Опитування: Частка людей, які говорять українською, зросла на 7% за минулий рік

Опитування: Частка людей, які говорять українською, зросла на 7% за минулий рік

11 Березня 2023
2190
11 Березня 2023
11:24

Опитування: Частка людей, які говорять українською, зросла на 7% за минулий рік

2190
Водночас 87% громадян вважають українську своєю рідною мовою. Це на 10% більше, ніж було у 2021 році.
Опитування: Частка людей, які говорять українською, зросла на 7% за минулий рік
Опитування: Частка людей, які говорять українською, зросла на 7% за минулий рік

У 2022 році громадян, які вживають українську мову в повсякденному житті, побільшало порівняно з 2021 роком. Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Ще у 2021 році цей показник становив 64%, тоді як у 2022-му він зріс до 71%. За даними соціологів, рівень вживання російської також знизився на майже 10%.

«Така динаміка є наслідком як ефекту символічної відмови, так частково і неможливістю проводити дослідження громадської думки на окупованих та прифронтових територіях Півдня та Сходу», — зазначили фахівці. 

Водночас російську мову продовжують вживати у повсякденному спілкуванні у Південному та Східному макрорегіонах.

Соціологи зауважили, що практика не обмежується лише спілкуванням у родині чи з друзями.

«Найімовірніше, значна частина тих, хто відзначили російську як переважну мову спілкування вдома, послуговуються українською у публічній сфері, при спілкуванні з україномовним співрозмовником тощо», — кажуть дослідники.

Опитування також свідчить про те, що, як і раніше, у містах Півдня та Сходу України російська мова повсякденного спілкування залишається поширеною, хоча мешканці селищ та сіл здебільшого є українськомовними.

Як з'ясували соціологи, частка громадян, які вважають українську мову рідною, також зросла за минулий рік до 87%.  У 2021 році цей показник становив 77%. Наразі українська мовна ідентичність переважає в усіх регіонах України.

Досі актуальним залишається питання співвідношення між мовною ідентичністю та мовною практикою.

«Частина громадян України, які вважають українську рідною мовою, у побуті спілкуються російською. Зокрема це поширено на Півдні та Сході країни, де майже 40% українців, які вважають рідною українською мовою, вдома здебільшого спілкуються російською», — додали автори опитування.

Опитування проводилося Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA з 13 по 21 грудня 2022 року за методом face-to-face у 22 областях України.

Загалом в опитуванні взяли участь 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Водночас, додаткові систематичні відхилення вибірки, як зазначили автори опитування, можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією громадян.

Нагадаємо, нещодавні результати опитування КМІС свідчать про те, що 52% опитаних українців проти вивчення російської мови в українськомовних школах.

У травні 2022 році опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва показало, що мешканці Центрального регіону України на тлі масштабної російської агресії стали більш консолідованими у підтримці державної мови у сфері обслуговування, аніж мешканці Заходу України. 

У березні 2022 року, за даними опитування групи «Рейтинг», 83% українців виступали за те, щоб українська була єдиною державною мовою в Україні.

Ілюстративне фото: «Радіо Свобода»

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2190
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Олекс
14 дн. тому
Брєд В центрі використання п'яного мата (раша тан) зросло втричі
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду