ТойХтоПішовУПрокат

23 Січня 2012
32623

ТойХтоПішовУПрокат

32623
У підсумку «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» справляє позитивне враження й позбавляє тотального скептицизму щодо українського кіно в прокаті
ТойХтоПішовУПрокат

Перш ніж купити квиток на фільм Михайла Іллєнка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь», прем'єра якого відбулася 19 січня, - на Водохрещу, до речі! - ваш автор тривалий час намагався пройти до каси кінотеатру крізь вогонь власних сумнівів. Надто багато авансів роздавало українське кіно протягом десяти останніх років. Надто часто обпікалися глядачі об «перші українські блокбастери».

 

А головне - Михайло Герасимович Іллєнко, судячи з його попередніх кіноробіт, численних інтерв'ю, публічних виступів та особистого спілкування, ніколи особливо не тяжів до кінематографу, який прийнято називати «масовим». Тобто, такого кіно, яке запрограмовано передусім на прибуток або хоча б вихід у «нуль». На моє глибоке переконання, Михайло Іллєнко надає перевагу кіно авторському. Яке призначено для вузької аудиторії фестивалів. Там же здобуває призи і зовсім не відповідає поняттю «блокбастер». Хоча в країнах, де є кіноіндустрія, авторське кіно живе лише за рахунок комерційно успішного. І стає яскравим та помітним явищем тільки на його, масового кіно, фоні.

 

Ось які переконання я мав, морально готуючись до походу на «ТойХтоПройшовКрізьВогонь». Я дуже боявся, що хвилин за тридцять після початку чергового «першого українського блокбастеру» люди почнуть виходити з залу. Як це вже було на «Молитві за гетьмана Мазепу» в 2002 році та «Прорвемось!» у 2006-му. Пізніше дізнався - не я один був скептично налаштований перед прем'єрою. Отже, українське кіно, на жаль, само себе загнало в ситуацію, коли від нього нічого хорошого не чекаєш.

 

У цьому плані згаданий вище 2006 рік став, як на мене, роком невдалого прориву українського кіно в кінотеатри. З огляду на той час найадекватнішою стрічкою «українського» сегменту для мене лишається, як не дивно, «Штольня» - привабило насамперед тяжіння до жанрової чистоти, відсутність зайвих сентиментів, натягнутої любовної лінії, повна деполітизація та данина ірреальному.

 

Страшна казка з хорошим кінцем, де все перемагає не Сила Кохання, а сильний Герой із усталеною та сформованою системою цінностей (бажано - демократичних): ось яка історія повинна, як на мене, стати для українців улюбленою. Причому йдеться не лише про кіно...

 

 

 

 

Представляючи свою нову стрічку, Михайло Іллєнко загалом озвучував тези про нового героя-переможця, котрий долає труднощі та виходить живим із численних перипетій. І це десь так відповідало моїм уявленням про тематику, жанр, настрій та напрям сучасного українського фільму. Правда, кілька разів я чув від Іллєнка й таке: мовляв, його називають «не касовим» режисером, одначе цього ніхто не знає, бо його фільми, зокрема «Фучжоу», не мали широкого прокату. А отже, невідомо, яку б касу вони зібрали. І, відповідно, чи не забрали б потім критикани своїх слів назад. Хоча коли йдеться саме про «Фучжоу», то, при всій повазі до невтомного Михайла Герасимовича, ця стрічка - зразок українського авторського кіно. Якщо хочете - «фестивального».

 

Це не погано. Це не тавро і не вирок. Просто такі фільми не запрограмовані самим автором на демонстрацію мільйонам у великих кінозалах. І, відповідно, на розуміння цими самими мільйонами. Чого домагаються продюсери та прокатники.

 

Проте любов до кіно і повага до спроб українських кіновиробників прорватися не на фестивалі (там їх уже знають!), а в кінотеатри перемогли. Я купив квиток. По ходу переконавшись - третину місць у залі вже заброньовано, ще третину - вже продано, і це - за годину до початку вечірнього сеансу. Отже, тепер лишилося тримати кулаки, аби надії себе виправдали і з залу ніхто не почав виходити так само активно, як бронювали місця.

 

Перші кадри справили суперечливе враження. Краєвид Південних Анд, на тлі яких іде змарнілий головний герой - заради того, щоб зафільмувати це, тобто зняти Південну Америку не в Криму, а в Південній Америці, режисер витратив півтора роки, зупинивши виробничий процес. Про намір зняти Анди на натурі Іллєнко говорив ще в 2008 році, коли процес тільки почався і проект отримав із бюджету стартові 6 млн грн (у процесі бюджет стрічки зріс до 16 млн грн). Моє суб'єктивне враження: це мистецькі... витребеньки (щоб не вжити образливого слова «понти»). І ще одне підтвердження претензії Іллєнка знімати насамперед авторське кіно. Хоча кадр справді красивий. Але знає про реальність зйомок обмежена кількість людей. У глядачів, розбещених намальованими на комп'ютері краєвидами Гоґвордса, натуральні Анди, напевне, трепету не викличуть. Хіба що перед початком прочитати лекцію: ось це - не комп'ютерна графіка, а справжні гори.

 

Тим більше, що далі ми бачимо сцену повітряного бою, зроблену за голлівудськими стандартами, тобто - за допомогою високих технологів. Бій ведеться під супровід етномузики від «ДахаБраха», і цей мікс української автентики з Голівудом уже сприймається позитивно та, відповідно, викликає пожвавлення в повному залі. Але наступні епізоди, котрі є флеш-беком із дитинства героя в селі на Полтавщині, та ще й у контексті грядущого Голодомору, напружили ще більше.

 

Річ у тім, що Віктор Андрійович Ющенко своєю, як би це так обережно сказати, культпросвітницькою діяльністю перетворив болючі теми української історії на предмет спекуляції, політичного й громадянського протистояння та відразливий пафос. Наслідки цього ми будемо розгрібати ще довго. Також мене особисто щиро бісить неписане правило, згідно з яким український Герой повинен обов'язково походити з козацького роду і ментально тяжіти до села. Хоча українській культурі, насамперед масовій, не вистачає передусім національної урбаністики. Адже розвиток відбувається в містах, це не лише українські реалії...

 

Проте, повертаючись до предмету розмови, я готовий припустити: тема Голодомору згадувалася, бо проект «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» подавався в Мінкульт ще за Ющенка. І мав більше шансів пройти саме в такий спосіб. Але якщо вже Іван Додока (Дмитро Лінартович), головний герой фільму - нащадок характерників, хлопець, що вижив після великого голоду, та син «ворога народу», пішов служити в Червону армію, сценаристам (серед яких - Михайло Іллєнко) варто було пояснити, для чого він це зробив. Мій дідусь, наприклад, додав собі два роки, аби записатися в армію. Там хоча б годували та не змушували комсомольців робити обшуки в своїх односельців. Ось як виглядало виживання в Радянському Союзі. Чим був мотивований Іван Додока, коли пішов у «червоні соколи» - невідомо.

 

Проте все викладене вище стосується лише перших хвилин стрічки. Після того, як Іван підкидає монету вгору, поки вона летить - лупить кулаком просто в п'ятак містечковому гопникові, а потім - спокійно ловить монету та повертає коханій дівчині, дійство на екрані дивним чином налагодилося.

 

Відпали сумніви в тому, що на екрані - авторська претензія на геніальність укупі з освоєнням коштів. Глядачі разом зі мною побачили справді лінійно збудовану гостросюжетну драму. Де немає притаманного українцям пафосу, культу села, бідності й поразки. Де «українському поетичному кіно» роблять реверанс, але - короткий, ввічливий та, я сподіваюся, прощальний. В усякому разі, хай традиції поетичного кіно живуть та перемагають у фестивальних стрічках. Так само, як інші українські культурні традиції - сопливості та надмірної сентиментальності.

 

Якщо Михайло Іллєнко наступив на горло цим традиціям, знайшовши спільну мову та, відповідно, компроміс між авторським та продюсерським кіно, він тим самим мимоволі показує приклад іншим, хто справедливо хоче прорватися на великі екрани. Та, відповідно, достукатися до мас. Для цього треба залишити любов до інтелігентських рефлексій. Ще краще - змити ці рефлексії в унітаз. Адже в героїв на них немає часу.

 

Принаймні в Івана Додоки. Збитий у бою радянський льотчик потрапляє в полон. З полону - в НКВД як зрадник. Звідти - в табори ГУЛАГу, і там не до рефлексій та виявів поетичної натури: виживати треба. Тому Додока тікає з табору, його шукають, він після низки пригод добирається до Південної Америки, де потрапляє до індіанців. Учить їх варити борщ. А в фіналі заганяє всіх на традиційну українську толоку. Пафос, звісно, проте ненав'язливий і досить легкий.

 

Як, зрештою, і вся стрічка: лишившись в «українському» контексті, вона цілком може бути зрозумілою за межами нашої країни. Власне кажучи, це вже відбувається - фільмом зацікавилися прокатники за кордоном.

 

 

 

 

Окрема тема - містика. Окреслене раніше тяжіння українців до ірреального та віра в ірраціональне Іллєнком не експлуатується (як той же Голодомор), а саме використовується з користю як для сюжету, так і для візуального ряду. Додока періодично демонструє певну схильність до надприродних, можна сказати - чаклунських здібностей. А між ним та його ворогом, односельцем та офіцером НКВД Шулікою, постійно є якісь астральний, тільки їм відомий зв'язок. Отак, без надмірної поетизації, можна передати внутрішній світ героїв, нікого не «навантажуючи».

 

Продюсер стрічки Володимир Філіпов наголошує ще на кількох моментах, котрі додають або мусять додати їй цінності. Перший: кіно робилося українцями в Україні. Знімальна група, актори, музика, спецефекти - все це має українське громадянство. І хоча широкий глядач упізнає поки що не всіх виконавців (серед медійних облич - Віталій Лінецький, Віктор Андрієнко, Олександр Ігнатуша), роздратування від того, що тут немає Гоші Куценка, Адама Сендлера або Леонардо ді Капріо, не відчувається. Момент номер два: продюсер націлений на широкий глядацький загал та не соромиться цього. Навіть більше: закликає в боротьбі з піратським «закачуванням» почати з себе і купувати або квитки в кіно, або ліцензійні диски. Адже тільки так українське кіно отримає реальну цінність: за можливість отримати продукт треба заплатити.

 

У підсумку «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» справляє позитивне враження. Перекреслює сумніви, висловлені вище. Та позбавляє тотального скептицизму стосовно перспектив українського кіно в прокаті. І чи не вперше дає віру в те, що кіноіндустрія в моїй країні має перспективи. Ну, а особисто Михайлові Іллєнку - надію на те, що поєднання авторського та продюсерського кіно мінус пафос дадуть йому змогу без перебільшення називати себе касовим режисером.

 

Фото - Павла Довганя

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
32623
Читайте також
28.01.2012 09:57
Лілія Бондарчук, «Дзеркало тижня. Україна»
25 042
22.01.2012 18:14
Ирина Гордейчук
для «Детектор медіа»
30 128
Коментарі
8
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
тиманчі
4622 дн. тому
Ще не вмерли в Україні режисери. Саме не вмерли . Бо ті молоденькі , які називають себе режисерами і завжди гордо сидять осторонь знімального майданчика з кавою і цигаркою перед монітором і в повному захваті від самого себе коханого смикають волоссячко на тімені і щось гучно верещать в мікрофон , тільки і вміють що зклЕпати з трьох смиканих дублів (крупного , середнього , загального) локшину під назвою КЛІП для бундючних безголосих коханок грошовитих папіків.
кокотюха
4622 дн. тому
А в 2008 році Іллєнко говорив, не мені, а на круглому столі - хоче знімати Анди в Андах. Без "принагідно", "під час подорожі" тощо - це була така мета від самого початку. Сказав - зробив. Та й кіно зняли :))))
evbudko
4622 дн. тому
Ось, Андрію, і я в тобі образив художника... )) До тебе тільки одна тут претензія - гадаю, сам не бажаючи, ти повторив чиюсь лажу. Я робив велике інтерв'ю з Іллєнком, і він чітко сказав, що в мандри на яхті подався вимушено, а Перший кадр в Андах зняв принагідно. Не вірити йому підстав немає. Тож перерва у зйомках - причина подорожі, а не навпаки. Те саме Іллєнко казав на радіо. Всі інші закиди до режисера не вважаю істотними, бо маю і свої. Отак би взяти й перемонтувати набіло... Хоча це ми, напевно, упереджені до картини як рідкісного явища в житті українського кіно... )) Треба ще передивитися.
кокотюха
4622 дн. тому
А художника ніхто не ображає, до речі! Просто, на мою думку, на початку аж надто багато села як для історії про Героя. Але це, як усяке враження, винятково суб`єктивне. Краще сказати, аніж промочати та проігнорувати - це для митця погано, коли ігнорують. Щодо зйомок у Андах: тут-таки наполягаю на тому, що написав. Бо існують різні версії появи саме цього кадру. Одну я чув безпосередньо на пресусі в 2008 році: режисер збирався саме в Південну Америку заради одного кадру. Про це я писав, до речі, ось підняв власний текст того періоду. Потім - про це написали "Коментарі" на своєму сайті, теж можна перевірити. Але чи так це важливо тепер? Якщо важливо - окей, хай сам автор скаже. Проте в Коментарях чітко прописано: кадр знято під час подорожі на яхті. Її режисер здійснив, коли процес зйомок було призупинено. І я не розумію претензій :)
evbudko
4622 дн. тому
Ну, це таки мелодрама. А як можна було робити комедію... Хіба що як "Велика прогулянка" з Фюнесом і Бурвілем. Анди до сценарію ніяк не причетні, це однозначно, тут просто якась плутанина - все відбувається в Північній Америці, Анди виступають у ролі якихось гір на Алясці чи щось таке. Мене турбує твердження, що режисер із власної волі перервав зйомки на півтора року і гайнув кататися на яхті. Не схоже це на Іллєнка і так воно не було. Режисер, якому припинили фінансування через дурні вибори, чоловік у віці, вирушив у неймовірні мандри, скоріше, з розпачу - оце схоже на істину і так воно є, тут треба поставити крапку йне вводити в оману читачів "Т". Ну, а щодо "кандидатури героя", то тут справді рецензент грає комедію: невже треба було похерити реального прототипа і втулити когось іншого? Це така претензія до сценаристів?.. А такі речі творці фільму й не лише вони трактують саме як закиди й претензії. Обережніше треба зі словами, "поета образити легко". Я бачив Іллєнка після прес-показу, він, бідака, тримався за серце і виглядав дуже втомлено.
кокотюха
4623 дн. тому
Ого! Будько, я стежив за процесом народження фільму, можна сказати, від початку. Тому: на початках його взагалі позиціонували як комедію, потім - трагікомедію, нарешті - тепер пишуть, що це взагалі мелодрама. Це є раз. Два: Іллєнко сам казав у моїй присутності, хо хоче знімати Анди в Андах, і це - принципово. Три: з цього мого тексту зняли з якихось причин лінки-посилання на користь окремих тверджень. Зокрема - про ту саму подорож на яхтах і принагідні зйомки.. Чотири: Голодомор і село паралельно напружили не лише мене - лінк теж зник, але почитай хоча б Солодька на Укрправді. Я спочатку написав свій текст, його думку дізнався потім, можна сказати - випадково. П`яте: а чому такі крайнощі - як не селюк, то скрипаль-інтелігент-білоручка? Є нормальні міські дворові пацани, котрі цілком можуть стати українськими героями. Можу ще багато писати, але я виклав свої думки, з якими йшов у кіно і з якими вийшов. "Не можна чогось писати" - це не порада і тим більше не позиція. Загалом кіно справило хороше враження, а застереження кожного свої :)))
Будько
4623 дн. тому
Кока, радий загальній позитивній оцінці фільму, але мушу вказати тобі на деякі речі. По-перше, ніхто (принаймні із творців) не називав фільм "блокбастером". По-друге, про Голодомор дуже треба говорити, а те, що на ньому хтось спекулює, так у нас на всьому спекулюють. У тому числі, вибач, і твій пасаж нагадує спекуляцію на Голодоморі. По-третє, в Анди Іллєнко потрапив принагідно, здійснивши трансатлантичну подорож на яхті (вже через це вважаю самого його героєм), прихопив із собою камеру і зняв Перший кадр. Зйомок для цього не переривав, їх перервали вибори президента. Не поширюй дурниць і не пиши, чого не знаєш. Південна Америка взагалі не фігурує у фільмі, а глядачеві про походження першого кадру знати зовсім не обов'язково. За фільмом це якась Аляска чи Скелясті гори - одне слово, Північна Америка, друже! Як чукчі з ескімосами могли переправити когось у Південну Америку?! По-четверте, щодо того, що "український Герой повинен обов'язково походити з козацького роду і ментально тяжіти до села". Де ти бачив у нас забагато козаків на екрані? А те, що із села, то це ж просто історичний факт про Івана Даценка, прототипа головного героя, я з його родичами спілкувався. Що, треба було зробити Даценка-Додоку скрипалем? Нарешті, українське кіно не саме себе кудись там загнало, його планомірно викорінюють, а Іллєнки герої, бо вони чинили і чинять цьому збройний опір. Загалом рецензія може бути, багато зауважень слушні, особливо подобається заголовок. Але дурниць поширювати не треба, це шкодить. Моя думка про фільм - він насамперед дуже потрібний, а потім уже художньо вартісний або ні. Гра головних виконавців неоднорідна, багато сцен не дотягнуті, монтаж місцями рваний - але сценарій загалом хороший, чимало режисерських знахідок. Фільм додивляєшся до кінця із задоволенням, місцями аж пробиває на сльозу. ІМХО
Людмила
4623 дн. тому
Найрозумніша рецензія з усього, що є
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду