В ООН поскаржилися на довільне затримання Романа Протасевича

В ООН поскаржилися на довільне затримання Романа Протасевича

30 Липня 2021
2087

В ООН поскаржилися на довільне затримання Романа Протасевича

2087
Правозахисники стверджують, що Протасевич став жертвою репресивної кампанії Олександра Лукашенка проти критиків і опонентів режиму.
В ООН поскаржилися на довільне затримання Романа Протасевича
В ООН поскаржилися на довільне затримання Романа Протасевича

Робочу групу ООН з довільних затримань попросили вивчити ситуації щодо арешту білоруського опозиційного журналіста, колишнього головного редактора телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича. Про це 29 липня повідомила Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів», яка подала цю скаргу разом з Global Diligence, Гельсінським фондом з прав людини, Всесвітньою організацією проти тортур (OMCT), «Article 19», Норвезьким Гельсінським комітетом і «Міжнародним партнерством з прав людини» (IPHR).

«Протасевича утримують у невідомому місці, він позбавлений свободи пересування, його комунікація із зовнішнім світом обмежена й контролюється працівниками КДБ. Він не має доступу до ефективних способів правового захисту для оскарження свого затримання та звинувачення. Так званий "домашній арешт" продовжує залишатися довільним затриманням», — пояснили сім правозахисних організацій.

Правозахисники стверджують, що Протасевич став жертвою репресивної кампанії Олександра Лукашенка проти критиків і опонентів режиму, а його арешт — це «покарання» білоруської влади за журналістську діяльність.

«Після отримання скарги Робоча група в 60-денний термін запросить коментарі білоруського уряду про можливі порушення прав Романа Протасевича. Далі Робоча група підготує авторитетну оцінку щодо репресій режиму проти незалежної журналістики», — йдеться в повідомленні.

Робоча група ООН з довільних затримань — це спеціальна процедура в межах Ради ООН з прав людини, яка дозволяє провести незалежну оцінку окремих ситуацій.

Нагадаємо, 23 травня 2021 року літак Ryanair, на борту якого перебували Роман Протасевич та ще 122 пасажири, здійснив аварійну посадку в Мінську через повідомлення пілотів про мінування. Літак міг би сісти в аеропорту Вільнюса, однак білоруські ВПС вислали військовий літак МІГ-29 для примусової посадки борту саме в Мінську. За даними ЗМІ, команду прийняти літак в Мінську дав особисто Олександр Лукашенко. Повідомлення про мінування не підтвердилося.

Після вимушеної посадки пасажирів вивели з літака й перевірили їх документи, під час перевірки Романа Протасевича затримали. Його знайомі пишуть, що засновнику Nexta може загрожувати смертна кара. Перед вильотом журналіст повідомив своїм колегам з Nexta, що помітив за собою стеження. Правозахисний центр «Вясна» визнав Романа Протасевича політичним в'язнем. Ввечері 24 травня провладний білоруський телеграм-канал «Жовті сливи» опублікував звернення журналіста, на якому Протасевич повідомляє про свій стан здоров’я. Наступного дня батько журналіста Дмитро Протасевич заявив, що до його сина застосовували силу. Він вважає, що всі «зізнання» вибиті під примусом. Хто такий Роман Протасевич читайте тут

3 червня 2021 року державний канал «ОНТ» розповсюдив інтерв'ю із затриманим Романом Протасевичем, під час якого він «зізнався» в організації несанкціонованих акцій протесту в 2020 році.

3 червня 2021 року державний канал «ОНТ» розповсюдив інтерв'ю із затриманим Романом Протасевичем, під час якого він «зізнався» в організації несанкціонованих акцій протесту в 2020 році. Протасевич буцімто визнав, що був учасником підготовки «замаху» на Лукашенка, який нібито планував штаб Тихановської і заявив, що поважає самопроголошеного президента Білорусі. Щирість сказаного Протасевичем можна поставити під сумнів, адже його батьки припускають, що опозиціонера катували у СІЗО. Видання «Наша Ніва» звернуло увагу, що на зап'ястях Протасевича було видно сліди від наручників.

14 червня Протасевич під час спеціального брифінгу заявив, що почуває себе «добре» і його «ніхто не бив». Деякі з присутніх представників ЗМІ висловили сумнів у правдивості заяв Протасевича.  

21 червня про запровадження персональних санкцій проти Білорусі через посилення репресій та затримання Протасевича та Сапеги оголосили Євросоюз, США, Велика Британія та Канада. 24 червня Євросоюз затвердив секторальні санкції проти Білорусі. Протасевич буцімто визнав, що був учасником підготовки «замаху» на Лукашенка, який нібито планував штаб Тихановської і заявив, що поважає самопроголошеного президента Білорусі. 

25 червня 2021 року Романа Протасевича та громадянку РФ Софію Сапегу помістили під домашній арешт

Фото: Белпресцентр

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2087
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду