«Репортери без кордонів»: Пропагандистську мережу на окупованих територіях України очолює соратник Пригожина
«Репортери без кордонів»: Пропагандистську мережу на окупованих територіях України очолює соратник Пригожина
З липня 2022 року теле- і радіопропаганду на окупованих територіях України перебирає під свій контроль росіянин, генеральний директор телеканалу «Санкт-Петербург» Олександр Малькевич, який є близьким соратником власника «ПВК Вагнер» Євгенія Пригожина. Нова система концентрується довкола трьох місцевих медіа у Мелітополі, Херсоні та Маріуполі, а до роботи через брак місцевих колаборантів залучають кадри з Росії. Про це йдеться у розслідуванні «Репортерів без кордонів».
Проєкти місцевих телеканалів, що їх розробляли окупаційні адміністрації після вторгнення, раптом скасували на користь нової системи, що концентрується довкола трьох медіа: мелітопольської медіагрупи «ЗаМедіа», херсонського телеканалу «Таврія ТВ» і маріупольського «Маріуполь 24».
«Завдання цих нових медіа — змусити місцеве населення прийняти кремлівське бачення світу та інтеграцію окупованих територій до складу Росії, що, за словами Олександра Малькевича, є “дуже важливим викликом”», — йдеться у розслідуванні.
Для запуску цих медіа Олександр Малькевич спирався на ресурси місцевої адміністрації, а також фонду з невідомим фінансуванням, який він створив у 2017 році і у жовтні 2022 перейменував на «Фонд розвитку нових медіа», та керованого ним каналу «Санкт-Петербург».
Управління новими місцевими каналами доручили російським журналістам, відомим своєю лояльністю до Кремля, або членам петербурзького відділення «Бойового братства» — асоціації, що є частиною вербувальної мережі групи «Вагнера».
Згідно з джерелами «Репортерів без кордонів», за працю на окупаційні медіа в зруйнованому Маріуполі пропонують 30 000 рублів (350 євро) на місяць.
Утім, йдеться у розслідуванні, на окупованих територіях залишилося небагато українських журналістів, готових співпрацювати з пропагандистськими медіа. Тож Малькевич залучає російські кадри, зокрема зі свого рідного Санкт-Петербурга.
Крім того, він вербує чиновників і менеджерів пропагандистських медіа, які працювали на угруповання «ДНР». А 10 серпня за підтримки генерального директора RT Олексія Ніколова він відкрив у Херсоні школу журналістики для набору кадрів. Новобранці школи віком часто по 15-16 років іноді їздять на стажування до Санкт-Петербурга.
Розслідувачі вважають, що система пропаганди, створена Малькевичем на окупованих територіях півдня України, є частиною стратегії власника групи «Вагнер» Євгенія Пригожина, спрямованої на посилення його медійного впливу в Росії. Малькевич багато років входить у коло людей, наближених до Пригожина, хоча до минулої осені заперечував свою причетність до «Вагнера» і навіть подавав до суду на журналістів, які виявили цей зв’язок.
У самій Росії Малькевич перебуває в авангарді боротьби проти незалежних медіа, так званих «іноземних агентів». Як і його наставник Євген Пригожин, він використовує свою діяльність в Україні для викриття «зрадників» країни. Серед них – насамперед артисти, лідери неурядових організацій та журналісти, яких, на його думку, слід «заборонити».
Як повідомляв «ДМ», у вересні 2022 року окупаційна адміністрація Маріуполя запустила новий місцевий телеканал — «Мариуполь 24». Створювати пропагандистський телеканал допомагали «фахівці» з окупованого Донецька, а також генеральний директор телеканалу «Санкт-Петербург» Олександр Малькевич, який нещодавно очолив кафедру журналістики в захопленому Херсоні.
У березні 2023 року російські окупанти оголосили про створення медіазони в Алчевську, в якій до 30 листопада мають навчати підлітків тимчасово захоплених районів Луганщини «основам журналістики». На це виділили 1,2 мільйона російських рублів із коштиів адміністрації президента РФ.
- Читайте також: Колаборанти в дефіциті. Як російські загарбники запускають медіа в Херсоні та Маріуполі
Фото: «Репортери без кордонів»