Павел Коваль і Семен Глузман вбачають загрозу в законі про наклеп
Депутат Європейського парламенту Павел Коваль (група Європейських консерваторів та реформістів, Польща) вважає, що криміналізація наклепу загрожує свободі слова в Україні. Про це він заявив у коментарі власному кореспонденту УНІАН в Брюсселі.
«До останнього часу Україна мала найвищий рівень свободи ЗМІ серед країн СНД. Загроза ув'язненням за наклеп може серйозно загрожувати цій позиції», - сказав євродепутат.
«Відновлення дуже суворого закону може загрожувати свободі слова. Журналісти боятимуться критикувати політиків, бізнесменів, чиновників. Це має особливе значення в контексті останнього тиску на телеканал TBi», - додав Павел Коваль.
Як голова делегації у зв'язках з Україною він зазначив, що вкотре імідж України постраждав напередодні парламентських виборів. «Юлія Тимошенко та Юрій Луценко у в'язниці, тиск на TBі, і тепер посилення закону. Громадській думці буде складно повірити, що це робиться в інтересах країни, а не в інтересах правлячої влади. Що стосується європейських інституцій, то це - чіткий месидж, що українська влада має намір посилити свій контроль над ЗМІ», - заявив голова делегації Європарламенту у зв'язках з Україною.
Тим часом український правозахисник Семен Глузман вважає небезпечним в українських специфічних правосудних умовах введення поняття «наклеп» у кримінальний кодекс не тільки для журналістів, а й «для всіх нас, українських громадян, які мріють стати повноцінними європейцями». Таку думку він висловив у своїй колонці на LB.ua, назвавши законопроект «терористичним».
18 вересня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.
Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєстрував народний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.
Ухвалення цього законопроекту засудили уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, Національна спілка журналістів України, опозиційні політичні сили, Незалежна медіа-профспілка України, рух «Стоп цензурі!», Організація з безпеки і співробітництва в Європі, «Репортери без кордонів», перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський, Міжнародна і Європейська федерації журналістів, Міжвідомча робоча група з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів, НСЖУ, НМПУ і Комісія з журналістської етики.
«Детектор медіа»