Надія білоруської демократії чи прихована рука Лукашенка. Що відбувається в білоруських телеграм-каналах
Надія білоруської демократії чи прихована рука Лукашенка. Що відбувається в білоруських телеграм-каналах
«Детектор медіа» вже аналізував, як російські політичні токшоу та російський телеграм висвітлювали затримання колишнього головного редактора телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича і його дівчини, громадянки Росії Софії Сапєги, в перші дні після цієї події (з 23 до 31 травня). А також, які наративи щодо Романа Протасевича поширювались в інформаційному просторі Росії та України з 1 по 13 червня . «Детектор медіа» також відстежував, як кремлівські наративи щодо Протасевича перетікали на українське телебачення та в українські прокремлівські телеграм-канали.
Сьогодні ми аналізуємо білоруській телеграм-простір. Телеграм у Білорусі неоднозначний та доволі контрастний. Хтось назве його координаційним центром білоруських протестів, інші — анонімною помийкою, керованою ззовні. Хто правий і що відбувається у білоруському телеграмі зараз?
Хто в топі білоруського телеграму
Найпопулярнішим телеграм-каналом Білорусі є NEXTA Live (@nexta_live) — понад 1,2 мільйона підписників. Хоч кількість підписників постійно падає, канал тримає впевнене лідерство.
Для порівняння: найпопулярніший український телеграм-канал — Коронавірус_інфо (@COVID19_Ukraine) — зібрав понад 557 тисяч, тобто вдвічі менше. NEXTA Live (@nexta_live) та NEXTA (@nexta_tv — 568 тисяч підписників), що посідає третє місце у рейтингу найпопулярніших телеграм-каналів Білорусі, асоціюються з висвітленням протестних акцій, які почалися після президентських виборів у Білорусі, коли, за даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Проте протестувальники вважають результати сфальсифікованими та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тихановську легітимною президенткою.
NEXTA з білоруської «хтось», проте канал не є анонімним. Його заснував у 2018-му році Степан Путила, як продовження свого однойменного ютуб-каналу. Також у ролі головного редактора над каналом працював затриманий режимом Лукашенка медіаактивіст Роман Протасевич. У NEXTA нема сайту, проте вони відкрито показують свою команду та дають інтерв’ю. Канал переважно використовує матеріали, які надсилають користувачі. Саме Протасевич відповідав за обробку такої інформації та фактчекінг. Під час активної фази протестів NEXTA публікував анонімні фото і відео користувачів з усієї Білорусі та поширював новини білоруських ЗМІ, сайти яких були заблоковані. У якийсь момент канал почав координувати протести. У відповідь білоруський суд визнав телеграм-канал NEXTA live «екстремістським».
Другим найпопулярнішим телеграм-каналом Білорусі є «TUT.BY новости» (@tutby_official) — канал однойменного сайту, що також переслідується чинною владою країни. Відомо про 15 затриманих у справі Tut.by, серед них головред Марина Золотова, журналісти, редактори та інші працівники видання.
На 4-му місці «Беларусь головного мозга» (@belamova). Канал із понад 258 тисячами підписників заснував фрилансер-консультант «Радіо Свобода», блогер Ігор Лосік, який з 25 червня 2020 року знаходиться під арештом за «організацію масових заворушень». Він голодував і намагався порізати собі вени.
У п’ятірці лідерів білоруського телеграму також є канал «Чай з малинавым варэннем» (@belteanews) — 150 тисяч підписників. Канал також висвітлював протести. Дивна, на перший погляд, назва каналу є насправді іронією. Засновник каналу Ігор Кот обрав таку назву через заяву Лукашенка, що чай із малиновим варенням — його улюблений.
Важливо зауважити, що 4 канали з п’ятірки лідерів втратили підписників у порівнянні з активним періодом протестів. На цих каналах сальдо підписників від’ємне протягом останніх декілька місяців.
Хто поширює дезінформацію та маніпуляції в білоруському телеграмі
Хоч лідери білоруського телеграму є опозиційними, далі у списку є різні ресурси: від відверто провладних каналів до інформаційних помийок. Зараз саме опозиційні канали, а також опозиційні та іноземні медіа стають об’єктами атак провладних телеграм-каналів. На них намагаються навішувати ярлики «продажних» та «фейкометів».
Найбільше маніпуляцій за моніторинговий період зафіксували у провладному телеграм-каналі «Жёлтые СЛИВЫ» (@zheltyesliv). Канал має понад 78 400 підписників і займає 22 позицію у сотні найпопулярніших каналів Білорусі. З виявлених оригінальних маніпулятивних дописів, 21% поширив канал «Жёлтые СЛИВЫ». Більшість таких дописів стосується теми так званого «зовнішнього управління»: нібито Захід чи Україна втручаються у справи Білорусі та відповідальні за організацію протестів. Також канал дискредитував активістів та протестувальників, зокрема маніпулював темою затримання медіаактивіста Романа Протасевича.
Друге місце за кількістю маніпуляцій займає канал BEREZINA (@berezina_bel, 2800 підписників). Третім є ANT_NEWS (@ATN_BTRC, 9300 підписників). Ці канали поширили за 8 днів по 10% від усіх зафіксованих маніпуляцій. Теми несуттєво відрізняються від контенту каналу «Жёлтые СЛИВЫ», а більшість наративів повторюються. Четверте місце розділяють «Земля наша» (@Nashazemla, 17600 підписників) та «Живёт же Беларусь!» (@ZhivetZheBelarus, 5400 підписників).
Як маніпулюють телеграм-канали Білорусі
Більшості провладних телеграм-каналів навіть не доводилося маніпулювати щодо санкцій, протистояння з Заходом та Протасевича: за них це роблять білоруські політики та чиновники. А телеграм-канали транслюють їх позиції, часто без коментарів та доповнень. Час від часу до цієї «компанії» приєднуються й проросійські діячі з України, такі як блогер Анатолій Шарій чи депутат Харківської міськради й голова Харківської міської організації «Опозиційної платформи — За життя» Андрій Лесик, а також російські пропагандисти Олександр Коц та Юлія Витязєва. Їх часто цитують провладні телеграм-канали.
Схожа історія й з Романом Протасевичом, чиї «сповіді» поширюють без контексту та пояснень, інколи лише з іронічним коментарями чи емоджі. До цього прийому вдавалися як канали державних медіа, таких як ОНТ, так і анонімні канали — наприклад, «Живёт же Беларусь!». Останній комбінував ці републікації з власними випадами в бік опозиції, Заходу, ЗМІ та спробами легітимізувати дії білоруських силовиків та влади.
Найпоширенішим прийомом у білоруському телеграмі є дискредитація, зокрема опозиційних та іноземних ЗМІ. Тут весь час намагаються принизити як класичні медіа, так й опозиційні телеграм-канали. Це часто перегукується з наративом про «зовнішнє управління», мовляв, не можна вірити цим ЗМІ, адже «музику замовляє Захід». Канал «Дзермант» (6000 підписників) пояснює: «Позиция этих СМИ понятна — они защищают своих хозяев даже тогда, когда те в открытую работают против твоей страны». Аудиторію свідомо налаштовують проти опозиційних та іноземних ЗМІ. Дискредитація триває постійно, інколи у дуже грубій формі та з переходом на особистості. До прикладу, про нового редактора каналу NEXTA пишуть: «Болезнь Головного Мозга заразительна и ведет к необратимым последствиям. Следующая жертва — Ян Рудик???? Согласиться быть редактором такого невезучего го@но-канала можно разве что под пытками???? Ну, или как вариант, Анджей Дуда собственноручно нос сломал???????? с таким резюме, как у Рудика, выбор небольшой????????♂Унитазы, клубника или БГМ????????».