Леонідом Кравчуком нинішнього складу парламенту як «філії Адміністрації президента» (Перший канал, «1+1», «Україна»).
Заява Олександра Мороза про неприпустимість розгляду Конституційним Судом тексту Конституції (складовою якого є зміни, внесені політреформою 2004 року) (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Чинна влада порушує майже кожен пункт Декларації про держсуверенітет України - Тимошенко (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
БЮТ вимагав від коаліції після урочистостей розглянути законопроекти щодо заборони на підвищення тарифів і щодо допомоги постраждалим від повені, а коаліціянти від цього відмовилися (Перший канал, «1+1», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Комунальники не можуть обрахувати нові тарифи (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Земельний скандал у селищі Коцюбинське на Київщині, де відбулися громадські слухання з приводу незаконної роздачі земель у лісі (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Скасовано кримінальну справу щодо побиття журналіста Нового каналу Сергія Кутракова (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Профспілки подали до суду на Національну комісію регулювання електроенергетики, вимагаючи скасувати підвищення вартості газу для населення (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
КМДА допускає можливість примусового стягнення з «Київенерго» оплати за газ «Нафтогазу» (всі канали).
Фракція Блоку Кличка залишила у четвер сесію Київради на знак протесту проти порушення регламенту під час ухвалення рішень із земельних питань (всі канали).
Відкритий лист фракції БЮТ Київради до Черновецького з закликом добровільно подати у відставку з посади мера столиці (всі канали).
17 липня (субота):
Водій «швидкої» з кортежу Януковича визнав свою провину в загибелі таксиста 21 квітня, коли Янукович поспішав на зустріч із російським президентом (всі канали).
У підсумку протягом тижня на каналах було стільки замовчань суспільно важливих тем, фактів чи думок:
«Інтер» 45,
Перший канал 43,
ICTV 41,
«Україна» 41,
Новий канал 40,
«1+1» 37,
СТБ 33,
5-й канал 33 матеріали.
***
12 липня (понеділок)
У понеділок усі канали, крім Нового, повідомляють про рішення суду щодо двомісячного арешту екс-заступника голови «Нафтогазу» Ігоря Діденка. З усіма ознаками замовності - критична неповнота інформації, незбалансованість, брак бекґраундів - про це повідомляють «Інтер» і ICTV. Попри імітацію балансу, - обидва канали наводять синхрони самого Діденка, - вони замовчують велику кількість важливих деталей теми. Так, не згадуються серйозні аргументи захисту, зокрема те, що формальною підставою подання слідства стала начебто неявка Діденка на допит у Генпрокуратуру. Водночас його захисники стверджують, що коли Діденко йшов на цей допит, йому зателефонував слідчий і допит відмінив (про це повідомляють лише СТБ і 5-й канал). «Інтер» і ICTV «забувають» про численні важливі бекґраунди, в своїх формулюваннях про суть кримінальної справи вони повністю схиляються до точки зору слідства і компанії «РосУкрЕнерго»: «Экс-заместитель главы "Нефтегаза" - один из фигурантов в деле о растрате 11 миллиардов кубометров транзитного топлива, принадлежащего компании "РосУкрЕнерго"» («Інтер»). «Його звинувачують у розтраті чужого майна в особливо великих розмірах. Йдеться про 11 мільярдів кубометрів газу "РосУкрЕнерго"» (ICTV). «Інтер» дає брехливу інформацію: «... несколько народных депутатов готовы были взять его на поруки. Все эти обращения суд отклонил...». За повідомленнями інших каналів, суд навіть не розглядав клопотання депутатів. Крім того, 34 депутати - це не «несколько».
Обидва згаданих канали, а також Перший, узагалі не згадують про те, що цього ж дня відбувалося засідання тимчасової слідчої комісії парламенту, на яке не з'явилися депутати від коаліції і на яке без жодних пояснень не з'явився запрошений туди міністр палива та енергетики Юрій Бойко.
Лише «1+1» і СТБ згадує в цій новині про те, що Юлія Тимошенко запропонувала ТСК запросити в якості свідка президента Віктора Януковича. Лише «Україна» подає «поіменне» звинувачення від Тимошенко: «Все, що зараз відбувається - це тільки заради того, щоб легалізувати забрання у держави 5-4 мільярдів доларів, в тому числі із державного бюджету на тіньову компанію "РосУкрЕнерго", за якими стоїть Янукович. Бойко, міністр палива та енергетики, Фірташ - права рука Януковича, і Льовочкін - керівник його Адміністрації президента».
Усі канали, крім Нового і «України», цього дня з ознаками замовності - суто «протокольно», без належної повноти і лише з формальними бекґраундами, без обов'язкових для такої новини коментарів різних сторін і експертних оцінок - повідомляють про обрання Анатолія Головіна головою Конституційного Суду.
Так само і з тими ж ознаками замовності «Інтер», СТБ і ICTV повідомляють про призначення Віктора Занфірова заступником Генерального прокурора. А «Інтер» - про призначення Володимира Антонця в. о. міністра з надзвичайних ситуацій. За стандартами інформаційної журналістики, про кадрові призначення так не повідомляється.
Перший канал із ознаками замовності - критична неповнота повідомлення, брак балансу думок і експертних оцінок, «протокольність» - повідомляє про підписання віце-прем'єром Андрієм Клюєвим угоди з білорусами про транзит нафти.
Лише СТБ, Новий і 5-й канали цього дня повідомляють про те, що Шевченківський райсуд столиці відмовив журналісту Сергію Кутракову в порушенні кримінальної справи проти співробітників «Беркута» за перешкоджання журналістській діяльності. Лише 5-й канал повідомляє, що Печерський райсуд Києва переніс слухання справи щодо заперечення Януковичем голодомору як геноциду українського народу в зв'язку з неявкою президента. Замовчання обох цих тем іншими каналами має очевидні ознаки цензури.
Жоден із каналів не оприлюднив цього дня заяви Арсенія Яценюка про намір оскаржувати в Конституційному Суді закон про місцеві вибори. І жоден із каналів не повідомив про звернення голови Верховного суду Василя Онопенка до президента з проханням ветувати закон «Про судоустрій і статус суддів». Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», Онопенко пояснив, що закон «створює передумови і становить загрозу посягань на незалежність судової влади, а також гарантоване Конституцією України право громадян на судовий захист». Він вважає, що закон може призвести до руйнування вітчизняного правосуддя та зниження рівня судового захисту. Замовчання цих двох тем каналами має ознаки цензури.
13 липня (вівторок)
«1+1», «Інтер», Новий канал і ICTV дають цього дня з ознаками замовності статистику, повідомлену на колегії МВС першим заступником міністра Сергієм Попковим. Зокрема про те, що з початку року на третину побільшало злочинів, причому половину з них не розкрито. І про те, що проти самих правоохоронців у першому півріччі було відкрито 342 кримінальних справи. Тема потребувала серйозного дослідження, однак канали в цьому напрямку не працювали, а відбулися лише заявами заступника міністра. При цьому «1+1», «Інтер» і ICTV особливий наголос роблять на думці самих правоохоронців про те, що причиною збільшення кількості злочинів вони вважають законодавство, за яким кримінальна відповідальність настає за крадіжку, більшу ніж 51 гривня. «Інтер» зробив навіть окремий великий сюжет на підтвердження цієї тези, незбалансований і без експертних оцінок.
У сюжеті «1+1» - журналістський висновок на користь керівництва відомства: «У системі МВС найбільшими порушниками, згідно зі статистикою, є дільничні міліціонери. Далі іде карний розшук, трохи відстає Державтоінспекція, за нею - служба охорони громадського порядку, слідство. І найчесніше, за даними міліції, керівництво МВС». Це при тому, що йдеться про 14 кримінальних справ саме проти керівництва! Перший канал, СТБ, 5-й канал і «Україна» цю важливу тему взагалі проігнорували.
«Інтер» і ICTV з ознаками замовності повідомляють про те, що уряд виділив Івано-Франківській області ще 18 млн грн на ліквідацію наслідків негоди. В цих повідомленнях бракує повноти інформації, зокрема реальних потреб регіону на ці цілі, немає бекґраундів про затримки в надходженні попередньої суми допомоги. Взагалі подібні повідомлення в такому вигляді є піаром уряду, адже нічого звитяжного при цьому уряд не робить, саме для таких форс-мажорних цілей завжди і закладається до бюджету резервний фонд. ICTV крім того надає трибуну першому віце-прем'єру Андрію Клюєву для заяви про те, що «безпрецедентно величезні гроші - майже 5 мільярдів гривень, - переказані західних областям України на ліквідацію повені 2008-го року, фактично зникли в невідомому напрямку і без будь-якої користі». І робить «узагальнюючий» сюжет про те, як правоохоронці викривають нецільове використання тих грошей в областях. Весь сюжет збудовано лише на словах самих правоохоронців, навіть тоді, коли йдеться про конкретні справи, балансу думок тут нема. Отже, сюжет має ознаки замовності.
Ще ICTV з ознаками замовності - брак балансу думок, повноти інформації, бекґраундів і експертних оцінок - подає думку екс-міністра МНС Нестора Шуфрича про те, що його відставка «не вплине на роботу на МНС навіть у такий відповідальний момент».
Крім того, ICTV з такими ж ознаками замовності повідомляє про заяви голови Антимонопольного комітету Олексія Костусєва про розслідування «зловживань у сфері мобільного зв'язку та банківському секторі».
Ще один замовний матеріал на ICTV - про черговий захід Фонду Пінчука.
Перший канал, СТБ, Новий канал і ICTV не повідомляють цього дня про ймовірно замовне вбивство адвоката в Донецьку.
Лише «1+1» і ICTV повідомляють про наміри опозиції, зокрема БЮТ, оскаржувати закон про місцеві вибори в Конституційному Суді. Інші канали про це мовчать.
Лише Перший канал і 5-й канал повідомляють цього дня про заяву речника НАТО стосовно того, що Альянс не відмовляється від дружби з Україною попри зміни в її зовнішній політиці.
Лише Новий канал повідомляє про те, що з Майдану Незалежності виганяють продавців української символіки, які були там протягом усіх років незалежності.
Лише 5-й канал повідомляє цього дня про конфлікт навколо експозиції про діяльність ОУН-УПА в Музеї Великої вітчизняної війни в Києві. Конфлікт ініційовано комуністами, які вимагали від Міноборони прибрати цю експозицію. Цього ж дня директор музею заявив, що його заклад не підпорядкований МО.
Лише «Україна» продовжує відстежувати ситуацію з протестом шахтарів, які через невиплати зарплат погрожують припинити відкачку води з двох зупинених шахт, а це призведе до затоплення двох міст Донецької області.
Жоден із каналів не оприлюднив цього дня заяви екс-президента Віктора Ющенка про те, що люди, причетні до вбивства екс-голови Національного банку України Вадима Гетьмана, нині перебувають у владі. Отже, жоден із каналів не повідомив і про заяву лідера комуністів Петра Симоненка про те, що Ющенко покриває убивць, відтак є співучасником злочину. Замовчання теми має ознаки цензури.
14 липня (середа)
У середу всі канали повідомляють про рішення уряду вдвічі підвищити ціни на газ для населення. Тема складна, багатопланова. Жоден із каналів не впорався з нею стовідсотково. Хоча очевидними були спроби окремих каналів це зробити. Перший канал та «Інтер» подають тему відверто замовно. Тут і замовчування найважливіших аспектів теми, і брак бодай якихось експертних оцінок, і замовчування думок опонентів уряду, зокрема звинувачень у тому, що гроші МВФ підуть на погашення боргу перед «РосУкрЕнерго», озвучених цього дня Юлією Тимошенко. Обидва канали, а разом з ними ще Новий канал і «Україна», замовчують критично важливий бекґраунд - публічну (під час підписання Харківських домовленостей) обіцянку Януковича не підвищувати ціни на газ для населення.
Перший канал весь матеріал по темі присвячує «відбілюванню» уряду й поясненню урядової позиції. Тут подано виключно думки урядовців, відповідною є й лексика повідомлень: «Нині урядовці думали, як пом'якшити цей удар для малозабезпечених... Як зменшити тиск нової газової ціни на сімейні бюджети, урядовці сьогодні вирішували більше трьох годин» тощо. Журналісти каналу не звертаються по думку до основної сторони цього конфлікту - простих людей, не цікавляться, що це подорожчання для них реально означатиме.
Схоже висвітлює тему «Інтер»: «Сегодня в правительстве решали, как защитить карманы украинских граждан от жестких требований Международного валютного фонда. Подсластить пилюлю удалось». Акцент робиться на спрощенні процедури оформлення субсидій, хоча справжньої конкретики тут і в самих урядовців нема. Це не заважає журналістам каналу робити власні втішні висновки: «Бегать по инстанциям за справками больше не придется - процедуру получения субсидий значительно упростили». В сюжеті грубо зманіпульовано думкою простих людей: «О грядущем повышении цены на газ Владимир Стародуб узнал из сегодняшних новостей. Пенсионер сверяет коммунальные платежки и готовится экономить». Синхрон пенсіонера: «Что остается делать? Копить придется. Значит, тяжело. Значит, надо отрывать от еды и больше ничего не позволять себе». Висновок журналіста: «Оказалось, экономить не придется. За коммунальные услуги эта семья будет платить больше 15 процентов от доходов, а это значит, подорожание коммуналки полностью компенсирует государство».
Журналісти всіх каналів не пояснюють до ладу «голі» цифри нових тарифів, ніхто не пробує розібратися з тим, що взагалі урядовці називають «економічно обґрунтованим» рівнем ціни на газ. Майже немає спроб розібратися в тому, яких субсидій потребуватиме нинішнє рішення і де уряд візьме ці гроші. Про це згадують лише СТБ й «Україна», журналісти яких намагалися отримати відповідь на це питання в міністра праці та соціальної політики Василя Надраги, і, природно, отримали від нього лише порожні відмовки. Журналісти СТБ при цьому поцікавилися думкою жеків і з'ясували, що з початку року бюджет не перераховує грошей навіть за значно менші субсидії, які діяли раніше!
Жоден із каналів не спробував за допомогою експертів розібратися в тому, чим тотальне субсидування населення принципово відрізняється від прямого фінансування «Нафтогазу» з бюджету. Лише на «1+1», згадують про те, що «з 1 серпня, так само на 50% зростуть ціни на газ і для підприємств теплокомуненерго. Тож далі на нас чекає зростання тарифів на тепло і гарячу воду». Лише на ICTV подано думку Тимошенко про те, що населення споживає в побуті газ українського видобутку, тому підвищення ціни на нього нічим не обґрунтовано. До думок експертів у темі вдаються лише СТБ, ICTV і «Україна».
Лише ICTV і 5-й канал повідомляють про намір БЮТ оскаржувати урядове рішення в суді. І жоден із каналів не повідомляє про такий самий намір Національного форуму профспілок України.
Перший канал, крім того, подає з ознаками замовності - незбалансованість, неповнота - ще один матеріал, у якому прем'єр Азаров ще раз запевняє глядачів у тому, що всі зобов'язання уряду перед МВФ задля кредиту «ведуть до розвитку країни».
На «1+1» - незбалансований матеріал про необхідність збільшення пенсійного віку в Україні. Крім недостовірності великої кількості думок і даних (посилання на кшталт «аналітики вважають», «таку страшну картину для України намалювали міжнародні фахівці») критичної неповноти інформації (розглядається лише одна з великого комплексу обставин, - що пенсіонерів стає більше за працівників), тут є журналістські висновки: «Україні доведеться збільшити пенсійний вік. Іншого виходу немає». В сюжеті, крім того, журналісти не запитуються думки тих людей, яких безпосередньо зачепить така пенсійна реформа.
ICTV повідомляє про надходження перших 10 млн грн бюджетної допомоги Прикарпаттю з ознаками замовності, - зокрема, брак істотного бекґраунду, коли ще уряд обіцяв це зробити.
«Інтер», ICTV і «Україна» цього дня не повідомляють про мітинг під Міністерством охорони здоров'я, де люди вимагали в урядовців харчування для дітей, хворих на фенілкетонурію. Цих спеціальних сумішей нема, оскільки чиновники вже багато місяців не вирішують цього питання. Інші канали тему висвітлювали, але тільки журналісти СТБ на синхронах людей показали, що міністерство приписує собі дії благодійників, які власним коштом допомагають окремим хворим дітям.
Про перепідпорядкування Києво-Могилянської та Острозької академій Міністерству освіти повідомляють цього дня лише «1+1» і СТБ. Замовчання теми іншими каналами може мати ознаки цензури.
Лише Перший канал повідомляє про мітинг протесту самотніх ветеранів української сцени - їхній притулок уже 4 місяці не фінансується державою.
Лише «1+1» повідомляє про те, що в Тернополі знову не вивозиться сміття.
Лише СТБ повідомляє про конфлікт, пов'язаний із експозицією ОУН-УПА в Музеї Великої Вітчизняної війни. І лише СТБ продовжує відстежувати конфлікт навколо плавучих ресторанів на набережній Києва. Цього дня повідомляється, що вслід за «Муракамі» правоохоронці збираються конфісковувати й інші заклади.
Жоден із каналів не повідомляє цього дня про те, що 252 коаліційних депутата оскаржили в Конституційному Суді політреформу 2004 року.
15 липня (четвер)
У четвер продовжується тема тарифів. Усі канали повідомляють про те, що вслід за цінами на газ істотно зростуть ціни на опалення та гаряче водопостачання. Цього дня навіть ті канали, які напередодні намагалися реально розібратися в темі, дають відверто замовні повідомлення. «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал і «Україна» суто «протокольно» повідомляють про рішення Нацкомісії регулювання електроенергетики і про думки з приводу нових тарифів міністра комунального господарства Юрія Хіврича. Жодного балансу думок, жодних експертних оцінок, жодних бекґраундів. Жодної спроби з'ясувати реальну ситуацію. Більш докладними були цього дня Перший канал і ICTV, але всі означені порушення стандартів наявні і в їхніх сюжетах, хоча ICTV частково імітує баланс, наводячи думку Яценюка, що знову згадує обіцянку Януковича під час підписання Харківських домовленостей, а Перший канал намагається імітувати баланс думок, подаючи висмикнуту з контексту думку екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренка: «В Російській Федерації зараз рівень субсидії 22%. Тобто якщо більше 22% від рівня доходів, платите комуналку, тоді вже йде державна допомога. У Білорусі - 25%. У мене питання - за рахунок яких таких джерел ми можемо настільки знизити цю планку субсидій». Справжню думку Кучеренка наводить «Інтерфакс-Україна»: «В Україні, як і раніше, система затвердження тарифів залишається непрозорою та потенційно корупційною».
Цікаво, що всі канали пояснюють підвищення цін на теплу воду й опалення підвищенням цін на газ для тепловиків. «1+1» каже таке: «Тарифи ростуть через урізання держбюджету і поступове збільшення ціни на імпортний російський газ». Не пояснюючи, що саме мається на увазі.
Перший канал і ICTV суперечать одне одному. «Тарифи на тепло- і водопостачання формуватимуться не на місцях, а централізовано. Президент підписав відповідний закон. Займатиметься цим Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг. Її створять до нового року. Поки що ці функції виконуватиме комісія регулювання електроенергетики» (Перший). «До кінця року комунальні тарифи більше не зростатимуть, але в житлово-комунальному Міністерстві нагадують: це питання - до місцевої влади» (ICTV).
Про вимогу Федерації профспілок України скасувати підвищення ціни на газ для населення повідомляє лише 5-й канал.
Канали повідомляють цього дня про початок вступної кампанії і про величезні черги в приймальні комісії вишів. Утім, жоден канал так і не з'ясовує справжніх причин таких черг.
Перший канал з ознаками замовності, - незбалансовано, без належних бекґраундів, - подає заяву спікера парламенту Володимира Литвина про те, що парламент затвердить будь-яке рішення Конституційного Суду щодо законності політреформи 2004 року. Інші канали продовжують замовчувати саму тему подання коаліціянтами такого звернення до КС. З ознаками замовності, - неповнота і незбалансованість, - дають повідомлення з прес-конференції Литвина і «1+1», Новий канал (заява про можливі наступні відставки в уряді восени), «Інтер» (роздуми Литвина з приводу проекту Податкового кодексу) і ICTV (думка про відставки і думка про необхідність підвищення тарифів тощо).
Перший канал з ознаками замовності повідомляє про те, що уряд на «всенародне обговорення» виносить лише 300 поправок до проекту Податкового кодексу з 5 тисяч наявних. Тут просто, без жодної конкретики і бекґраундів, повідомляється про те, що «в уряді вирішили - такої кількості достатньо». А далі надається широка трибуна Азарову для реклами урядового проекту і для самореклами. З другого боку, інші канали цю безумовно важливу тему замовчали взагалі.
«1+1» з ознаками замовності - критично неповно, незбалансовано - повідомляє про те, що Антимонопольний комітет домігся від Львівської та Південної залізниць на 1 гривню зменшити ціни на квитки.
ICTV продовжує серію незбалансованих сюжетів про зловживання місцевої влади Прикарпаття при ліквідації наслідків повені 2008 року.
Новий канал дає замовний сюжет про черговий проект Фонду Віктора Пінчука.
Лише Перший канал цього дня повідомляє про пікетування Київської мерії членами садового товариства «Квітникар» проти рейдерського захоплення їхніх ділянок.
Лише СТБ, Новий канал і «Україна» розповідають, що цього дня не вдалася спроба опозиції в Київраді відправити у відставку її секретаря Олеся Довгого.
Лише «1+1» повідомляє про акції протесту проти шкідливого хімвиробництва жителів Дунаївців Хмельницької області. Люди протестують насамперед проти бездіяльності влади у цьому питанні.
Лише 5-й канал повідомляє про те, що Києво-Печерський заповідник перейшов зі столичної до державної власності (очевидно, це перший крок до передачі всіх споруд на його території Московському патріархату).
Лише «1+1», СТБ і «Україна» повідомляють про затримання правоохоронцями учасниць руху «Фемен» за акцію проти підвищення тарифів та відключення води, яку вони проводили на Майдані. Сама по собі тема прикметна як підтвердження сталої тенденції - будь-які протестні акції ведуть до затримання і покарання їх учасників.
Жоден із каналів не повідомив цитовану агентством «Інтерфакс-Україна» критичну думку екс-голови ЦВК Ярослава Давидовича щодо недемократичності закону про місцеві вибори.
16 липня (п'ятниця)
У п'ятницю канали висвітлюють 20-ту річницю Декларації про державний суверенітет України. Перший канал починає свій випуск із синхрону Януковича, що має замовний характер, адже точно не нинішній президент є головним героєм цього свята. Тим більше, що зовнішньополітичні і зовнішньоекономічні дії нинішньої влади, за оцінками не лише опозиції, але й експертів, не спрямовані на зміцнення державного суверенітету.
Канали висвітлюють подію репортажами про святкове засідання парламенту, жодних експертних досліджень, логічних для такої дати, ніхто не робив. Про доволі різкі заяви першого президента України Леоніда Кравчука, який назвав нинішній склад парламенту «філіалом Адміністрації президента», мовчать Перший канал, «1+1», «Україна». Про заяву колишнього спікера парламенту Олександра Мороза, що Конституційний Суд не може тлумачити політреформу 2004 року як закон, оскільки її положення вже стали тілом самої Конституції, яку Суд тлумачити не має права, повідомив лише 5-й канал.
Перший канал, «Інтер», ICTV свідомо пом'якшують подачу того факту, що Янукович не завітав до парламенту на святкування, його учасникам лише продемонстрували відеозапис президентського звернення. Ці канали також замовчують реакцію на цей факт депутатів перших скликань і нинішньої опозиції.
Думку Тимошенко, що чинна влада порушує майже кожний пункт Декларації про державний суверенітет, повідомив лише СТБ. Про те, що БЮТ вимагав від коаліції після урочистостей розглянути законопроекти щодо заборони на підвищення тарифів і щодо допомоги постраждалим від повені, а коаліціянти від цього відмовилися, повідомляє лише «Інтер» і «Україна».
На ICTV цього дня з ознаками замовності, - критична неповнота інформації, брак балансу думок і бекґраундів, - повідомляється про те, що держава закінчила видачу першого етапу матеріальної допомоги постраждалим від повені в західних областях.
Лише журналісти СТБ спробували розібратися в тому, якими насправді будуть нові комунальні тарифи, і з'ясували, що комунальники кількох досліджених міст (Київ, Запоріжжя, Харків, Львів) їх обрахувати не можуть.
Лише СТБ повідомляє про земельний скандал у селищі Коцюбинське на Київщині, де відбулися громадські слухання з приводу незаконної роздачі земель у лісі. Ці землі було роздано невідомим фірмам, а частково - самим депутатам і їхнім родичам, тимчасом як землі лісового фонду законом заборонено роздавати під забудову.
Лише Новий канал повідомляє, що скасовано кримінальну справу щодо побиття журналіста каналу Сергія Кутракова.
Лише 5-й канал повідомляє про те, що профспілки цього дня подали до суду на Національну комісію регулювання електроенергетики, вимагаючи скасувати підвищення вартості газу для населення.
Жоден із каналів не повідомив, що КМДА допускає можливість примусового стягнення з «Київенерго» оплати за газ «Нафтогазу». Зокрема, в повідомленні «Інтерфакс-Україна» на цю тему йдеться про те, що минулого року «Київенерго» отримало від жителів столиці 600 млн грн, але нічого з цієї суми за газ не сплатило. На такі оплати йшли лише ті гроші, які платив міський бюджет за різницю в тарифах.
Жоден із каналів не повідомляє про те, що фракція Блоку Кличка залишила у четвер сесію Київради на знак протесту проти порушення регламенту під час ухвалення рішень із земельних питань. Ці численні питання було внесено на сесію без підготовлених проектів, «з голосу». Також канали проігнорували відкритий лист фракції БЮТ Київради до Черновецького з закликом добровільно подати у відставку з посади мера столиці.
17 липня (субота)
На «1+1» цього дня - замовний сюжет про те, як ефективно господарював у місті Комсомольську на Полтавщині нинішній перший заступник київського мера Олександр Попов.
ICTV з ознаками замовності - повний брак балансу думок, повноти повідомлення, експертних оцінок і бекґраундів - повідомляє про заяву міністра ЖКГ Хіврича про те, що держава стимулюватиме створення ОСББ, а з 2015 року зробить їх обов'язковими. З тими ж ознаками замовності канал повідомляє про заяву голови Радміну Криму Василя Джарти, що вантажний порт перенесуть із Євпаторії на озеро Донузлав.
Жоден із каналів не повідомляє цього дня про те, що водій «швидкої» з кортежу Януковича визнав свою провину в загибелі таксиста 21 квітня, коли Янукович поспішав на зустріч із російським президентом. Ця тема потребувала б не простого повідомлення, а серйозного журналістського розслідування.
У підсумку протягом тижня на каналах було стільки матеріалів з ознаками замовності (цензури):
ICTV 18,
«Інтер» 11,
Перший канал 9,
«1+1» 8,
Новий канал 5,
«Україна» 3,
СТБ 3,
5-й канал 2 матеріали.
Моніторинг здійснено в рамках проекту громадської організації Internews Network «У-Медіа» «Моніторинг дотримання журналістських стандартів та підвищення медіаграмотності широкого кола українських громадян», який громадська організація «Детектор медіа» реалізує спільно з Інститутом масової інформації. Проект спрямований на підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності та дотримання журналістських стандартів, підвищення якості медійного продукту. Критерії оцінки якості новин пояснено тут (частина 1, 2, 3).
Іллюстрація - moscow-electro.ru