Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 8 листопада
У ранковому слоті каналу іномовлення фінансист Сергій Фурса коментував вплив мобілізації на економічну ситуацію в Росії. Він проаналізував відкриті дані щодо виплат мобілізованим та їхнім сім'ям із регіональних бюджетів: у будь-якому разі сум, вказаних у документах, не вистачає на всіх мобілізованих, що також підтверджується заворушеннями у центрах угруповань військових.
За словами депутата Херсонської облради Сергія Хланя, окупанти, намагаючись показати, що вони залишають Херсон, насправді окопуються і готуються до оборони.
Грузинський парламентарій Георгій Вашадзе говорив зокрема, як важливо для грузинів, щоб у світі їхню країну знали за самоназвою — Сакартвело. Литва стала першою країною, яка на офіційному рівні змінила у дипломатичних стосунках назву Грузії на Сакартвело.
Юристка для мігрантів Валентина Чупик розповідала про вербування мігрантів із країн Середньої Азії в російську армію задля відправки їх в Україну, про допити і знущання, під час яких їх змушують підписувати контракти.
Соціолог, науковий керівник компанії «Левада-центр» Лев Гудков в інтерв’ю з циклу «Люди доброї волі» розповів про роботу соціологічних служб в Росії. Він сказав, що будь-яка офіційна кремлівська соціологія є не соціологією, а складовою пропагандистської машини. За словами російського соціолога, ситуація в суспільстві змінилась радикально не після лютого 2022-го, а саме у вересні, після оголошення мобілізації.
У слоті каналу «Інтер» незалежна експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна говорила про ситуацію в Енергодарі; пояснила, наскільки негативно аварійні зупинки впливають на роботу блоків Запорізької АЕС; розповіла, як співробітників станції затримують, забирають, вони не повертаються, на них тиснуть. За словами Кошарної, із 11 тисяч персоналу на станції лишилось близько трьох тисяч.
Політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик проаналізував імовірні підсумки виборів у Конгрес США і їхній вплив на українсько-американські відносини. У цьому та в наступному слотах дане питання продовжили обговорювати з власним кореспондентом «Голосу Америки» в Білому Домі Михайлом Комадовським та російським експертом Андрієм Піонтковським.
Російський опозиціонер Ілля Пономарьов у інтерв’ю в студії говорив про своє бачення майбутнього Росії, про новий прапор опозиціонерів — біло-синьо-білий. Його концепцію розробила опозиціонерка-активістка як «прапор Росії зі змитою кров’ю», хоча насправді це стяг Новгородської республіки. «У Російській імперії того часу було два осередки демократії — Запорізька Січ і Новгородська республіка. У запорожців вийшло оселитися так, щоб зараз існувала незалежна Україна, а от у Новгородської республіки це не вийшло», — резюмував Пономарьов.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк коментував заяви Володимира Зеленського про умови для перемовин із Росією і перспективи участі президента України у саміті «Великої двадцятки» в Індонезії.
У слоті «1+1» про імовірність перемовин із Росією говорив російський правозахисник, політичний діяч Марк Фейгін. Він відзначив, що до саміту G20 росіяни порушуватимуть цю тему, тому що Путін дуже хоче зустрітись на саміті із президентом США Джо Байденом.
Журналістка і ведуча російського видання The Insider Марфа Смірнова розповідала, як переслідують тих, хто відмовляється воювати, як їх тримають у підвалах у Донецькій області, і у їхніх дружин немає можливості визволити своїх чоловіків або хоча б зв’язатися з ними.
Політтехнолог Тарас Загородній коментував новий курс навчально-військової підготовки у російських школах. На його думку, не треба порівнювати ці уроки з тими, що були у Радянському Союзі, адже тоді з дітей робили просто патріотів, а зараз із них робитимуть солдатів і вбивць. Це вже варто порівнювати не з СРСР, а з Північною Кореєю.
У вечірньому слоті каналу іномовлення про ймовірність перемовин між Україною і Росією говорив голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. Чи стане саміт G20 в Індонезії майданчиком для таких перемовин? Чи з’явиться на саміті Путін? На думку нардепа, Путін скоріш за все не буде на саміті, адже не схоче опинитись в ізоляції.