«Медуза», «Дождь», «Новая газета», Forbes та інші вимагають від влади РФ зупинити наступ на незалежні ЗМІ

«Медуза», «Дождь», «Новая газета», Forbes та інші вимагають від влади РФ зупинити наступ на незалежні ЗМІ

27 Серпня 2021
1336

«Медуза», «Дождь», «Новая газета», Forbes та інші вимагають від влади РФ зупинити наступ на незалежні ЗМІ

1336
Вони вимагають скасувати закони про «іноземних агентів» і «небажані» організації.
«Медуза», «Дождь», «Новая газета», Forbes та інші вимагають від влади РФ зупинити наступ на незалежні ЗМІ
«Медуза», «Дождь», «Новая газета», Forbes та інші вимагають від влади РФ зупинити наступ на незалежні ЗМІ

Редакції низки російських ЗМІ 27 серпня 2021 року звернулися до керівництва РФ з вимогою зупинити кампанію проти незалежної журналістики. Заяву опублікували «Медуза», «Дождь», «Новая газета», російський Forbes, The Village, «7×7», Republic, «Псковская губерния», Wonderzine і багато інших видань. 

Вони звернулись до президента РФ, секретаря та заступника Радбезу РФ, директора ФСБ, генпрокурора РФ, голови Слідкому, міністрів юстиції та внутршніх справ, голови Держдуми та Ради Федерації тощо.

Редакції заявляють, що оголошення ЗМІ і громадян «іноземними агентами» і «небажаними організаціями» прямо порушує Конституцію РФ, закон про ЗМІ, Кримінальний кодекс та Загальну декларацію прав людини, які гарантують свободу ЗМІ. Ці статуси призводять або до ліквідації ЗМІ, або створюють умови для роботи, які дискримінують та прямо обмежують професійну діяльність.

«Ми наполягаємо на перегляді кримінальних і адміністративних справ проти журналістів та розслідуванні випадків їх побиття і незаконного переслідування. Ми вимагаємо, щоб суспільству представили повну і вичерпну інформацію про те, хто, коли і з якої причини почав узгоджену кампанію проти незалежної преси. Зокрема, ми хочемо зрозуміти роль у цій кампанії Ради безпеки Росії, яку наші джерела називають однією з її ініціаторів», – йдеться в заяві.

Журналісти вимагають негайно зупинити кампанію проти ЗМІ та назвати імена людей, причетних до неї. Редакції зауважують, що тиск відбувається не тільки загалом на те чи інше ЗМІ, а й персонально на журналістів, яких б'ють на мітингах та прирівнюють до учасників акцій протесту.

«У справі про держзраду заарештований колишній кореспондент "Коммерсанта" Іван Сафронов. Його взяли під варту 7 липня 2020 року, докази його провини, як і раніше, не представлені. Іван Сафронов має бути випущений на свободу і повністю реабілітований», – зазначено в заяві.

Редакції вимагають покарання для посадових осіб, які причетні до переслідування журналістів, а також ретельного розслідування випадків застосування фізичної сили і спецзасобів співробітниками МВС і Росгвардіі щодо журналістів: у тому числі кореспондента «Медузи» Христини Сафонової, кореспондента і фотографа «Нової газети» Єлизавети Кірпанової і Георгія Маркова на акції 23 січня 2021 року тощо.

«Також ретельно мають бути розслідувані всі випадки незаконного переслідування журналістів за те, що вони нібито брали участь в неузгоджених з владою акціях. У тому числі, справи головного редактора телеграм-каналу Baza Микити Могутіна, оштрафованого за висвітлення протестів 23 квітня, і головного редактора "Медіазони" Сергія Смірнова, заарештованого на 15 діб за сфабрикованим звинуваченням у закликах до участі в акціях протесту», - зазначили підписанти.

21 грудня 2020 року в реєстр іноземних ЗМІ, що виконують функції іноземних агентів у РФ включили чеське інформаційне агентство Medium-Orient, а 28 грудня – правозахисника Льва Пономарьова, журналістів Людмилу Савицьку і Сергія Маркелова, головного редактора «Псковської губернії» Дениса Камалягіна, петербурзьку художницю і активістку Дарину Апахончич.

7 квітня Роскомнагляд повідомив, що на російське бюро «Радіо Свобода», раніше включене Мін'юстом до реєстру «іноземних ЗМІ, що виконують функції іноземних агентів», було складено 390 протоколів про відсутність відповідного маркування на публікаціях і винесені постанови про штрафи на 71,5 млн рублів (пізніше ця сума зросла до 230 млн рублів – близько 83 млн грн по курсу на момент публікації цієї новини). Після цього співробітники видання почали залишати країну.

23 квітня 2021 року Мін'юст РФ включив видання «Медуза» в реєстр «ЗМІ – іноземних агентів», і воно опинилося на межі закриття: рекламодавці відмовилися від співпраці, журналістам довелося скоротити зарплати, деякі з них були змушені покинути редакцію.

14 травня в реєстр «ЗМІ – іноземних агентів» потрапила організація Stichting 2 Oktober – адміністратор доменного імені видання VTimes.io; 12 червня воно було закрите.

14 червня стало відомо, що з президентського пулу виключили телеканал «Дождь».

15 липня Генпрокуратура оголосила «небажаною» на території Росії діяльність іноземної організації Project Media, Inc. – видання «Проект», заявивши, що вона «становить загрозу основам конституційного ладу і безпеки». Мін'юст також включив «Проект» в реєстр «небажаних» організацій. Одночасно головний редактор видання Роман Баданін, а також співробітники Петро Маняхін, Ольга Чуракова, Марія Желєзнова та Юлія Лук'янова були персонально оголошені «ЗМІ – іноземними агентами».

До того ж переліку внесли журналістку «Радіо Свобода» Єлизавету Маєтну, співробітників «Открытых медиа» і «Проект» Юлію Ярош, Максима Глікіна, Іллю Різдвяного, Михайла Рубіна, Софію Гройсман, Юлію Апухтін і Олексія Постернака.

23 липня компанію The Insider SIA – адміністратора доменного імені видання The Insider – включили в реєстр «ЗМІ – іноземних агентів». Його засновник Роман Доброхотов припустив, що його колегам доведеться покинути Росію, а 28 липня до самого Доброхотова прийшли з обшуком і вилучили у нього техніку і закордонний паспорт – нібито в рамках справи про наклеп, за яким Доброхотов поки проходить як свідок.

4 серпня 2021-го Роскомнагляд заблокував сайти «Открытых медиа», «МБХ Медиа» і «Правозащиты Открытки» на вимогу Генпрокуратури РФ, оскільки відомство вважає їх пов'язаними з Open Russia Civic Movement і Open Russia (діяльність організацій оголошена «небажаною» на території Росії).

20 серпня в реєстр «іноземних ЗМІ, що виконують функції іноземного агента», включені телеканал «Дождь», видання «Важные истории» (юридична особа Istories fonds, зареєстрованп в Латвії) і персонально журналісти Степан Петров, Олеся Шмагун, Алеся Мароховвська, Ірина Долиніна, Роман Шлейнов, Роман Анін, Дмитро Великовський.

Фото: istockphoto.com

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1336
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду