Мінкульт заплатив майже 300 млн грн за виробництво українських серіалів і кіно у 2023-му: де їх можна подивитися (ОНОВЛЕНО)

Мінкульт заплатив майже 300 млн грн за виробництво українських серіалів і кіно у 2023-му: де їх можна подивитися (ОНОВЛЕНО)

24 Січня 2024
3900
24 Січня 2024
13:00

Мінкульт заплатив майже 300 млн грн за виробництво українських серіалів і кіно у 2023-му: де їх можна подивитися (ОНОВЛЕНО)

журналістка проєкту «Дозорро»
3900
За даними Держказначейства, за виробництво фільмів і серіалів для телеканалів «‎Дім» і «FreeДом» торік заплатили 295,9 млн грн. Лише кілька з них доступні для перегляду на YouTube. Ще кілька були презентовані або чекають показів.
Мінкульт заплатив майже 300 млн грн за виробництво українських серіалів і кіно у 2023-му: де їх можна подивитися (ОНОВЛЕНО)
Мінкульт заплатив майже 300 млн грн за виробництво українських серіалів і кіно у 2023-му: де їх можна подивитися (ОНОВЛЕНО)

Улітку та восени минулого року проєкт Dozorro TI Ukraine публікував два матеріали про замовлення на виробництво серіалів державним коштом. Тоді стало відомо, що Міністерство культури передбачило для ДП «‎Мультимедійна платформа іномовлення України» (МПІУ) 448,1 млн грн на послуги з виробництва 53 фільмів і серіалів. Виконавців цих послуг вибрали за конкурсом, деталі та процес якого були закритими для громадськості.

На початку нового року Dozorro вирішило з’ясувати, скільки з запланованих проєктів у результаті реалізували (спойлер — менше, ніж здається), скільки на це пішло грошей, що буде з залишками коштів. І головне — де це все можна переглянути.

Так, у відповідь на інформаційний запит, ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України» зазначило, що уклало договори на виробництво 37 творів із 53, вартість яких оцінювалася у 308,2 млн грн. Решта переможців відмовилися від укладання контрактів або розірвали їх. Причини різні: ключові працівники мобілізувалися до ЗСУ, неможливо виробити необхідний обсяг творів упродовж серпня-грудня тощо.

Одним із таких, нагадаємо, був драмеді-серіал із робочою назвою «‎СМТ Інгулець», який за 33 млн грн мало знімати ТОВ «‎Прототип Продакшн» ведучого Юрія Горбунова. Останній відмовився від фінансування із держбюджету після скандалу та засудження таких витрат на серіал, де прототипом одного з героїв став кіровоградський фермер і президент місцевого футбольного клубу Олександр Поворознюк — неоднозначний персонаж, який став мемом.

Водночас Горбунов запевняв, що команда відшукає інші джерела фінансування й обов’язково зніме серіал. Але досі у жодних відкритих джерелах, сторінках у соцмережах компанії та ведучого не з’явилося інформації ні про старт зйомок, ні про продакшн.

За даними Радіо Свобода, від виробництва ще одного серіалу — «‎Нижча ліга» — відмовилися ще до укладання договору із переможцем ТОВ «‎Драйв Продакшн». Як з’ясували «‎Схеми», його керівник і власник Наум Баруля має російське громадянство та їздив в окупований Крим до 2019 року включно, заїжджаючи на український півострів саме за російським паспортом. Крім того, Баруля продовжує вести бізнес у Криму та купує нову нерухомість за законодавством окупантів.

Що ж до інших знімальних груп, із якими договір розривати не стали, то більшість із них отримали повну оплату за договорами до кінця минулого року. Загалом за рік виплатили 295,9 млн грн. Такі дані Dozorro отримало з Єдиного вебпорталу використання публічних коштів.

Найдорожчі замовлення

Найбільше коштів отримали дві компанії, пов’язані з однією людиною — кінопродюсером Віталієм Сіренком. Це товариства «Енержи Фільм Продакшен» (коротка назва «Енержи Фільм»), яке він заснував у 2012-му і з бенефіціарів якого вийшов у 2019-му, та «‎Фільмстрім», де він є повним власником. До 2017-го перша фірма мала назву ТОВ «‎Кінокомпанія Фільм Стрім». Сумарні виплати «Енержи Фільм Продакшен» і «‎Фільмстрім» — 65,1 млн грн, що становить найбільшу суму серед інших виконавців. ТОВ «Енержіфільм» увійшла до провідної трійки отримувачів коштів.

Чинна власниця та керівниця «Енержи Фільм» Наталія Богомолова раніше працювала у «‎Фільмстрім» (Filmstream), але наразі живе у Франції. До того ж у своєму профілі на Linkedin вона зазначила про завершення співпраці із Filmstream і про початок роботи у GO7 як фахівець із підтримки клієнтів. Це компанія, яка постачає продукти для авіаліній. Тож навряд чи Богомолова займається кіновиробництвом.

Судячи з фільмографії Сіренка, переважна більшість серіалів, які він продюсував, знята російською мовою і з російськими акторами. Частину з них знімали на замовлення українських телеканалів. Те, що продюсер працював із росіянами та білорусами до повномасштабного вторгнення, Сіренко підтвердив й у коментарі журналістам Bihus.Info. Віталій Сіренко також заперечив причетність до виробництва його колишньої компанії. У відкритих джерелах також не вдалося знайти доказів прямих зв’язків Сіренка з ТОВ «Енержіфільм».

«Енержіфільм» заснували у 2019-му Вадим Червяков і Роман Омельчук — двоє одногрупників із Київського університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого.

Що вже можна подивитися

З 37 оплачених фільмів у прокат та у відкритий доступ поки вийшло три. Так, ТОВ «‎Прокіно» випустило 4-серійну мелодраму «‎Одна родина», за яку йому заплатили 8 млн грн. Щодо іншого проєкту компанії — мелодрами «Вглиб кролячої нори» (або «Впізнай мене»), то поки про неї можна почитати лише в інтерв’ю окремих акторів і знайти проби на YouTube. Хоча за 8 епізодів серіалу знімальна група отримала повну суму 16,9 млн грн.

Так само на YouTube уже доступний мінісеріал «‎Санаторій “Незабудка”», який у прокат вийшов із назвою «‎Новорічна шкереберть». Ролі в ньому зіграли зокрема Остап Ступка й Андрій Данилко.

Синопсис: «У переддень Нового року в крихітному, затишному готелі в Карпатах доля, не без допомоги власника готелю Івана (Остап Ступка), зводить разом дуже різних людей. Боєць ЗСУ Валера (Андрій Ісаєнко) їде з передової до кордону, щоб відмовити дружину від розлучення. Волонтерка Таня (Анастасія Цимбалару) не надто вдало намагається зібрати гроші на партію дронів і поспішає на митницю. Блогерка Ліза (Олена Олейникова) просто хоче жити своїм безхмарним і веселим довоєнним життям. Депутат Петрович (Сергій Івушкін) мріє втекти за кордон із валізою грошей. У всіх них дуже різні мрії та погляди на життя, але всі вони зустрінуть Новий рік разом, щоб зрозуміти, чого насправді чекають від майбутнього».

На сайті телеканалу «Дім» вказують, що станом на 11 січня серіал отримав мільйон переглядів на YouTube, сукупно всі серії подивилися близько двох мійльонів разів. Статистика говорить про те, що користувачі переважно дивляться першу серію, а ось далі кількість переглядів наступних трьох падає більш, ніж удвічі. В ефірі каналу СТБ 7 січня  серіал посів третє місце в слоті. 

Знімало серіал ТОВ «‎Рікі-Тікі-Таві» за 10 млн грн (телеканал «Дім» додає, що зйомки проводилися разом із ТОВ «‎Поліґон Фільм»). Обидві компанії зареєстровані в одній квартирі на Оксану Іванюк, яка має у власності третю — ТОВ «Ай К'ю». Це товариство виконувало державне замовлення на зйомки серіалу «‎Позивний “Санта”» за 4 млн грн. Фірма отримала повну оплату, однак інформації про вихід епізодів у відкритих джерелах знайти не вдалося.

Показати результати роботи встигло й ПП «‎Продюсерська Агенція “‎АССА”». Наприкінці грудня знімальна група презентувала короткометражний фільм «‎Солдатик», який коштував бюджету 3,1 млн грн.

Це психологічна драма про пораненого солдата, який проходить лікування у шпиталі. Він не розмовляє і перебуває в напівсвідомому стані, але має видіння: наче мандрує між світом мертвих і світом живих. Коли до нього хтось звертається, щоб дізнатися про долю своїх зниклих безвісти рідних, то хлопець відчуває, в якому світі ця людина — жива вона або мертва.

ДП «МПІУ» повідомляло, що серіали-переможці мистецького конкурсу можуть транслюватися в ефірі різних українських телеканалів, а дати прем’єр визначатимуться після того, як буде визначено канал-транслятор. Після публікації цієї статті, у МПІУ зазначили, що оплата за укладеними договорами між ДП та переможцями мистецького конкурсу здійснюється за фактично надані послуги після підписання актів приймання-передачі матеріалів та актів наданих послуг. «Розрахунок на умовах попередньої оплати не здійснюється. Тобто оплата відбувається після того, як ми отримуємо продукт. Це не означає, що він в той же момент стає доступним глядачеві, бо спочатку для нього має бути обраний канал-транслятор» , - йдеться у повідомлені МПІУ. 

Які твори мають вийти у прокат

ТОВ «‎Український продюсерський хаб» анонсувало прокат серіалу «‎Потяг» — 4-серійної мелодрами про провідницю. За нього знімальна група отримала всі 8,5 млн грн за контрактом. Точної дати виходу не називають.

Окрім того, компанія встигла отримати звинувачення у непогодженій адаптації сценарію для фільму «‎Серце знає» зі списку переможних проєктів. І МПІУ, і продакшн, який виробляє серіал, ці закиди відкидає.  За виробництво серіалу підряднику сплатили 16,2 млн грн із 17,2 млн грн.

ТОВ «УП хаб» входить до групи компаній UP Hub, власниками якої є Сергій Литвиненко, Ольга Пантелеймонова та Юрій Артеменко — нардеп 4-5 скликань, ексголова Нацради з питань телебачення і радіомовлення (з 2014 по 2019 роки).

Один із засновників ТОВ «‎УП хаб» — ТОВ «‎КС Продакшн» — має своє окреме замовлення на серіал «‎Шлях додому». Тож до суми виплат у 24,7 млн грн можна додати ще 8,8 млн грн за останній серіал (разом 33,5 млн грн).

‎Sfera film, яке отримало замовлення на серіал у жанрі військової трагікомедії «Позивний Тамада» як ТОВ «Енержіфільм», оголосило про завершення зйомок 30 листопада. Наразі товариство отримало повну оплату за договором — 7,7 млн грн, але про вихід серіалу поки невідомо.

Та сама фірма 4 грудня повідомила про початок зйомок серіалу у жанрі військової драми «‎Звичайна людина», за яке ТОВ «Енержіфільм» уже сплатили повну суму у 7,6 млн грн. Про дату виходу також поки невідомо.

Крім того, у соцмережах ми знайшли оголошення про кастинги на ролі в такі серіали як «‎Продовження» (припускаємо, що це «‎Продовження роду») та «‎Консультант» (імовірно, «‎Сімейний консультант»). Відбори акторів проводилися цієї осені.

Що буде з невикористаними коштами

У відповіді на запит журналістки Dozorro ДП «‎МПІУ» повідомило, що решту договорів із переможцями конкурсу держпідприємство підписувати не планує. А ті кошти, які підрядники не використали упродовж 2023-го, перерозподіляти не будуть.

Витрачали не тільки на виробництво власного контенту

Телеканал «Дім» витрачався не тільки на виробництво власних серіалів і фільмів. Так, МПІУ торік заплатило 12,1 млн грн за права на використання пісень і музики, а також показ фільмів і серіалів. Серед списку, зокрема:

  • право на 2–3 покази 26 фільмів Суспільного — за 350 тис. грн;
  • по 3 покази із повторами двох серіалів «1+1» за 280 тис. грн: «‎Чорний ворон» і «‎Століття Якова»;
  • 5 показів із повторами пригодницького фільму болгарського режисера Василя Бракова за 80 тис. грн.

Найдорожчий договір був із ТОВ «‎ТВ Сайд Медіа» — на покази 34 іноземних фільмів за 1,2 млн грн.

Окрім того, канал купував права на покази програм YouTube-формату. Наприклад, «‎Крафтові мандри» Євгена Синельникова або «‎Соціологіка» Сергія Гулейкова. Разом із їхніми проєктами «‎Країна героїв» і «‎З України» ДП «‎МПІУ» заплатило ФОП Гулейкову 328 тис. грн за 10 показів кожної з 65 серій шоу.

Також держпідприємство окремо витратило 10 тис. грн на право використати 2 хвилини пісні «‎Старі фотографії» гурту Скрябін у 5-му епізоді серіалу «‎Тривожні люди». Ще 5 тис. грн отримав Дмитро Шуров (Pianoboy) за те, що 30 секунд його треку «‎Відьма» використали у шоу «‎Тихий вечір з Оленою Кравець».

Таким чином, з наданих із бюджету на виробництво українського контенту майже 450 млн грн переможці конкурсів змогли освоїти лише трохи менш як 300 млн грн. На виході, як і передбачалося, глядач отримав здебільшого мелодрами та телекомедії. У кожній згадується тема війни. А ось документальних фільмів у списку майже немає. Ті, які отримали фінансування, поки не вийшли в прокат.

Та, як виявилося, замало було просто відзняти український контент для популяризації. Нині Мінкульт зіштовхнувся з тим, що його треба транслювати десь, окрім телеканалів «‎Дім» і «‎FreeДом». Наприкінці грудня ДП «‎МПІУ» опублікувало оголошення, в якому запропонувало телеканалам і дистриб’юторам узяти відзняті стрічки й епізоди для трансляції на власних платформах. Перевагу надаватимуть тим, хто запропонує більші охоплення, кращі стратегії просування і матиме вищий потенціал до міжнародної дистрибуції. Каталог контенту надаватимуть за запитом.

Після публікації статті, ДП «МПІУ» надіслало свої зауваження до матеріалу. Зокрема, в підприємстві зазначили, що «неодноразово пояснювало мету, з якою держава фінансує виробництво україномовних фільмів, серіалів та документальних проєктів», та наголошувало, що в пріоритеті для їх трансляції будуть українські телеканали і діджитал-платформи, які запропонують максимально широке охоплення української аудиторії. «Нам не зрозуміло, чому авторка зробила припущення, що україномовний контент знімають для російськомовного телеканалу FREEДОМ, орієнтованого на російськомовну аудиторію за кордоном, але це припущення хибне. Водночас, ми не виключаємо, що окремий контент, якщо це відповідатиме задачам та редакційній політиці FREEДОМ, може бути адаптований для показу і на цьому телеканалі. Також ДП “МПІУ” опрацьовує можливості міжнародної дистрибуції виробленого контенту та його адаптації іншими мовами», - йдеться в повідомленні.

Авторка статті - Дарина Синицька, журналістка проєкту Dozorro TI Ukraine

ОНОВЛЕННЯ: Раніше в матеріалі було вказано, що серіал «‎Одна родина» можна побачити на ютуб-каналі «2+2». Після публікації матеріалу з редакцією зв’язалися представники каналу  «2+2», та повідомили, що серіали «‎Одна родина» та «‎Одна родина. Весілля» — це два різних проєкти. Останній знімався власним коштом каналу «2+2», а перший отримав бюджетне фінансування, і ймовірно має транслюватися на СТБ: на сайті «‎Вікна» є анонс серіалу «‎Одна родина», який мають показати на СТБ у 2024 році. Редакція приносить вибачення за помилку.

Матеріал підготовлено за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS»

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3900
Читайте також
06.09.2023 12:00
Дарина Синицька
для «Детектора медіа»
2 334
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Володимир
169 дн. тому
Варто ретельніше перевіряти інформацію. Серіал "Одна родина. Весілля" - не фінансувався державним коштом, та не знімався ТОВ «‎Прокіно».
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду