КЖЕ оголосила публічний осуд Остапу Дроздову та 4 каналу за висловлювання про глядачів «каналів Медведчука»

КЖЕ оголосила публічний осуд Остапу Дроздову та 4 каналу за висловлювання про глядачів «каналів Медведчука»

11 Травня 2021
1994

КЖЕ оголосила публічний осуд Остапу Дроздову та 4 каналу за висловлювання про глядачів «каналів Медведчука»

1994
Ведучий 4 каналу Остап Дроздов в авторській програмі «Прямим текстом» назвав глядачів підсанкційних каналів «112 Україна», ZIK та NewsOne «дрібними амебами», «інфузоріями туфельками», «одноклітинними», «дрімучими неадекватними людьми», а глядачку, яка жалілась на закриття «каналів Медведчука» в ефірі каналу «Наш» – «старою дурною бабою».
КЖЕ оголосила публічний осуд Остапу Дроздову та 4 каналу за висловлювання про глядачів «каналів Медведчука»
КЖЕ оголосила публічний осуд Остапу Дроздову та 4 каналу за висловлювання про глядачів «каналів Медведчука»

Комісія з журналістської етики оголосила публічний осуд журналісту, телеведучому Остапу Дроздову за висловлювання про глядачів «каналів Медведчука» та 4 каналу, в ефірі якого ці слова прозвучали. 

Скарга до КЖЕ надійшла від Національної ради з питань телебачення. 

У своїй скарзі Нацрада зазначила, що промоніторила мовлення ТОВ ТРК «Інтеррадіо» (4 канал) за 08.02.2021 і 15.02.2021 та зафіксувала пряму трансляцію авторських телепередач Остапа Дроздова «Прямим текстом». У скарзі наведені цитати із цих випусків програми, коли журналіст коментував рішення Ради національної безпеки й оборони про закриття трьох телеканалів – 112, NewsOne і ZIK. При цьому автор називав глядачів цих телеканалів словами «громадянські щури», «абсолютні імбецили», «одноклітинні», «пропащі люди», «списані люди», «неліквід і баласт», «запроданці», «зрадники», «вороги» тощо.

Керівництво ТОВ ТРК «Інтеррадіо» вважає, що Остап Дроздов у своїх телепрограмах «висловлює своє суб'єктивне ставлення до певних подій та оціночні судження», що «є реалізацією права на свободу слова». На телеканалі не вбачають порушень закону або журналістської етики в згаданих програмах, а також наголошують, що у твердженнях Дроздова «відсутня ідентифікація конкретних осіб», а до телеканалу жодна особа не зверталася з проханням надати можливість відповісти журналісту.

Сам автор програми «Прямим текстом» заперечує всі закиди, які містяться в скарзі Нацради, і посилається на статтю 30 Закону України «Про інформацію» – «ніхто не  може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження». Вжиті ним вислови він не вважає розпалюванням ворожнечі чи пропагандою ненависті і називає такі закиди спробою «обеззубити українську журналістику» в умовах російської збройної агресії.

У КЖЕ зазначили, що в авторських програмах припускається використання емоційно забарвленої лексики, оціночних суджень тощо, але вони також повинні ґрунтуватися на фактах, а не припущеннях. Крім того, реалізація свободи слова не може здійснюватися на шкоду іншим людям або групам людей. 

У випусках авторської програми Дроздов вживав наступні вислови щодо глядачів закритих каналів:

 • «Закрили, люди добрі, канали-помийки. Катастрофа. Біда чорна. Армагеддон наступив. Апокаліпсис і кінець світу. Одноклітинні, панове, втратили свій корм. Амеби більше не мають, що се дивити. Інфузорії-туфельки б’ються в істериці і в припадку. Вата в шоці, тому що вони не мають, де тепер дивитись своїх улюблених Ківу, Рабіновича і Шуфрича».
 • «Навіть одна не витримала пані, мешканка того страшного чорного лісу дрімучих неадекватних людей…»
 • «І таких мільйони людей, які відчувають катастрофічну нестачу отрути, катастрофічну нестачу того, що робить їх абсолютними імбецилами і громадянськими щурами, це до теми дератизації».
 • «…Цілі такі маси абсолютних втрачених теленаркоманів…»
 • «Це пропащі люди, це списані люди. Вся ця телевізійна аудиторія цих псевдоканалів – це є неліквід і баласт». «Це жахливе покоління, це неоптимальне, непродуктивне, неефективне, абсолютно баластове покоління».
 • «Тилові щурі, п’ята колона, запроданці, зрадники, вороги – їх треба так називати».

Як зазначили в КЖЕ, «наведені вислови містять негативно забарвлені оцінки цілої групи людей – глядачів трьох закритих телеканалів. При цьому журналіст Остап Дроздов:

 • принижує й ображає певну групу людей, використовуючи слова й вирази, які викликають негативні асоціації (з брудом, з примітивністю тощо);
 • демонструє зверхність до групи людей і підбурює глядачів;
 • заперечує рівність між глядачами закритих телеканалів та рештою суспільства; створює враження про небезпеку цієї групи людей;
 • робить безпідставні висновки про нібито притаманні кожному з членів групи одні й ті ж самі погляди і модель поведінки;
 • використовує слова, які підсилюють упередження стосовно споживачів наркотичних речовин («теленаркомани»), людей із ментальними порушеннями («імбецили»), літніх людей («стара бабо дурна»)».

Комісія вважає, що автор програми ставить знак рівності між змістом закритих телеканалів та поглядами й навіть намірами глядачів. Такими діями журналіст підміняє суспільно важливу дискусію про вплив проросійської пропаганди на ситуацію в Україні або про підстави для рішення РНБО – закликами до упередженого ставлення до групи людей, які були глядачами цих телеканалів.

Комісія дійшла висновку, що в діях журналіста Остапа Дроздова містяться ознаки порушення ст. 15 Кодексу етики українського журналіста. Із відповіді, наданій Комісії, випливає, що журналіст усвідомлював наслідки своїх дій, а висловлювання не були помилкою. Також керівництво 4 каналу у своїй відповіді на адресу КЖЕ не засудило дискримінаційні висловлювання журналіста. 

«Враховуючи рівень охоплення каналу, статус ведучого як відомого й досвідченого тележурналіста, суспільний резонанс, який викликали висловлювання автора програми, та беручи до уваги відповіді журналіста та телеканалу, – Комісія з журналістської етики оголошує журналісту Остапу Дроздову та «4 каналу» (ТРК «Інтеррадіо») публічний осуд», – йдеться у висновку КЖЕ.

Нагадаємо, ведучий 4 каналу Остап Дроздов в авторській програмі «Прямим текстом» назвав глядачів підсанкційних каналів «112 Україна», ZIK та NewsOne «дрібними амебами», «інфузоріями туфельками», «одноклітинними», «дрімучими неадекватними людьми», а глядачку, яка жалілась на закриття «каналів Медведчука» в ефірі каналу «Наш» – «старою дурною бабою».

12 лютого заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, народна депутатка від «Слуги народу» Євгенія Кравчук у коментарі «Детектору медіа» повідомила, що звернулась до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення через скандальні висловлювання телеведучого.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1994
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду