Сергій Бойко, Big Data: «Ми занепокоєні різким падінням рейтингів Нового каналу»

Сергій Бойко, Big Data: «Ми занепокоєні різким падінням рейтингів Нового каналу»

15 Вересня 2022
1273
15 Вересня 2022
16:00

Сергій Бойко, Big Data: «Ми занепокоєні різким падінням рейтингів Нового каналу»

1273
Як працює система вимірювання телеперегляду ОТТ/IPTV, з чим може бути пов’язане падіння показників Нового на початку вересня й чи можливо в принципі вплинути на результати дослідження.
Сергій Бойко, Big Data: «Ми занепокоєні різким падінням рейтингів Нового каналу»
Сергій Бойко, Big Data: «Ми занепокоєні різким падінням рейтингів Нового каналу»

Після початку великої війни Індустріальний телевізійний комітет призупинив телевізійні вимірювання. Ринок залишився без звичного панельного телевізійного дослідження, яке було «єдиною валютою» для продажів реклами і свідчило про успішність програмування. Навесні, коли частина каналів припинила транслювати спільний телемарафон «Єдині новини» (Новий, СТБ, «2+2», ТЕТ тощо) і запустили власне програмування, відновились продажі реклами спотами (часовими відтинками), а за кількістю контактів зі споживачами (GRP).

У цих умовах зростає цікавість до альтернативних методів вимірювань, які, хоч і не є цілком репрезентативними для всеукраїнської аудиторії, можуть допомогти скласти враження про глядацькі преференції. Зокрема дані перегляду онлайн-телебачення — ОТТ та IPTV. У цій ніші з 2017 року працює компанія Сергія Бойка Big Data UA. Агенції та сейлз-хаузи, за інформацією джерел «Детектора медіа», звертають уваги на ці дані, однак вони поки що не використовуються як валюта для продажів реклами.

Компанія проводить вимірювання, продає пакети з рейтингами телеперегляду та описує основні тенденції вподобань користувачів інтернет-телебачення у своєму блозі. Останні кілька місяців на перших позиціях перегляду був Новий канал. Однак на початку вересня його показники різко впали, а на лідерську позицію вийшов «1+1». Про це в телеграм-каналі писав медіадослідник Орест Білоскурський. Він припустив, що Новий упав із першого на восьме місце серед користувачів Big Data саме через те, що «програми зняті за російського керування» і тому не сподобалися глядачам. Однак із нового сезону в ефірі Нового виходить лише дві прем’єрні програми на тиждень: «Пара на мільйон» (у понеділок у праймі прем’єра, зранку в п’ятницю повтор) та «Аферисти в сітях» (субота). Решта трансляцій — кінопоказ. Перша програма — реаліті з україномовними ведучими, хоча учасники шоу здебільшого говорять російською. Друга програма — вже сьомий сезон проєкту, який показує канал. Ці дві програми навряд чи могли так кардинально вплинути на показники Нового.

«Детектор медіа» вирішив розпитати про це керівника Big Data UA Сергія Бойка.

— Сергію, скажіть, що змінилось для вашого телевізійного дослідження з початком великої війни і яке тепер його місце на ринку.

— Мені важко означити місце на ринку: про це має говорити індустрія. А щодо змін, на превеликий жаль, змінилась кількість гравців на ринку ОТТ та IPTV. А Big Data робить технометрію і знімає показники саме в цьому сегменті ринку. Закриття Oll.tv (сервісу, який належав медіагрупі «Україна». — «ДМ») вплинуло на ринок. Частина людей перейшла на інші платформи: основну вигоду отримали «Київстар ТВ» та Megogo. А решта просто перестала користуватися ОТТ. За нашими оцінками, з ринку пішли близько ста тисяч користувачів. Ця цифра охоплює всі втрати з початку великої війни, в тому числі й частину користувачів Oll.tv. Компанія мала десь 150–170 тисяч передплатників. Із них, думаю, 50 тисяч пішли геть, а 100 тисяч переключились на інші платформи. Також ця цифра втрат включає окуповані території.

— Які ОТТ та IPTV-сервіси входять у ваше дослідження, а які — ні?

— Не входять Megogo та Sweet.tv.

— А чому з ними не вдалось домовитись?

— Важко домовлятися з компаніями, які не хочуть давати дані для досліджень. Чому так — я не знаю. Але такою є позиція компаній, яку я отримую від цих сервісів упродовж двох останніх років. При цьому зі Sweet.tv до початку великої війни ми робили пілот і технічний тест щодо даних, які платформа може нам надсилати. Цього тижня я знову звертався до їхнього керівника й отримав відповідь про принципову позицію не надавати дані.

— Чи може це бути пов’язано з небажанням розкривати кількість своїх передплатників?

— Кількість передплатників не пов’язана з вимірюванням глядачів. Абоненти — це ті, хто передплачує сервіс, а глядачі — дивляться. І на сьогодні тих, хто дивиться, більше за тих, хто платить. Наскільки ця кількість більша, я не знаю. Це може бути і у два рази, і у півтора, і на 20%. Але точно ніхто не відповість, бо таких досліджень немає.

— Яку кількість передплатників охоплює дослідження Big Data?

— Раніше охоплювала пів мільйона, зараз це щонайменше 400 тисяч. Це саме ті пристрої (у нас пристрій дорівнює одному абоненту), які були активні, тобто мали перегляди телебачення, впродовж останнього місяця. Ми не беремо тих, хто підключився, подивився, а потім кілька місяців не користувався телебаченням.

— Хто з компаній є в дослідженні?

— Volia, «Тріолан», YouTV та «Київстар ТВ». Ще є Divan.TV — після минулорічного конфлікту кількість їхніх абонентів упала із 40 тисяч до чотирьох тисяч, і більшість із них за межами України. І «Омега ТВ», яка має до десяти тисяч передплатників, але здебільшого займається транспортними послугами для операторів кабельного телебачення.

— А «Ланет»?

— Зараз «Ланет», якщо я не помиляюся, призупинив роботу IPTV-сервісу. Раніше компанія тестувала свій сервіс майже рік без угоди з правовласниками саме на цю технологію. А після скандалу та розірвання угод із медіагрупами торік закрила панель.

(Після публікації матеріалу до «Детектора медіа» звернулись представники «Ланет-TV». «IPTV-сервіс Ланет.TV не припиняв роботу, а навпаки — розвивається, розширює можливості та присутність на платформах, — йдеться у їхньому коментарі. Ланет.TV ніколи не ретранслював канали без угод на IPTV-технологію. Публічний доступ до даних телевізійної статистики ми закрили після того, як медіагрупи розірвали угоди з "Мережею Ланет”. Але дані є, ми їх обробляємо, накопичуємо, аналізуємо і надаємо окремим гравцям ринку за домовленістю».)

— А яка ситуація з регіональними сервісами?

— У регіонах таких сервісів майже немає. Є «Тенет» в Одесі — приблизно 20 тисяч абонентів.

— Як ви отримуєте дані дослідження? У телевізійній панелі був зрозумілий механізм. Але у випадку з інтернет-телебаченням ви просто отримуєте цифри від партнерів для Big Data і чи маєте ви змогу перевіряти ці дані?

— Партнери надають нам чанки та логи. Лог — це файл, який фактично містить команду для кінцевого пристрою споживача від платформи. Чанк містить відео з id споживача. Ми отримуємо копію логів, відповіді споживачів платформі. Це кілька мільйонів рядків, які передає нам платформа щохвилини на наші сервери.

— Ви можете перевірити їхню достовірність?

— Big Data називається так через те, що ми отримуємо величезний обсяг інформації. Теоретично у платформи є можливість занизити або перевищити ці дані, згенерувавши ботоферму на 2–4 тисячі серверів. Щоби суттєво змінити картину, потрібно у два-три рази збільшити кількість рядків, які ми отримуємо. А це величезний обсяг, фактично це ще одна створена платформа ОТТ. Теоретично все можливо, хоча це дуже дорого. Але на практиці я не знаю жодної компанії, яка б могла таке робити.

— Запитую про це тому, що серед ваших партнерів є сервіси, які належать медіагрупам. Вони мають власні канали й можуть бути зацікавлені у високих показниках їх перегляду. Після закриття Oll.tv у вас залишився «Київстар ТВ», який є партнерським проєктом «1+1 медіа».

— На сьогодні ми досить ретельно відстежуємо дані, які нам передає «Київстар ТБ». В останні дні ми маємо занепокоєння через різке падіння рейтингів Нового каналу. Тому ми перевіряємо всі логи і чанки, перебуваємо в постійному контакті з «Київстаром», щоби перевірити всі дані, які були впродовж вересня. До вересня таких проблем не було. Це можуть бути і ненавмисні речі: платформа може загубити сигнал каналу. Наприклад, якщо якийсь канал недоступний для споживачів, він не має переглядів. Це наша здогадка, яку ми намагаємося перевірити.

— Ви згадували про можливий збій саме 7 вересня. Однак різке падіння показників Нового тривало в наступні дні. Це теж збій? Програмування каналу змінилось несуттєво…

— На мою думку, це технічна проблема. Дві програми не можуть викликати такого суттєвого падіння. 7 вересня ми помітили, що в певні проміжки часу є нульові показники Нового каналу. Але це неможливо, якщо канал доступний у системі і його можна переглядати. Ми ж бачили, що нульові показники були впродовж 5 годин. Технічну підтримку платформі надають представники компанії «Київстар», а вони незаангажовані. Ми хочемо знайти проблему й виправити її. Після того, як ми з’ясуємо, що відбулося 7 вересня, ми так само відстежимо й інші дні. Треба зрозуміти, чи не змінювався id каналів. Платформа може в такий спосіб впливати на перегляд окремих каналів. Наприклад, платформа Megogo свого часу посварилась із певними футбольними каналами, однак не виключила їх, а змінила id й перемістила в інше місце.

— Чи були раніше такі ситуації, як зараз із показниками Нового каналу?

— Так, такі випадки були, й ми розбирались.

— За відсутності телевізійних досліджень реклама продається по спотах. Чи орієнтуються сейлз-хаузи у продажах реклами на дані Big Data?

— Мені важко сказати. За моїми відчуттями — так, орієнтуються. Адже ми вимірюємо зі 100%-ю точністю кількість переглядів.

— Але це все одно дані від інших платформ, які потребують контролю.

— Коли ми беремо в дослідження платформу, то робимо тестовий період на один-два місяці. Ми підключаємо сигнальні пристрої до платформи і стежимо за тими даними, які отримуємо. Це можуть бути від 10 до 100 пристроїв. І якщо ми бачимо, що дані не доходять, то або відмовляємось від співпраці, або розбираємось у причинах. Зараз я не бачу причин вважати дані тих платформ, які входять у дослідження, нерелевантними або спотвореними.

Фото надане Сергієм Бойком

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1273
Читайте також
08.09.2022 16:00
Наталія Данькова
«Детектор медіа»
5 950
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду