Апеляційний суд Києва 20 вересня розгляне скаргу щодо доступу до телефону Христини Бердинських
Апеляційний суд Києва 20 вересня розгляне скаргу щодо доступу до телефону Христини Бердинських
Про це журналістка розповіла в коментарі «Детектору медіа» та пояснила, чому не подала скаргу до Європейського суду разом із колегою.
«Ми не могли діяти синхронно (з головною редакторкою програми журналістських розслідувань «Схеми: корупція в деталях» Наталкою Седлецькою – Ред.) хоча б тому, що ухвала по мені була опублікована набагато пізніше, ніж по Наталці, – розповіла Христина Бердинських. – Тобто в ЗМІ вже була інформація про те, що перевіряють мій телефон, але не було документу, який би це підтверджував. Тому і з апеляцією, якщо ви помітили, я звернулася пізніше, ніж Наталя. І я ще не встигла звернутися до Європейського суду, але вже звернулася з апеляцією. Завтра відбудеться засідання. І я сподіваюся, що Апеляційний суд зважить на позицію Європейського суду в цьому питанні».
Також журналістка зауважила, що у разі дозволу Апеляційним судом перевірки її телефону, як того вимагає прокуратура, вживатиме всі правові дії і не збирається зупинятися.
«Я не знаю, яке рішення прийме апеляційний суд, але, якщо він дозволить перевірку телефону, як того і просила прокуратура, то, так, я планую звертатися до Європейського суду», – повідомила Христина Бердинських.
Нагадаємо, 27 серпня 2018 року Печерський районний суд Києва надав доступ Генеральній прокуратурі України до телефонних переговорів журналістки програми «Схеми» (проект «Радіо Свободи») Наталі Седлецької за період з 19 липня 2016 по 16 листопада 2017 років у справі про можливе розголошення державної таємниці та даних досудового розслідуваннядиректором Національного антикорупційного бюро України Артемом Ситником.
5 вересня стало відомо, що крім Наталі Седлецької ГПУ отримала доступ до даних телефонних переговорів і журналістки видання «Новое время» Христини Бердинських у цій же справі. Обох журналісток допитали в ГПУ ще в грудні.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко пояснив необхідність доступу до телефону журналістки Наталі Седлецької тим, що вона відмовилась надати інформацію про час зустрічі з керівником НАБУ.
«Радіо Свобода» назвала санкцію суду на доступ до даних телефону Наталі Седлецької «надмірним» і таким, що «грубо порушує міжнародні стандарти і не відповідає зобов’язанням України із захисту вільної преси». Рішення суду викликало стурбованість і критичну реакцію редакції програми «Схеми», Transparency International, громадських організацій, журналістів, голови парламентського Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, Посольства США в Україні, Європейського Союзу, Парламентської Асамблеї Ради Європи. 7 вересня в Києві пікетували ГПУ на підтримку Наталі Седлецької та Христини Бердинських.
Наталка Седлецька оскаржила ухвалу слідчого судді Печерського районного суду, якою ГПУ було надано доступ до даних з її мобільного телефону. 18 вересня Апеляційний суд Києва частково задовольнив скаргу та зменшив обсяг даних, які ГПУ може отримати з телефону журналістки. Суд дозволив отримати від оператора дати, час та місце перебування телефону Наталки Седлецької протягом 17 місяців у рамках дії певних базових станцій поблизу Національного антикорупційного бюро України.
Та вчора, 18 вересня, стало відомо про те, що Європейський суд з прав людини, до якого звернулася Наталка Седлецька, ухвалив рішення застосувати «Правило 39» свого Регламенту – про невідкладні тимчасові забезпечувальні заходи щодо її справи та на місяць зобов’язав українську владу утриматися від доступу до даних з телефону Седлецької.
Фото: Громадське ТБ