РНБО ввела санкції проти Віктора Медведчука та Оксани Марченко
Рада нацбезпеки і оборони на засіданні 19 лютого запровадила санкції проти народного депутата від ОПЗЖ Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко. Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов.
Санкції щодо фізичних осіб вводяться на все майно, яке є у їхній власності. Зокрема, обмеження запровадили проти:
- Костянтина Вацьковського (громадянин РФ);
- Віталія Донченка (громадянин РФ);
- Наталії Лавренюк (громадянка України);
- Сергія Лісогора (громадянин РФ);
- Оксани Марченко (громадянка України);
- Олександра Маслюка (громадянин РФ);
- Віктора Медведчука (громадянин України);
- Михайла Попова (громадянин РФ).
Додамо, що Наталія Лавренюк – цивільна дружина соратника Медведчука, нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака.
Санкції, введені на три роки, передбачають:
- блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- обмеження торгівельних операцій;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;
- анулювання або зупинка ліцензій та інших дозволів, одержання яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами.
За даними джерел ZN.ua, санкції проти Марченко і Лавренюк ввели через володіння заводом, що забезпечує нафтопродуктами «Л/ДНР». Відповідний завод розташований у Росії.
Загалом, рішенням РНБО були застосовані санкції до 19 юридичних та восьми фізичних осіб, зокрема п'яти літаків, на яких здійснювалися перельоти за маршрутом Київ – Москва. Санкції також застосовані до компаній, що обслуговують ці літаки.
Назви компаній, проти яких РНБО ввело санкції Олексій Данілов не став називати. Однак, відомо, що вони зареєстровані у Росії, Молдові. П’ять із цих компаній володіють літаками, що прямими рейсами літали з Києва до Москви.
Також РНБО доручила повернути у державну власність нафтопровід Самара – Західний напрямок. За словами Олексія Данілова, нафтопроводом користуються іноземні компанії, якими володіють громадяни України. При цьому ніякої приватизації не проходило. За інформацією ЗМІ, власників бізнесу пов'язують з Віктором Медведчуком.
2 лютого президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти народного депутата з фракції «ОПЗЖ» й соратника Віктора Медведчука Тараса Козака. Санкції, введені строком на п’ять років передбачають блокування телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZiK.
3 лютого канали Козака почали відключати від ефіру кабельних мереж. Тарас Козак та колектив телеканалів заявили, що санкції свідчать про «утиски свободи слова та політичні переслідування».
За даними Zn.ua, підставою для запровадження санкцій проти Тараса Козака та каналів стало розслідування спецслужб України, яким встановили, що схеми з поставками вугілля з окупованих районів Донецької та Луганської областей сприяють фінансуванню тероризму. «Українська правда», своєю чергою, повідомила, що компанія «Торговый дом "Донские угли"», яка працює в окупованих районах Луганської області, фінансує телеканали «групи Медведчука».
З декларації Віктора Медведчука за 2019 рік стало відомо, що його дружина Оксана Марченко є кінцевою бенефіціарною власницею офшорної компанії Bolvik Ventures Ltd, яка опосередковано володіє частками каналів «1+1», «2+2» і ТЕТ.
При цьому в документах про структуру власності каналів, оприлюднених на їхніх сайтах, вказано, що Bolvik Ventures Ltd контролюється Ігорем Суркісом, а Марченко в документах не згадується. Зазначено, що Bolvik Ventures Ltd опосередковано володіє 24,6% каналу «1+1», 24,5% каналу ТЕТ і 24,5% каналу «2+2».
Водночас адвокат Ігор Кириленко, який представляє інтереси Медведчука, сказав, що Оксана Марченко володіє 8,22% акцій телеканалу «1+1» і 8,17% акцій телеканалу ТЕТ.
У пресслужбі «1+1» заявиляли, що для них інформація про частку Оксани Марченко є новою.
Після цього на початку 2021 року голова правління та гендиректор «1+1 медіа» Ярослав Пахольчук у інтерв’ю «Детектор медіа» підтвердив інформацію про те, що Віктор Медведчук в «особі Оксани Марченко присутній» у структурі власності компанії і має 8%.
«Для нас це було таке саме відкриття, як для всіх. Добре, що отримали нарешті оригінали документів і розібралися. Я вже 12 років у групі, ніколи не відчував і не відчуваю зараз його присутності в нашій структурі: ні фінансової, ні управлінської», - сказав Пахольчук.
Ігор Коломойський заявив, що частка родини Медведчуків у структурі «1+1» для нього новина.