Комісія ООН наразі не дійшла висновку, що Росія чинить в Україні геноцид. Але є «серйозні» воєнні злочини
Комісія ООН наразі не дійшла висновку, що Росія чинить в Україні геноцид. Але є «серйозні» воєнні злочини
Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні не дійшла наразі висновку про те, що в Україні відбувається геноцид, але розслідування триватиме. Про це повідомив голова комісії Ерік Месе, відповідаючи на запитання журналістів після пресконференції в Києві в понеділок, передає «Інтерфакс-Україна».
«На цьому етапі ми досі не дійшли висновку про те, що в Україні відбувається геноцид. Дозвольте мені сказати, що ми чудово усвідомлюємо занепокоєння та звинувачення щодо цього злочину. Ми розслідуємо це крок за кроком. Наразі ми не маємо достатніх доказів, які відповідали би правовим вимогам Конвенції про геноцид», — сказав Месе.
Він зазначив, що комісія продовжить розслідування. «Ми, наприклад, відзначали, що в російських ЗМІ пролунали певні заяви, які, можливо, можуть мати стосунок до питання підбурювання до геноциду. Це одна лінія, яку ми розглядатимемо, але висновків поки що немає», — пояснив голова комісії.
Водночас Месе наголосив, що комісія виявила велику кількість російських воєнних злочинів, і «це серйозні злочини».
Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні надасть письмові звіти про свою діяльність Генеральній асамблеї в жовтні 2023 року та Раді ООН з прав людини в березні 2024 року.
Як повідомлялося, члени Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні здійснили третій візит в Україну з 28 серпня по 4 вересня 2023 року.
Нагадаємо, 26 лютого 2022-го Україна подала позов проти Російської Федерації щодо порушення Конвенції 1948 року про попередження злочину геноциду та покарання за нього» («Конвенція про геноцид»). До позову долучились 32 країни.
У вересні Міжнародний суд ООН проведе публічні слухання попередніх заперечень, висунутих Росією у справі щодо геноциду.
У грудні Комітет Сенату США з міжнародних відносин підтримав резолюцію щодо визнання дій Росії у війні проти України геноцидом проти українського народу. У квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Росії. Згодом, 22 травня, Парламентська асамблея НАТО одностайно визнала злочини Росії проти України геноцидом, а терористичний режим у Росії — рашизмом.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки збирає базу даних геноцидальної риторики російських посадовців та пропагандистів.
Генеральний прокурор Андрій Костін повідомив, що правоохоронці в контексті російської агресії розслідують п'ять кримінальних проваджень щодо геноциду. У провадженні щодо геноциду українського народу фігурують російські пропагандисти.
Американський історик Тімоті Снайдер виокремив шість головних ознак геноциду в діях Росії проти України. За його словами, «у ситуації з Росією ми маємо не брак, а надлишок доказів політики геноциду».
- Читайте також: «Трибунал для Путіна» презентував юридичне обґрунтування вчиненого росіянами геноциду в Маріуполі
Фото: «Укрінформ»