«Інтерфакс-Україна», «Укрінформ» і «Гал-Інфо» більше не інформаційні агенції
«Інтерфакс-Україна», «Укрінформ» і «Гал-Інфо» більше не інформаційні агенції
Законом України «Про медіа», який набрав чинності понад рік тому (31 березня 2023 року), був скасований інший закон — про інформаційні агентства. Після того всі інформагентства, що діяли в Україні, мусили перереєструватися згідно зі статтею 63 Закону «Про медіа».
Для перереєстрації вони мали обрати для себе іншу категорію медіа, адже в новому законі відсутня така категорія, як інформаційне агентство. На це їм, як і всім іншим інформаційним ресурсам, відводився рік.
«Детектор медіа» звернувся до редакцій інформагенцій з питанням, чи виконали вони цю законодавчу норму і в яку категорію медіа перереєструвались.
Гендиректор «Інтерфаксу-Україна» Олександр Мартиненко в коментарі «ДМ» повідомив, що очолюване ним медіа з 4 грудня 2023 року більше не є інформаційним агентством і зареєстровано Національною радою з питань телебачення і радіомовлення як онлайн-медіа.
Як онлайн-медіа зареєструвались також інформаційне агентство Mind.ua, про що раніше писав «ДМ», та колишня інформаційна агенція «Гал-Інфо», про що нам повідомив її головний редактор Андрій Маринюк.
«Інформаційна агенція “Гал-Інфо” зареєстрована cуб’єктом у сфері медіа у якості онлайн-медіа 1 лютого 2024 року. Ідентифікатор медіа — R40-02551. Вид онлайн-медіа — портал новин. Назва: Агенція інформації та аналітики “Гал-Інфо”», — йдеться у відповіді «Детектору медіа» очільника «Гал-Інфо».
Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ» також уже зареєстровано суб’єктом у сфері онлайн-медіа, повідомив нам генеральний директор «Укрінформу» Олексій Мацука. Відбулося це 28 вересня 2023 року.
А юристи «ЛігаБізнесІнформу» у відповіді «Детектору медіа» послались на тлумачення законодавчої норми Нацрадою, у якому вона стверджує, що обов’язковій реєстрації підлягають суб’єкти, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра, суб’єкти у сфері аудіовізуальних медіа на замовлення, провайдери аудіовізуальних сервісів та провайдери платформ спільного доступу до відео.
«У свою чергу, суб’єкти у сфері онлайн-медіа, до яких відноситься інформагентство “ЛігаБізнесІнформ”, відповідно до вимог закону можуть зареєструватися добровільно. Як бачимо, для нас така реєстрація є опцією, а не законодавчою вимогою. Разом з тим, ми маємо намір здійснити добровільну реєстрацію, подавши відповідні документи до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення», — йдеться у відповіді «ЛігаБізнесІнформ», яку надала головна редакторка Liga.net Юлія Банкова. Вона пообіцяла повідомити, коли «ЛігаБізнесІнформ» перереєструється.
Інші інформаційні агентства, зокрема, УНІАН, «РБК-Україна», «Українські новини», УНН, «АрміяІнформ», на запит «Детектора медіа» щодо своєї перереєстрації не відповіли.
Нагадаємо, що на початок квітня Національна рада з питань телебачення та радіомовлення зареєструвала за новим законом про медіа 231 ресурс як онлайн-медіа.
Закон «Про медіа» набув чинності наприкінці березня 2023 року і став одним із тих, які необхідно було ухвалити для набуття статусу кандидата в ЄС. Він розширив повноваження Національної ради з питань телебачення та радіомовлення й запровадив нові правила на ринку. На повну імплементацію закону може піти десять років.
У 2023 році Нацрада, зокрема, розпочала реєстрацію ОТТ-сервісів, друкованих медіа, а також онлайн-видань. Останні почали реєструватися наприкінці червня. Крім традиційних сайтів, регулятор реєструє як медіа відеохостинги, сторінки у фейсбуці та інстаграмі, канали на ютубі та в телеграмі, акаунти в тіктоку, вотсапі та вайбері.
Про те, кому належать зареєстровані станом на листопад 2023 року онлайн-медіа, детальніше читайте в матеріалі журналістки «Детектора медіа» Наталки Данькової.
Читайте також:
Фото: «Інтерфакс-Україна»